| ShutUp01 a întrebat:

De ce femeile nu au voie in biserica in acea perioada? De ce regulile bisericii sunt asa tampite?

19 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Sunt canoane care interzic impartasirea femeii in perioada menstruatiei, dar nu avem canoane care sa interzica intrarea in biserica a femeii pentru rugaciune in perioada ciclului. Deci, ea poate intra in biserica sa se roage, nu poate insa sa se impartaseasca cu Trupul si Sangele Domnului.

Din randul populatiei nu fac diferenta intre cele 2 mentionate mai sus si le pun laolalta, asa ca in ortodoxia din Romania in special, asa am fost invatati ca femeile sa nu intre in biserica, cu toate cat am locuit in Grecia, chiar preotul s-a uimit cand i-am spus asta si este total gresit cum a fost preluata informatia.

| ShutUp01 explică (pentru MihaelaDart):

"Nu poate insa sa se impartaseasca cu Trupul si Sangele Domnului".
Oare de ce?

| MihaelaDart a răspuns (pentru ShutUp01):

Cred ca un preot iti poate da un raspuns corect in privinta astawinking.

| ShutUp01 explică (pentru MihaelaDart):

Preotii sunt tot oameni...niste oameni obisnuiti si majoritatea nu iau in serios Biblia(nu ma refer la toti). Daca preotii n-ar fi platiti sa faca ce fac ar fi disparut demult.

| MihaelaDart a răspuns (pentru ShutUp01):

Sunt oameni care au trecut printr-o facultate si doctorate (unii dintre ei) deci au cunostintele de baza de ati explica mult mai bine. Sunt si preoti cu har care ti-ar da explicatia perfecta, desi trebuie sa stii unde sunt localizati.
P.S. Peste tot in lume Biserica e la putere unde au cei mai multi bani, nu numai in Romania.

| Nilsson a răspuns:

Bisericile neoprotestante nu au regula asta, am auzit-o mai mult la ortodocsi.
Cred ca s-a pornit de la legile cu privire la curatie din Vechiul Testament, care includeau atat norme de igiena cat si de alimentatie. Ele sunt insa diferite de cele 10 porunci, care au fost scrise pe table de piatra.
Oricum, pentru aceea vreme, legile acestea cu privire la curatie au avut rostul lor, caci i-au protejat pe evrei de bolile din aceea vreme, fara ca ei sa stiu ce sunt microbii si cum se transmit.
Din legile date de Dumnezeu ei stiau ca nu trebuie sa se atinga de morti, bolnavii de lepra sa ii tina in carantina, etc.
Acum insa avem din scoala o educatie sanitara, care in mare parte confirma acele legi, iar in privinta femeilor sunt metode de protectie, nu trebuie sa fie excluse din biserica in acea perioada.

| florinflorescu a răspuns:

Dumnezeu ne-a lasat cu un scop, insa oamenii au crea reguli, pentru ca asa vrea muschiul lor e raspunsul.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru florinflorescu):

Nu oamenii au creat regulile, ci ei respecta regulile lasate asazisele divinitati, de ce crezi ca exista biblia?

| florinflorescu a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Biblia exista pentru a manipula oamenii slabi, care nu au curajul sa caute adevarul sau sa intrebe mai mult, ci se multumesc cu prima dovada. dumnezeu daca e perfect a creat o lume perfecta, deci de ce ar trebui sa impuna reguli? el ne-a lasat liberi ca sa alegem, ca sa construim singuri viata on functie de ce facem. ce facem tot aia primim, simplu. daca ne facea doar ca sa facem ce vrea el eram niste sclavi, dar suntem liberi.
mai citeste pe net articole sau documentare, deschide ochii.
o pasare care sta toata viata in colivie, dar o vede pe alta zburand spene ca e bolnava. cam asa spui tu despre mine.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru florinflorescu):

Biblia exista pentru a manipula oamenii slabi? nu majoritatea scriitorilor bibliei au scris biblia in numele lui Iehova? inseamna ca nu esti crestin daca negi ce este scris in biblie.
Si pe langa biblie, nelegiuirile comise in numele creaturii numite dumnezeu se gasesc in exod scris de moise, si aia e fake nu? http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/
Unde vrei sa caut adevarul daca nu rational,vrei sa trag iarba ca sa il ved si eu pe dumnezeu sau cum?,nu credinciosii sunt oamenii slabi? care cred in proverbul,,crede si nu cerceta!''. Stephen Hawkings,cel mai inteligent om de pe planeta la momentul actual este ateu,oamenii inteligenti se indoiesc de orice nu se lasa dusi de,, crede si nu cerceta''.
Mi-am deschis ochii de mult cu privire la religii, ce anume am de cercetat? daca trag pe nas am toate sansele sa am si eu halucinatii, sau cand esti pe moarte, normal ca ai halucinatii din cauza hormonilor secretati de creier in momente de criza.Ketamina provoaca aceleasi halucinatii care par mai reale ca realitatea, efectul de tunel se datoreaza momentului defectarii retinei din lipsa sangelui sau oxigenului.Iar aceasta defectate se realizeaza treptat, intunericul venind din exterior spre interior, numit si efectul de tunel(atunci cand muribundul vede o luminita la capatul tunelului).
Da-mi mie un link care sa dovedeasca existenta divinitatii folosind argumente rationale nu povesti.Tu esti pasarea din colivie, colivia este religia.

| florinflorescu a răspuns (pentru Neverrrrrr):

A deci esti martor, nu imi pierd timpul cu tine. eu nu sunt crestin, sunt om liber asa cum m-a lasat dumnezeu, ma bucur de ce mi-a dat si ma bucur ca ii pot multumi.
voi martori sunteti niste papagali invatati sa spuneti poezii citite din biblie, dar minte 0.

| Neverrrrrr a răspuns (pentru florinflorescu):

Sunt martor la ce? sunt ateu, acum o dai in gropi,, nu imi pierd timpul cu tine'', ai ramas fara argumente irationale?

| florinflorescu a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Ai zis de iahova, e clar ca esti martor al lui iahova, secta de 0. 00000000001 bani, dar voi credeti ca este religie. laughing)))

| Neverrrrrr a răspuns (pentru florinflorescu):

Nici nu stiam ce inseamna iehova acum 30 de minute, nici nu cred ca stiu.Hai sa o luam altfel, cea mai indepartata galaxie se afla la 46 miliare de ani lumina deci putem pretinde ca universul observabil are 93.000 miliarde de miliarde de km de ani lumina, viteza luminii este de 300.000 km/sec, circumferinta pamantului este de 40.000 km.Fa si tu un calcul, este imposibil sa existe un creator.Ai de parcurs pentru a ajunge la cea mai indepartata galaxie timp de 46 miliarde de ani la viteza luminii, timp de 46 miliarde de ani sa mergi cu 300/000 km pe secunda, si oamenii cred ca vor fi pedepsiti pentru ca l-au jignit pe d-zeu indirect prin ganduri.Cred ca nu stii ce inseamna aceste cifre...

| florinflorescu a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Pana acum o ardeai cu religia sus si tare, acum esti ateu si imi spui mie despre distante planete si galaxii. timpul e inventat tot de oamneni. daca noi nu am gasit o cale de a calatori mai rapid asta nu inseamna ca nu exista.

| florinflorescu a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Tu ce vrei de fapt? sa imi demonstrezi ca nu exista dumnezeu?

| Neverrrrrr a răspuns (pentru florinflorescu):

Sa ma rad de idiotenii irationale laughing

| florinflorescu a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Fiecare are dreptul la parere su de a alege liber. deci tu esti ateu sau pocait? laughing

| Neverrrrrr a răspuns (pentru florinflorescu):

Atat timp cat parerea este irationala este 0 si demna de dispret.