| raMLesS a întrebat:

De ce exista licee de teologie?

5 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

Orice padure are uscaturile ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu?

| chuckmanson a răspuns:

Habar n-am, dar am o poveste pe tema asta. Recent m-am reintalnit cu un fost prieten de al meu care a fost la un liceu teologic. Tipul asta si-a tras aere de "bad boy" si de golan si a început sa fumeze(nu doar tutun) și aparent a fost bătut pana era aproape sa moara de 4 tipi de la cămin. De asemenea am avut o prietena a cărui liceu era cumva in curtea unui liceu teologic. Iar aia de acolo mereu spuneau chestii de genul „dacă nu taci o îngrop pa mama ta la cimitirul de alături". Asta-i viitoarea generație de popi. Atât de nesurprinzător și totuși atât de tulburător.

| Eisenheim a răspuns:

Pur și simplu orice meserie cere o școală,un act oficial cum că ai absolvit o meserie,de aici reiese că și faptul de a le vorbi oamenilor despre Dumnezeu e o meserie pe care o înveți nu ți-o dă Dumnezeu,fara școală asta nu ști teoretic nimic despre Dumnezeu,la fel ca mecanica repari mașini,medicina repari oameni,etc. La fel daca te căsătorești preotul nu oficiază căsătoria fara hârtiile de la primărie,deci Dumnezeu e subordonat primăriei? Vezi tu,lumea asta are niste reguli,legate în totalitate de bani, nu te faci preot că așa vrea Dumnezeu, daca nu ai școală, hârtie de la autorități, ești zero happy

| alex598 a răspuns:

Pentru ca oamenii vor sa studieze teologie...