| anonim_4396 a întrebat:

De ce exista ceva si nu nimic? (Pentru categoria religie)

9 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

Pentru ca chiar daca ar exista nimic, atunci ceva-ul ar fi inventat.

P.S. --Nu stii sigur ca "ceva" exista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimicul nu exista, fiindca nu i s-a pus nici o definitie. daca s-ar numi in vreun fel atunci ar fi ceva.dar e nimic. oamenii de stiinta inca lucreaza la esplicatia lui vrand sa afle ce era cand era doar Dumnezeu si in rest nimic cu toate ca e un pleonasm.

| 22SWAG22 a răspuns:

Si eu tot imi pun intrebarea asta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebari de genul te trimit cu gandul in pura nebunie.Nebunie in sensul bun.Ma intreb si eu mereu asta.Tocmai de asta ajung la concluzia ca totusi ar trebui sa existe o forta divina care se ocupa de tot ce exista.Sau poate cine stie? Sunt agnostic dar totusi merg pe 60% existenta divina.Mai mult de jumatate dupa cum vezi.Totusi ne dam doar cu presupusul, aproape toate teoriile noastre, daca nu chiar toate, sunt gresite.Sa fim cinstiti.Nu stim nimic.Nici macar nu stim cine suntem si de unde venim.Mai e mult pana sa ajungem la intrebarile de genul.Realitate pe care noi o percepem e posibil ca nici macar sa nu existe. Oamenii de stiinta vorbesc de atatea dimensiuni, ori ce ai spune, ajungi intr-un punct mort.Noi oamenii suntem fiinte limitate.Nu putem percepe infinitul si multe altele.De asta cred ca o eventuala "colaborare"cu fiinte extraterestre mult mai inteligente ca noi ne-ar ajuta sa intelegem mai bine spatiul in care traim si posibil multe altele.E greu momentan sa intelegem intrebarile care deocamdata nu au un raspuns concret.

| Inferno a răspuns:

Pentru ca nimicul este inconsecvent.

| AwaZoh98 a răspuns:

Pe moment ce ai pus intrebarea la categoria "Religie" e si logic sa fie adresata acestei categorii. Ce rost mai avea sa scrii: "Pentru categoria religie"? rolling eyes

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca daca n-ar fi existat nimic nu am mai fi fost aici sa constatam ca nu existam.

| RAY a răspuns:

Pentru ca ceva a cauzat acea energie care sa convertit in materie din care a rezultat prin evolutie universul pe care il cunoastem de asta exista ceva, fi fericit ca traiesti ca multi nu o sa aiba sansa asta, asta e intrebarea de genu care e culoarea culori

| Timofte_Daniel_1991 a răspuns:

Daca nu ar exista ceva de unde ai stii scopul tau sau pentru care ar fi scopul luptei tale de a face si realiza ceva in viata aceasta?