| StrongHeart a întrebat:

De ce exista conceptia asta gresita despre crestini ca ei se cred perfecti si sunt ipocriti? Intr-adevar mai sunt si din astia,mai sunt si popi carora le sticlesc ochii cand ai de inmormantat pe cineva sau crestini care te judeca/barfesc,dar eu nu cred ca sunt toti asa si nu cred ca are legatura cu invatatura crestina, ci pur si simplu sunt oameni ca toti ceilalti si gresesc ca asta e natura umana, nu inteleg generalizarea asta de ce exista si marginalizarea asta a crestinilor.Eu cred ca fiecare individ trebuie sa raspunda pentru actiunile sale, daca unul e tampit si te-a traumatizat pe tine ca o sa arzi in focurile iadului daca nu te pocaiesti in loc sa iti spuna invataturile bune crestinesti nu inseamna ca sunt toti asa.

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Parerea si actiunile majoritatii cu privire la crestini implinesc cuvintele sfintelor scripturi, prin urmare veridicitatea Bibliei este confirmata. Cei care baga toti crestinii in aceeasi oala, sunt doar niste persoane prost informate si care nu au citit Biblia in viata lor, adica acum, pe bune, intreaba-i orice in viata reala din Biblie si vei vedea cum se vor transforma in stana de piatra laughing. Citind din Biblie si fiind mai informati deci, nu vor mai face generalizari fara rost. O vorba mai vreau sa scriu si anume ca, propagand informatii false, rezulta ca sunt neinformate corespunzator, deci ei imprastie doar un aer de vorbe superficiale, ceea ce inseamna ca, tocmai acesti hulitori sunt adevaratii spalati pe creier, nu unul care stie informatii din ramura credintei lui rolling on the floor.

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu cat sunt mai habotnici cu atat mai ipocriti asta e clar. Propavaduiesc zilnic treburi cu iubire si acceptare dar discriminează femeile, gay, persoanele de alta religie mereu. Asta nu e ipocrizie?

| Wr3nch a răspuns:

Raspunsul e acelasi ca pentru toate grupurile: exista o minoritate mica si zgomotoasa care atrage atentia in timp ce pretinde ca ii represezinta pe toti. La fel cum is multi vegani ok dar is is si cativa care vin, si se baga in fata ta, si incep sa predic despre cum e monstruos sa mananci carne, etc.

| StrongHeart explică (pentru suntserios):

Ideea pe care am vrut s-o scot in evidenta e ca nu toti sunt asa, sunt foarte multi crestini care daca vad un gay pe strada nu-l omoara, nu-si bat nevestele, nu au nici-o problema cu persoanele de alta religie atata timp cat exista un respect reciproc.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru ca nu vad paiul, din cauza barnei.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Am omis cuvântul "deslusit"care urmează după cuvântul "paiul".

| LoveSleep a răspuns:

Gresesti. Majoritatea crestinilor sunt exact opusul a ceea ce ai zis.

"sunt multi crestini care daca vad un gay pe strada nu-l omoara", nu, doar voteaza la referendum sa nu se poata casatori si sa fie ucis in chinuri. Pacat ca ultima nu era la vot.
Iti zic eu din surse sigure (am ghicit) ca 95% din cei care au votat impotriva lgbt sunt crestini.

Un motiv pentru care nu-i suporta nimeni e acelasi cu motivul pe care pe politicieni nu-i suporta nimeni. Stii ce au in comun? Cand le adresezi o intrebare simpla, chiar si cu "da" sau "nu", ei iti raspund cu totul altceva.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru LoveSleep):

Eu nu am fost la vot la referendum. Si stiind ca majoritatea populației se declara creștină, se poate trage concluzia ca nu numai ca nu a interesat subiectul ci si ca sunt liberi sa aleaga pentru ei ce vor, ținând cont de prezenta slaba la referendum.

| StrongHeart explică (pentru LoveSleep):

Si ce s-a votat la referendum? s-a votat eutanasierea gaylor? Nu cred

| Digikey a răspuns:

"de ce exista si marginalizarea asta a crestinilor"
95 % dintre romani s-au declarat crestini.
Se simt marginalizati de cei 0, 2 % care s-au declarat atei?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru StrongHeart):

Eu nu am vazut crestin din asta mega practicant care sa nu condamne homosexualitatea sau care sa nu zica ca religia lui e singura adevarata si corecta

| minrest a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu omoara un gay pe strada, pentru ca nu e eficace; dar sustinand incriminarea homosexualitatii si pretinsa terapie de conversie, ii omoara totusi pe gay. Geniul in matematica Alan Turing asa a fost omorat, prin terapie de conversie obligatorie, si nenumarati altii; Oscar Wilde, unul dintre marii scriitori omorat prin incriminarea homosexualitatii, si atatia altii. DAR. Preotii si pastorii dovediti ca gay si-au pastrat pozitia in biserica. Ipocrizie, este?

| StrongHeart explică (pentru minrest):

La care te referi? Sunt si din astia, dar de obicei biserica nu sustine astfel de fapte.Totusi trebuie sa iti dau dreptate,avem exemple precum Pomohaci de care toate babele spalate pe creier au zis ca e un om bun si nu ar face asa ceva.
Adica sunt homo si pedo peste tot in politica, afaceri, nu doar in biserica.
Cred ca e mult mai grav ca unu care sustine sa ierti sa fii bun sa fie asa, dar la fel de grav mi se pare sa se infiltreze in politica oameni care calca pe cadavre, cred ca sistemul e corupt de la radacina la frunze.

| StrongHeart explică (pentru suntserios):

Normal si crestinesc este sa urasti pacatul adica homosexualitatea,dar sa ai empatie pentru cel in cauza,ca e doar un om care a luat-o pe o cale gresita.
Biblia nu condamna doar homosexualitatea,ci toate faptele care deviaza de la o cale normala,aici e vorba de chestii filozofice,adica povestea cu Sodoma si Gomora,poate iti par prostii, dar filozofic exista o samanta de adevar, adica nu e normal in viata pe care o traim sa existe placere si distractie si atat. Exista placere si durere, u poti sa ai una fara cealalta.
Adica e o prostie ce se intampla, pentru ca se vorbeste de bine si de iertare dar nimeni nu practica lucrurile astea.Adica se vorbeste la modul ce ar trebui sa fie, dar daca ne uitam la realitate, nimeni nu respecta nimic din astea, doar vorbesc despre ele.
Eu unu nu ma consider nici sfant nici drac, cred ca trebuie sa existe un echilibru intotdeauna.Nu poti sa ai placere si atat.Cum nu poti sa ai durere si atat.trebuie sa ai si una si alta si sa nu exagerezi.
Dar cine respecta asta? Nimeni, toti isi vad interesul personal, ca e popa sau politician sau orice functie ar avea.

| danut a răspuns:

"De ce exista conceptia asta gresita despre crestini ca ei se cred perfecti si sunt ipocriti?"
O conceprie reala, peste 99, 95% dintre crestini sunt ipocriti, faptul ca judecata acestora nu este atributul oamenilor ci a lui Dumnezeu tine de alta latura a crestinismului, CREDINTA ADEVARATA. pe care unii incerca sa o expuna in public prin MANIFESTARI pagane, DAR nici astea NU trebuiesc JUDECATE de oamneni ci doar de Dumnezeu.
Din nefericire chiar intrebarea ta este o intrebare IPOCRITA (fara suparare) judecand comportamentul unora (ai generalizat comportamentul religilor traditionale) scotand in evidenta anumite laturi ale religiei tale. Sa-ti dau un exemplu de ipocrizie la Neoprotestanti, uni de-si spun pocaiti (nu detailez) in crezurile lor sustin sus si tare ca ei tin CELE 10 Porunci DAR se duc Duminica la slujba, DECI incalca vadit PORUNCA a PATRA, sunt acei crestini prin religia lor, ipocriti, sigur ca DA, dar nu-i judecam NOI ci DOAR Dumnezeu.

| StrongHeart explică (pentru danut):

Frate nu ma deranjeaza, mai gresesc si eu, daca intrebarea suna ipocrita poate asa e.
Eu imi aduc aminte de un serial Cartelul Crimelor parca, si acolo zicea unu' ca toti hotii si criminalii incalcau legea de luni pana sambata si duminica erau toti la biserica.
Cam asa este, si la noi si peste tot.Ne place sa ne batem cu pumnul in piept ca suntem diferiti, ca am gasit credinta adevarata, dar toti suntem oameni si toti o dam in bara.
Aia care cred cu adevarat, stau in munti izolati luni de zile si traiesc cu aproape nimic si se roaga pentru noi pacatosii care ne destrabalam si uitam de valorile reale.
Neoprotestanti sunt un fel de secta nu?
Sincer am mai mare incredere in atei decat in sectanti.

| danut a răspuns (pentru StrongHeart):

"Neoprotestanti sunt un fel de secta nu?"
In speta popi ortodocsi ii fac pe toti protestantii si neoprotestanti, SECTE dar Constitutia spune altceva. Nici o problema, cei multi isi acopera GUNOIUL aruncandul in curtea altora. Credinta ta in atei este o practica lasata de Dumnezeu, Liberul Albitru DAR odata cu alegerea VIN si CONSECINTELE.

| StrongHeart explică (pentru danut):

Pana la urma conteaza cel mai mult faptele.

| danut a răspuns (pentru StrongHeart):

Si faptele, DAR Faptele Credintei, nu orice fapte, bune in esenta dar farao legatura a CREDINTEI.

| T0T a răspuns:

Se cred perfecți în sensul că se cred atât de buni încât ei cred că sunt cei care cunosc adevărul absolut și oricine în afara bisericii lor se înșală. Astfel cred că sunt vârful, ceea ce e o aberație. Comunitatea științifică e în mare proporție formată din atei și agnostici în momentul de față.

| 1973191019982018 a răspuns:

Nu exista padure fara uscatura. Cine nu are o relatie profunda cu Dumnezeu ( oricine poate avea o relatie o comuniune profunda cu Dumnezeu ) acela nu are dragoste fata de Dumnezeu si fata de oameni deci prin urmare este incapabil sa indeplineasca sarcinile lasate de Dumnezeu pentru el.