| florin1979 a întrebat:

De ce femeile nu au voie in altar la ortodoxi? doar la sfintirea bisericii, in rest nu!

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Răspuns simplu: Misoginism.
La Ortodocși încă se crede că bărbatul e superior femeii din toate punctele de vedere, de ce crezi că toți cei care-și bat nevestele sunt creștini?

16 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Religia ortodoxa e misogina.

| soimos a răspuns:

Foarte simplu!
Biserica ortodoxa este o intreprindere diabolica, iar femeile sunt sfinte nascatoare de Dumnezei!
Si asta este bine asa, pentru ca femeile sunt scutite astfel sa nu fie spurcate de Diavol!

| afksbhbaws a răspuns:

I Timotei 2:

"11. Femeia să se înveţe în linişte, cu toată ascultarea.

12. Nu îngăduiesc femeii nici să înveţe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniştită.

13. Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.

14. Şi nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă."

| Alecs95gamer a răspuns (pentru afksbhbaws):

Nu stiu de unde ai luat asta dar e din biblia ortodoxa daca ai citiro bv laughing

| eandopuncttk a răspuns:

Suna un prieten "popo" pardon popã.

| loveyouschatz a răspuns:

Cand Adam si Eva erau in gradina ,Dumnezeu Le-a spus sa nu manance dintr-un anumit pom,dar un sarpe a venit la Eva si i-a spus ca poate manca din acel pom ,iar ea l-a ascultat si i-a dat si lui Adam sa muste.Deci femeia a pacatuit pentru prima data.

| soimos a răspuns (pentru loveyouschatz):

Si ce legatura are asta cu Biserica ortodoxa?

Nu cumva scena de care vorbesti tu s-a petrecut intr-o alta religie, adica in cea mozaica si ca atare nu are legatura nici macar cu crestinismul, darami-te cu ortodoxia!

| loveyouschatz a răspuns (pentru soimos):

Nu ti-a cerut nimeni parerea. fiecare comenteaza ce stie si ce vrea. multumesc

| soimos a răspuns (pentru loveyouschatz):

Aici nu este un forum pentru comentarii, ci unul la care se raspunde la intrebari!
Daca nu esti capabila sa raspunzi, stai in banca ta si ciocu mic!

| Allrc24 a răspuns (pentru soimos):

Bai satanistule sictir

| soimos a răspuns (pentru Allrc24):

Taci ma VANDUTULE pentru ca tu esti esti mult mai jos pentru ca esti unVANDUT unei organizatii care si-a dovedit in 2000 de ani de istorie trasaturile criminale!

| Allrc24 a răspuns (pentru soimos):

Fiu de naparca ce esti.asa ii numea Iisus pe cei ca tine.careaspuneau falsuri in legatura cu Dumnezeu. fii de naparci. satanist mizerabil ce esti

| soimos a răspuns (pentru Allrc24):

Ma doare exact in spitz despre faptul cum ii numea cel care era slavit ca Lucifer, pe cei ca mine!
Vad ca nu te duce mintea sa raspunzi la intrebare!
Oare din ce cauza?
Esti cumva lobotomizat sau esti asa din nastere?
decat sa umplii topicul cu "perlele" inteligentei tale LIPSA, mai bine te-ai screme mai tare ca poate asa te-ai usura de tot ce ai in cap in loc de creier

| Allrc24 a răspuns (pentru soimos):

E imposibil sa fii ateu, tu spui falsuri in legatura cu Dumnezeu, nu il negi.ai scop distrugerea crestinismului. cine are un astfel de interes? evreii si satanistii. tare va roade invidia ca nu puteti stopa credinta oamenilor. Insusi Dumnezeu are grija de biserica Sa satanist de 2 lei ce esti...

| soimos a răspuns (pentru Allrc24):

Eu nu fac altceva decat sa demasc fata mincinos-criminala a religiei crestine, adica spun un ADEVAR!
Iar adevarul este acela ca Christos a fost slavit si divinizat ca LUCIFER timp de peste 1500 de ani din istoria ei de 2000 de ani!
Deci denumirea de satanist nu mi se potriveste mie pentru ca eu nu ma inchin lui Lucifer!
Stanisti sunt toti crestinii fundamentalisti, adica fanaticii religiosi, mai exact aproape toti pocaitii!

| ggalilei a răspuns:

Fiindca asa de misogina si irationala era gandirea acelor semi-salbatici care au scris biblia in perioada IMPERIULUI ROMAN, la fel si a celor care au tradat stramosii daci si au preluat aceasta mizerie de religie ortodoxa, care spune ca "barbatul e capul femei". Asta e discriminare sexuala pe fata, la greu, si nu pot sa inteleg femeile care adera la acest cult ortodox (de fapt toate cultele care se bazeaza pe biblie) cum de se lasa injosite asa.De fapt, daca mergi pe principiul bibliei sa intorci si celalalt obraz atunci cand te loveste cineva, tot "prost" te numesti.Si las pe deasupra.