| Meme10Memu a întrebat:

De ce exista mai multe intrebari de batjocura la adresa credintei decat necredinta? Nu pentru ca credinta promoveaza bunul simt in timp ce necredinta lipsa de respect fata de aproapele?

55 răspunsuri:
| danut a răspuns:

TOT ce spui tu se intampla fiindca ESTE VREMEA sa se intample asa, EXACT cum scrie in Biblie.

| RAY a răspuns:

Omule esti o comedie sincer, cica crestini au vreun respect fata de aproapele lor, serios? Romania o tara crestina nu? cei care iti exprima curiozitatea merita arsi de viu nu? Asa a facut biserica crestina 1500 de ani,crede dar nu cerceta,nici eu nu sunt pro limbaj vulgar, jigniri, dar romanul e cam needucat de fel, de asta nu stau pe grupuri de atei sau crestini fanatici, repet exprimarea libera e ok, fara jignirj, desigur ca nu ai cu cine de asta agnostici nu au timp de pierdut

| GabiDumitrescu a răspuns:

Unde e bunul simt in credinta? Nu ma refer la deism non-dominational, ci la tot romanu' verde care iti da cu bibli in cap daca esti altfel sau daca pui niste intrebari de bun-simt legate de cartea lui de capatii, chipurile, desi majoritatea nu au citit-o vreodata cap-coada. Continuind ideea de mai sus, cum sa nu faci misto de unii care inconjura biserici in genunchi, pupa mortaciuni impaiate, isi dau din banii munciti din greu unor mafihoti in sutana care le vind vise? Daca nu cred... pai nu cred, si gata. In rest pot sa fac o gramada de chestii care tin de mine ca OM - pot sa fiu betiv, curvar, criminal, sau pot sa fac voluntariat la 20 de organizatii si sa imi donez jumatate din cistiguri, nu inseamna ca trebuie sa fiu intr-un mod anume daca nu cred in viata de apoi, creatorul ala barbos care mi se uita in plombe cand ma spal pe dinti, si asa mai departe.

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Tu implinesti o profetie din Geneza 3:15 dar pe partea care te dezavantajeaza. Nu se cade sa confunzi faptele rele ale unora care pretind ca-L slujesc pe Dz cu adevarul din Biblie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ha, ha. Adevarul din una dintre cele vreo cateva mii de carti care se pretind a fi de inspiratie divina. Ha, ha. Am trecut de nivelul gradinitei, totusi.

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Studiaza si tu natura si poti deduce daca vrei ca fara o forta unificatoare ca cea a Lui Dz s-ar destrama totul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Amuzant. Asa ziceau unii acum cateva sute de ani si despre fulgere, tunete, sau eclipse. Alea s-au fumat de-acum, asa ca s-a trecut la next-level... si ia zi, e plat pamintul, nu?

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

In B scrie ca Pamantul e rotund si nu plat si ca e suspendat in spatiul gol. Asadar B e o referinta demna de bagat in seama.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Suspendat deci fix. Ce o mai fi si aia miscare de rotatie, de revolutie...
P.S. Legat de ce ai zis ca am scapat eu pe net... eu eram pe net cand gizăs era timplar.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dumnezeu suspenda Pământul pe nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si ii mai da cate un bobirnac din cand in cand ca sa se invirta, nu? Dar stai, ca de fapt si galaxiile se misca in univers... dar deja ajungem la chestii prea complicate. A naibii dumnezo' asta, nu putea sa automatizeze procesele, isi tot baga el coada...

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Mai mult decat automatizate.

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Cand o bila e suspendata (spanzurata) si deplasata nu tot suspendata e? Ia si citeste B si nu mai comenta atata fara sa studiezi B. Iov 26:7:"El întinde miazănoaptea peste genune; El spânzură pământul pe nimic." Unde e logica in ce scrii tu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Hai bah, lasa poeziile alea stupide. Atotputernicul care e atit de puternic incit poate crea o piatra atit de grea incit nu o poate ridica. De fapt, stai, ca da cu virgula. Sau atit de meserias incit a creat o creatie perfecta care de fapt e imperfecta. Mai da-o incolo de maculatura medievala!

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pamantul e chiar suspendat pe nimic? Din nou o dovada a faptului ca nu aveti habar de stiinta, daca gravitatia pentru voi e nimic ce sa spun

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Si pe ce e suspendat?

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Da, suspendat de ceva sau pe ceva. Gravitatia e una dintre cauze dar nu singura.

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Nu e doar gravitatia. Daca era doar gravitatia orbita Pamantului nu ar fi fost ecliptica si viteza de revolutie variabila.

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Cand ai vazut ca am dreptate ai inceput cu "Hai bah".

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ai dreptate ca ce? Ca multe chestii din cartulia aia pot fi potrivite cu realitatea? Desigur, la fel cum si mai multe sunt absolut ridicole si adevarate jigniri aduse inteligentei umane!

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Chestia cu suspendarea.

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Suspendat pe si de. Asa se spune cand ceva material pluteste prin vidul cosmic sau printr-un mediu cu densitate mai mica. Asta daca nu stiai.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Suspendat IN! Suspendat in vid, suspendat in spatiu, suspendat in aer...

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

El întinde miazănoaptea asupra golului
şi spânzură Pământul pe nimic. - Iov 26:7. Cam tot aia e: in, pe, tot in spatiu gol sau pe nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

A, deci discutam de cartea aia de povesti iar? Eu credeam ca discutam de exprimarea in limbaj natural a starii de suspendare a unui corp, nu de cum e tradusa triblia...

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Ca e suspendat IN sau pe sau de tot suspendat, spanzurat e. Si daca e suspendat nu e neaparat sa stea fix.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Haaaaaaaa esti varza la capitolu fizica

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Nu sunt varza din contra insa nu ma cramponez ca altii in explicatii inutile care nu schimba intelesul de baza.

| Celcestietot a răspuns:

Putem spune ca necredinta promoveaza tot setul de imoralitati precum avortul, pedeapsa capitala, orgiile s-a.m.d. Cred ca ai vazut si tu ca, cele 10 porunci sunt scrise spre binele umanitatii, iar acestea fac parte dintr-o credinta adevarata.

| DeyCj a răspuns:

Credinţa nu promovează bunul simţ sub nici o formă, ci mai degrabă promovează modelul omului de a deveni sclav fapt ce contravine principial unor persoane.

| Meme10Memu explică (pentru DeyCj):

Oamenii se fac sclavi, cu acte in regula, altor oameni. Vorbesc despre majoritatea oamenilor din lume. Mai bine sclav al lui Dz decat sclav al omului.

| DeyCj a răspuns (pentru Meme10Memu):

De acord cu tine happy

| Ineys a răspuns:

Credinta promoveaza spiritul de turma si idiotenia. Daca nu crezi intr-o zeitate nu inseamna si ca esti nesimtit.

Faptul ca unul care nu crede intr-o zeitate e si nesimtit e o pura coincidenta! De obicei persoanele care aleg sa nu creada intr-o divinitate sunt persoane inteligente, care pun sub semnul intrebarii orice si ajung la concluzia ca un lucru fara dovezi nu-si are rost.

Cei care cred orbeste nu sunt neaparat cei mai respectuosi. Stai linistit ca multe babe injura ca la usa cortului si cand vine popa incep sa-i pupe si pantofii si toate crucile. Aia nu e credinta.

Intrebarile in batjocura sunt probabil pentru ca anumite persoane vad religia ca o batjocura la adresa noastra.

Sa crezi in Iisus sau Allah sau mai stiu eu cine... De ce sa nu crezi in Superman si in Batman si sa nu te inchini lor? E cam acelasi lucru dupa parerea mea.

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

Cei care nu cred nu sunt si ei tot o turma, un grup si o categorie de oameni? Daca i-ai sorta pe oameni ai obtine doua turme: o turma cu cei care cred si a doua turma cu cei care nu cred.

| Ineys a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ei nu urmeaza o idee precum "Crede si nu cerceta".

Ideea de turma sa refera la faptul ca urmezi multimea fara sa te gandesti la ce faci. De exemplu, 10 oameni arunca o piatra, si arunci si tu una, fara sa te intrebi de ce o arunci.

Ateisitii mai intai s-au intrebat, chiar exista un Dumnezeu? Si au ajuns la concluzia ca nu.

Crestinii nu pun sub semnul intrebarii existenta lui Dumnezeu. Majoritatea cred pentru ca asa au fost invatati de parinti/bunici, etc. Majoritatea nici nu se complica pe subiectul tau. Daca ii intrebi o sa-ti raspunda ca da, ei cred dar daca-i intrebi de ce nu stiu sa-ti raspunda.

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

Credinta e sustinuta de dovezi. Superman sau Batman e doar un personaj din desenele animate care nu are pretentia sa fie si in realitate. Allah este o versiune contrafacuta a lui Dz.

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

Ba din contra a crede in Dz insemna cercetare, studiu, meditare, inteligenta, ratiune. A nu crede presupune nefolosirea inteligentei precum animalele care se bazeaza doar pe ceea ce vad si pipaie.

Ioan 17:3:"Şi aceasta este viaţa veşnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis."

Asadar credinta implica si cunoastere sau acumularea de cunostinte despre Dz si Iisus. Cunoasterea inseamna stiinta.

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

Cei care nu stiu de ce cred ca exista Dz nu au cunostinta despre Dz si se abat deseori de la normele Lui Dz furand, fiind imorali, mintind si alte fapte rele. Credinta nu poate exista fara cunostinta sau stiinta despre Dz si Iisus.

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

Multi sunt invatati de mici pe de rost matematica, fizica si cand ajung mari ajung sa creada ca 10 * 10 = 100 fara sa se intrebe de ce, fara sa studieze cand ajung adulti. La fel si cu credinta in Dz. Una e sa invete pe de rost de mic si sa creada doar ce memoreaza fara sa inteleaga logic. Tu nu ai invatat pe de rost tabla inmultirii cand erai mic?

Toti oamenii se nasc atei in legatura cu tabla inmultirii. Fara sa le predea cineva vor fi ca oamenii preistorici. Asa si cu Dz. Stiinta despre Dz a avansat.

| Ineys a răspuns (pentru Meme10Memu):

Folosesti exact ce am spus eu si reformulezi in asa fel incat sa-mi contrazica ideea.
Ce dovezi palpabile ai ca exista Dumnezeu? Atata timp nici Dumnezeu nici Superman nu se arata pe pamant si tu totusi crezi in Dumnezeu este doar un act de ipocrizie faptul ca nu crezi si in Superman.

Eu nu cred si totusi nu am facut nici o fapta demna de considerat "rea" in adevaratul sens al cuvantului.

Ideile tale sunt de fapt niste fabule bazate pe credinta orbeasca intr-o zeitate. Daca Dumnezeu a zis sa nu mintim tu automat deduci faptul ca cei care nu cred in Dumnezeu sunt mincinosi. Pe ce se bazeaza asta? Ai facut sondaje cu atei si credinciosi sa vezi care mint mai mult?

Cat despre tabla inmultirii, deja compari un lucru existent, concret, pentru care avem dovezi si pe care il putem demonstra cu Dumnezeu, o idee abstracta, creata de mintea umana, imposibil de dovedit. Orice argument incerci sa gasesti e de fapt un contra argument adus tie... pentru ca asta e natura subiectului. Ajungi sa te contrazici singur.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Superman si Batman sunt de o mie de ori mai reali ca moshneagul barbos din cartea aia de manipulat masele de sclavi. Cind aud pe astia ca tine cu dovezile ma pufneste risul. Roaga-te sa ploua si va ploua. Undeva pe planeta sigur va ploua. Pe de alta parte, cand te rogi sa ploua sigur undeva NU va ploua. Care e dovada ca ce si pentru cine? Apropos de studiul cartii aleia mizerabile, iti dau doua chestiuni foarte misto de degustat: Geneza 1:31 vs. 6:6 si Ieremie 13:14 vs. Psalmi 145:9. Enjoy!

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Foarte bune dpdv al capacitatii cu care a inzestrat creatia. Parintii sunt raspunzatori pentru moartea copiilor lor pentru ca nu-i invata de mici despre Dz. Nu e nici o contradictie.

Pe mine ma bucura ca planul lui Dz va reusi.

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

Fara o forta unificatoare ca cea de la Dz s-ar destrama cele patru forte fizice fundamentale sau nu s-ar armoniza intre ele. Doar animalele fara ratiune se bazeaza doar pe ceea ce vad.

| Ineys a răspuns (pentru Meme10Memu):

Care-s cele 4 forte fizice fundamentale?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eh, ce sa ii faci... nu ajungem toti la psihiatru sa primim un diagnostic competent si scapam pe net dupa aia, ca tine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ineys):

Tatal, fiul, sfintul fum, si banii pe care ii dai sarlatanilor care vind iluzii! happy

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Tu ai evadat pe net?

| JicaContra a răspuns:

Cred ca faci confuzie serioasa intre credinta si religie, NOT SAME SHlT, de credinta nu as face misto niciodata, dar de religie... ORICAND, pentru ca EFECTIV SUNT UN BUSINESS CA ORICARE ALTUL, credinta fiind lucrul de care se profita

de exemplu abia acum, CAND E GROASA RAU, se gasesc bani pentru spitale, insa INTOTDEAUNA PANA ACUM BISERICA A AVUT BANI sa faca si sa renoveze o tona de biserici, auzi, "catedrala mantuirii neamului" numai "cateva sute de milioane de euro", in timp ce in spitale nu au bani nici macar de dezinfectante si sunt plini de bacterii intraspitalicesti si doctorii buni pleaca din tara asa ca intrii in spital cu o problema si isi cu 5! iar asta inainte de pandemie

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Si cei care au credinta adevarata care sunt? Nu se aduna si ei undeva? Nu au si ei ei nevoie sa le prezinte cineva credinta lor comuna la amvon si sa sustina financiar cauza credintei lor prin donatii benevole? In Biblie nu se vorbeste despre un procent din salar care sa mearga la sustinerea cauzei. In Biblie se vorbeste despre o donatie benevola oricat de mica de exemplu doi banuti din toata saracia dupa cum il lasa inima pe credincios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte bine că-i așa. În legătură cu promovatul este exact invers.
Dacă pui întrebări încearcă să te exprimi într-un mod inteligibil dacă ai respect față de alții.

| oz_1736 a răspuns:

Datorita comportamentului preotilor. Dovedesc, prin fapte, ca nu le este frica de nimic. De la saraci ar lua si ultimii bani din casa, dau bani cu camata etc. Din dispret pentru preoti tineretul uraste credinta cu toate ca sunt entitati diferite. Lipsa bunului simt e primul simptom al prostiei, si e valabil pentru absolut oricine, chiar si pentru mine

| Meme10Memu explică (pentru oz_1736):

Cei care nu cred sunt manipulati fara sa inteleaga Biblia si ce scrie acolo si ajung sa nu mai creada Biblia din cauza celor care pretend ca cunosc ce scrie in Biblie si care pretind ca respecta Biblia.

| Cduncfujndf a răspuns:

Necredința nu promovează lipsa de respect...Nu însemnă că dacă nu ești credincios trebuie să fi și o persoană fără respect față de aproape.
Asta depinde de fiecare persoană în parte cum vrea să să comporte, nu depinde de credință.