| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce femeile nasc in durere? Nu e asa ca a pedepsit-o zeul iudeu pe Eva si de aia?

228 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact așa este, după cum e scris și în cartea Genezei.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E in armonie cu stiinta.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cele 6 zile de creare nu au durat 6 zile de 24 de ore fiecare. Reiese din Biblie acest lucru.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Geneza 2:4:"Aceasta este istoria cerurilor și a pământului din timpul când au fost create, din ziua în care Iehova* Dumnezeu a făcut pământul și cerul". Aici scrie ca toate cele 6 zile au durat o zi sau ziua in care a facut cerurile si pamantul. Astfel cuvantul zi e folosit in mod relativ sau o perioada nedeterminata de timp. Dimineata inseamna inceputul unei perioade, iar seara inseamna sfarsitul unei perioade nedeterminate. Asadar se vorbeste despre 6 zile sau 6 perioade nedeterminate ca durata care insumate pot fi cuprinse intr-o perioada mai mare sau "o zi".

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Istoria laica e plina de interpretari de datari gresite ca sa dea bine la teoria evolutiei. Se baga bani grei.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fosilele nu mint. Mint cei care pun mana pe ele.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Corect.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu dorm cu fosile sub nas.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e nevoie sa scrie.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai trait tu atunci?

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu nu am trait. Dar Dumnezeu a trait.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca nu exista nu avea cine inspira Biblia.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cand ma uit la cerul instelat inteleg ca Dumnezeu e vesnic.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia e scrisa pe parcursul a 1600 de ani. Nici un om, nici Israelul nu a dainuit atata. Vorbesc de Israelul care crede in Biblie. Biblia e coerenta de la inceput pana la sfarsit. Doar o inteligenta superioara omului putea sa inspire scrierea unei astfel de carti.

| Antisistem11 a răspuns:

Acolo scrie si ca omul va mânca numai paine. ceea ce clar nu s-a îndeplinit.nu mai lua totul literalmente.

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da.imi poti spune te rog frumos din ce carte ai luat asta?

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Multumesc

| Antisistem11 a răspuns (pentru Antisistem11):

Ti-l dau aici?

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Analgez@gmail.com

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

L-am accesat.multumesc.

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

One more thing.nu pot gasi întrebarea ta referitoare la recensămîntul din iudeea.

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ok.scuzele mele sincere.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns:

Eva a primit ce si-a ales adica sa cunoasca si aul adica durerea.

Geneza 3:16:"Femeii i-a zis: „Voi mări foarte mult durerea din timpul sarcinii tale. În dureri vei naște copii"

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu exista femeie care sa nu nasca cu ceva durere fara vreun analgezic.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce evolutie? Care evolutie?

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si fara analgezic si fara nici o durere? Cred ca a mintit ca sa se laude.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu exista evolutie.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Evolutie inchipuita.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu glumesc.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu devine alt soi de virus, tot coronavirus ramane. Asa ca evolutia nu exista.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce habar nu am? Daca tu esti credul nu e problema mea.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca faci un rahat gros te chinui sa iasa. Deci un chin si o durere sufleteasca tot e.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tot coronavirus ramane. Nu e nici o evolutie.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In Biblie nu scrie ce fel de durere. Una din doua tot e. Daca nu pacatuia Eva nu trebuia sa se screme ca sa nasca.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu are ceva in plus ci are ceva diferit, dar tot coronavirus ramane.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vad ca tu esti fixat pe o idee - durere fizica. In Biblie nu scrie ce fel de durere, ce fel de chin. Durere sufleteasca, chin, e tot pe acolo.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu nu ai habar si o tii doar pe a ta. Nu scrie ce fel de durere.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Care 6000?

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu exista forme intermediare de creier intre primate si om.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vorbeam de om, nu de Pamant. Vezi ca faci o ciorba.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se screme. Evei avea sa i se dilate optim si nu trebuia sa se screme daca nu pacatuia. Durere, chin, scremerea e si ea o suferinta.

Răspuns utilizator avertizat
| Eisenheim a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Din nou,cât de convenabil,eu m-am spălat pe mâini nu e vina mea,,Eva a primit ce și-a ales laughing sânt sigur că oricine daca ar avea de ales intre sănătate și durere și-ar alege durerea laughing serios, chiar ne doarme mintea-n cap sau...a daaa știu, așa neam ales noi, sa nu gândim, e vina noastră evident laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Eisenheim a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Nu scrie ce fel de durere, una din două tot e laughing deci o dam la plesneală, merge și așa laughing

| Eisenheim a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ști ce e ironic? Faptul că toți scriitorii ăștia sânt bărbați, dar scriu despre cum o doare pe femeie când naște laughing

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Conform Bibliei da, mai exact din 4026 i.Hr. cand a fost creat Adam. Geneza 2:7.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Articolul prezentat pune la indoiala exactitatea datarilor, mai ales cele dinainte de potopul din 2370 i.Hr.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am indoieli ca ai citit si inteles articolul din link. E un articol scris in limba engleza.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si ce daca? Explica logic lucrurile, ca metoda de datare cu c14 e irelevanta pentru perioada de dinainte de potopul din 2370 i.Hr.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Este posibil ca piramidele au fost construite inainte de potop. Iar dupa potop egiptenii doar le-au pictat si si-au inmormantat faraonii in ele.

Inainte de potop ingerii materializati si uriasii ( fii ingerilor cu femeile ) dipuneau de inteligenta superioara oamenilor. In timp ce oamenii erau sclavii lor. Geneza capitolul 6. Iuda 1:6.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ia si citeste articolul ce ti l-am trimis. Acolo scrie si despre perioada de injumatatire a C14.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Datarea cu c14 e relevanta pana in 2369 i.Hr cand a fost potopul.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Piramida e construita din blocuri de piatra. Nu are nici o legatura cu c14.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"s-a udat C14" - tu ai facut ciorba asta c14 cu piramida in contextul cu piramida.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu am zis altceva. Stiu bine ce am zis. Da, "nu se pune datarea dinaintea potopului cu c14".

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Scrie in biblie despre ei, deci exista.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Egiptenii nu au construit piramidele. Inainte de potop nu erau egipteni, nu exista poporul egiptean.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Citeste articolul ce ti l-am dat. Acolo explica de ce nu se pune.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu am zis asa ceva ca "au sarit cu piramida".

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu erau egipteni. Ce e pe wikipedia adica incadrarea in timp pe wiki e gresita.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Erori de incadrare in timp.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aia scriu de capul lor ca sa dea bine la teoria evolutiei.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sarmanele fosile. Baga la greu aia ca sa sustina teoria evolutiei. Bogatii lumii ii platesc baban.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, ma duc dar nu citesc ce scrie langa acele fosile pentru ca sunt minciuni.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cand te uiti la o piramida, scrie undeva pe ea in ce an a fost construita?

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sunt revoltat de manualele de istorie care scriu de neolitic, paleolitic adica acele file unde scrie despre istoria de dinainte de anul potopului.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

1 Corinteni 1:20:"Unde este înțeleptul? Unde este scribul*? Aici vorbeste despre viitor. E o profetie. Pentru ca nu vor mai fi oameni de stiinta pe pamant care sa scormoneasca creatia si sa o bata cap in cap in acceleratoare de particule, etc.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia e sfanta si adevarata. Degeaba vii cu alte idei.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Istoria scrisa are doar 6000 de ani.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Platon nu a fost un om important ca sa scrie in el in Biblie.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Semnele se vad. Alte dovezi nu e nevoie. Matei 24.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Documente.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si ce daca, e rational, logic.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e inventat nimic. El exista.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Totul.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dovezile sunt peste tot.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai ai?

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Flori cu petale simetrice. Exactitatea sistemului solar. Mai vrei?

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nici nu e nevoie. Scrie ca stelele cerului nu pot fi numarate.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e zeul iudeu. E vorba de creatorul universului si al pamantului.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce ma doare pe mine ca ii zice stea si nu soare?

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Atunci de ce se chinuie astronomii sa le numere?

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu glumesc. Un om nu traieste 1600 de ani ca sa scrie la o carte. In plus cei care au scris la cartea asta au trait in perioade diferite. E greu de crezut ca o gasca de oameni s-au vorbit ca sa scrie la o carte pe parcursul a 1600 de ani.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se chinuie crezand ca le vor putea numara pe toate. Omitand ca cel care a facut universul e vesnic acestia spera degeaba ca intr-o buna zi vor cartografia tot universul.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La ce-mi foloseste sa stiu ce e pe soare sau in soare?

1 Corinteni 10:23:" Toate lucrurile sunt permise, dar nu toate sunt de folos." Oamenii de stiinta studiaza si ce nu ii este de folos omului.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tocamacu poate sa astepte distrugerea. La Armaghedon sorii artificiali facuti de om vor fi distrusi de Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tema principala e coerenta ( fara contradictii ) de la inceput pana la sfarsit.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu merita sa gandesc la ceva ce nu-mi foloseste.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu moare, nu intelegi? Plantele cresc si dupa ce moare credinciosul pentru ca Dumnezeu le face sa creasca.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu sunt. Sunt sigur.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu moare. Cineva face sa existe viata pe pamant. Viata e ceva ce depaseste intelegerea omului.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ia incearca.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pagina nu a fost gasită!

Răspuns utilizator avertizat
| ForeverAlone97 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ala cu care te certi e mai mult ca sigur Memu aka Steregoi cu al nu stiu catelea cont.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Lasa sa creasca plantele pe langa tine.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Unde vezi tu contradictie ca eu nu vad. In plus nu e legat de tema biblica de care vorbeam.

| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Lasa maruntisurile. Priveste tabloul general sau tema Bibliei.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De la inceput ti-am zis de tema Bibliei. Tu te-ai bagat la maruntisuri ca asa iti place.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu ramai cu maruntisurile, cu pixelii. Eu raman cu tema Biblica, cu mesajul principal al Bibliei, cu imaginea de ansamblu descrisa in paginile Bibliei.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tema Bibliei este: pierderea de catre om a traiului in rai si masurile luate de Dumnezeu pentru ca omul sa revina la o viata in rai pe Pamant. Omul o fiinta inteligenta cu libertate de alegere de a carei ascultare depinde conditiile de viata de pe Pamant inclusiv modul de manifestare a celorlalte vietuitoare de pe Pamant. Justificarea dreptului lui Dumnezeu de a avea sub controlul sau toata creatia.

Răspuns utilizator avertizat