| AvalohAlyn a întrebat:

De ce existența umană e așa de grea, de scurta și de vulnerabilă?

4 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ca sa nu apuci sa faci prea mult rau in jurul tau.

| ChrisRo a răspuns:

Pentru ca toti dam o lupta; lupta pentru supravietuire, prin selectie naturala. Poti considera ca selectia naturala e o lege pe care a lasat o Dumnezeu pe planeta asta pentru a elimina indivizii neadaptati sau prost echipati - de aici toata suferinta pe care o vezi in jurul tau.

| Raullalu a răspuns:

In Geneza Dumnezeu l-a creeat pe om, ca acesta sa locuiasca in Eden.
Adica in conditii perfecte, de aceea si astazi omul e atat de vulnerabil fiindca structura noastra e facuta pentru conditii perfecte.
Dar dupa ce Adam si Eva au pacatuit au fost alungati din Eden.
Iar aici conditiile nu sunt perfecte.
Sunt multe lucruri mici care pot sa uicida un om dar asta e una din consecintele neascultarii.

| IoanTPU a răspuns:

Caută în Biserica Ortodoxă. În Sfânta Împărtășanie toate le vezi cu alți ochi. Viața e așa frumoasă dacă există echilibru în toate! Numai bine!