| Vernusio a întrebat:

De ce exista suferinta? Nu era ideal o viata fara suferinta? De ce ingaduie Dumnezeu ca unii sa sufere si altii sa nu?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce suferinte ai?

| LPCTSTR a răspuns:

Dumnezeu nu este vinovat pentru suferinta. Noi, oamenii, ne-o facem cu mana noastra. De ce crezi ca Dumnezeu este de vina pentru suferinta omeneasca?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De bun si corect ce este

| JusTPauL a răspuns:

Fiecare suferim in felul lui, n-ai de unde sa stii care ce are pe suflet.
Incearca sa nu mai pui atat la suflet.

Răspuns utilizator avertizat
| CarolineF a răspuns:

Toți oamenii au suferințe. Unii mai mari, altii mai mici, unii mai devreme, altii mai tarziu. Poate acei oameni care acum par cei mai fericiti si impliniti, peste 2 ani de exemplu, sa li se intample o nenorocire.(boala, accident etc) Viata e imprevizibila, nu a facut nimeni contract cu Dumnezeu ca o sa-i fie bine mereu in viata. El insa nu ne da niciodata peste puterea noastra. El nu a promis niciodata ca nu o sa avem parte de greutati in viata, dar a promis ca va fi mereu cu noi și nu ne va lasa dacă ne punem toată increderea in El.

| Ηλοδεξ_Λαυρεντιυ_1999 a răspuns:

Viata e infaptuita dupa principiul "Ce nu te omoara, te face mai puternic" prin suferinta oameni invata din greseli invata sa aprecieze. Nu exista oameni care nu sufera toti suferim unii mai mult altii mai putin. Sunt elemente contradictorii precum iubire fara ura si viata fara moarte

| MCPEButterflyRO a răspuns:

Ok am dat de vreo 3 intrebari de ale tale numai de genul asta... mai omule ai baut apa din wc? cum naiba sa iti raspunda cineva la asa ceva! Si ce naiba e cu religia asta... "cum ingaduie Dumnezeu ca unii sa sufere si altii nu" MAI OMULE! NU DUMNEZO INGADUIE ASTA! TOTI SUFERA! IAR CEI CE SUFERA MAI MULT NU E VINA NIMANUI DECAT A LOR! IN LOC SA STEA SA CERSEASCA IN PLOAIE SA SE DUCA DRACULUI LA MUNCA!

| Anonimaaiafaina a răspuns:

Pai stii, cu totii suferm, dar din ce cauza,.din cauza greselilor, poate nu iti vine sa crezi dar daca bunicul, tatal... Tau a gresit vreoddta pacatul sa supus deasupra ta, dar incearca sa te bine dispui, povesteste cu o prietena, insa ai grija ce ii spui ca sa nu te raneasca, sau asculta muzica, dormi, vorbeste cu dumnezeu, sau cu animalul tau de companie, plangi, nu stiu, orice, si prietena mea a trecut prin asta si ma suna de fiecare data cand avea ceva... Si eu am fost acolo. Ai grija de tine (toate cele bune)