| Steregoi a întrebat:

De ce exista Dumnezeu? Sau este Dumnezeu scopul cuiva? Are un sens sau este rationala aceasta întrebare? De ce exista universul? De ce universul poate susține viata? Sau este universul scopul cuiva? Are un sens sau este rationala aceasta întrebare? Daca totul este armonios dpdv strict fizic sau al legilor fizice are sens si logica sa ne îndreptam cu gândul la existenta a ceva comun sau a unui singur autor al acestor legi fizice? De ce exista omul? Are un sens si o logica aceasta întrebare? De ce masina are patru roti? Are un sens si o logica aceasta întrebare? De ce acoperișul unei case este inclinat? Are un sens si o logica aceasta întrebare? De ce totul este armonios dpdv fizic? De ce forțele fundamentale se armonizează intre ele? Are un sens si o logica aceasta întrebare? Observam ca lista aceasta de întrebări care încep cu "de ce" poate fi foarte lunga insa mai putem observa ca o întrebare nu are sens in aceasta lista, aceasta fiind capătul întrebărilor care încep cu "de ce" si care nu are sens. Este vorba de prima întrebare "De ce există Dumnezeu?" Aceasta întrebare nu are sens si nici logica pentru ca Dumnezeu nu are început. Unii ar putea spune ca sfârșitul întrebărilor de acest fel este "De ce exista universul?" pentru ca universul nu ar avea început. Alții ar putea spune ca sfârșitul listei ar fi "De ce exista omul?" pentru ca specia umana nu are început. Are un început specia umana? Are un început universul?

Ce spuneți?

Răspuns Câştigător
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

In matematica invatam ca axa numerelor este o dreapta nemarginita la ambele capete astfel incat noi nu putem desena decat o portinue din aceasta dreapta. Ea nu are inceput si nici sfarsit dar este marcat de un punc 0 care marcheaza mijlocul acesteia.In partea din stanga punctului 0 scriem minus infinit iar in dreapta scriem plus infinit care marcheaza faptul ca la fel cum numerele sunt infinite si cu plus si cu minus si dreapta va fi infinita. Am scris asta fiindca aceasta axa se aseamana mult cu Dumnezeu care nu a avut inceput si nu va avea sfarsit. Si daca putem pricepe notiunea de dreapta infinita de ce nu pricepem ca dumnezeu este infinit? Daca El a fost inainte de toate inseamna ca el le-a creat pe toate. Noi cu mintea noastra nu putem pricepe asta fiindca suntem finiti la fel ca toata materia care a avut un inceput si din care suntem facuti.

1 răspuns:
| Steregoi explică:

De ce exista omul? Pentru ca așa au vrut mama si tata. Au vrut? Sau s-a întâmplat doar pur si simplu din întâmplare? rolling on the floor Ce sanse are un copil sa supravietuiasca daca apare din intamplare fara sa-l vrea nimeni si nu-l accepta nimeni si nu-l vrea nimeni? Dar daca au existat un sir nesfârșit de tati si de mame? A vrut cineva sau e pur si simplu? Pur si simplu Dumnezeu nu are început. Nu exista un început al cauzelor. Efectele au un început pentru ca efectele apar după cauze. Nu are sens sa ne punem problema daca l-a vrut cineva sau nu pe Dumnezeu sau daca Dumnezeu a apărut din întâmplare pentru ca Dumnezeu nu are început si nu a apărut. A vrut cineva universul sau a apărut din întâmplare? Ce șanse ar fi avut universul sa apara fara să-l fi vrut nimeni? Ce șanse ar avea universul sa existe fara să-l vrea nimeni si fara să-l accepte nimeni chiar daca ar fi apărut din întâmplare stiind ca bosonul Higgs are durata de existenta foarte scurta si ca antimateria da târcoale materiei si știind ca oricand orice mica schimbare sau modificare intamplatoare in legile fizice ar duce la dispariția sau dispersarea brusca a materiei sau la ne funcționalitatea brusca a tot ce vedem si știm despre noi oamenii si despre materie si univers? Ideea de trebuință, de necesitate, de acceptare, de permisiune si mai ales de a vrea implica existenta unei persoane.