| anonim_4396 a întrebat:

De ce fetele nu au voie in altar, nu au voie cand au ciclu sa intre in biserica, de ce ele nasc copii? de ce le vin lor ciclul, de ce e fiinta inferioara si trebuie sa se supuna barbatului sa nu uitam ca de mult ele nu aveau nici un drept ( nici sa voteze nimic) dar barbatii nu stau cam lejer?

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Raspund pe rand, mai telegrafic, din lipsa de timp.

1. De fapt, nu numai fetele, ci nici baietii nu au voie in altar. Altarul se mai cheama "presbiteriu", adică este un loc pentru preoţi şi pentru clerici cu funcţii inferioare (paracliseri etc). Acuma, închipuiţi-vă că fetele şi femeile ar intra în altar: atunci necredincioşii şi necredincioasele, care oricum sunt înclinate să creadă că preoţii trăiesc în curvie ca ei şi maicile trăiesc în curvie ca ele, nu vor gândi şi spune: "păi, da, ia uite, preoţii aduc femei ca să le...". Oare nu ar fi acesta motiv de scandal?
2. Nu ştim precis de ce fetele şi femeile nu au voie să intre în biserică la "ciclu". Acest lucru nu este un Canon (o dispoziţie legală) în episcopia de care aparţin.

3. Noi nu credem că femeia este inferioară bărbatului, nici bărbatul femeii. Noi credem că Dumnezeu i-a făcut pe oameni femei şi bărbaţi, egali în demnitate, dar nu cu aceeaşi slujire.
4. Noi credem că femeia trebuie să se supună bărbatului ei, adică soţului ei, nu bărbaţilor în general.
5. Dreptul de vot nu este acordat de Biserică. Ca să aflaţi de ce femeile nu aveau drept de vot, adresaţi-vă statului.

| Shaoran a răspuns (pentru RaduMD):

Ca o completare.
In biserica nu poate exista alt sange afara de cel al Mantuitorului Iisus Hristos, de aceea femeile, in perioada lunara in care are scurgere de sange nu poate intra in Biserica. Si preotul daca se taie la deget in Biserica, trebuie sa se curete si sa opreasca sangerarea, altfel nu poate sluji in continuare.
In al 2-lea rand, legat de acestea, acea perioada este una de necuratie, in care nu are voie sa se atinga de nimic din cele Sfinte. Acelas lucru se intampla si cu barbatii, intr-o anumita perioada. In mod normal, barbatii, in special cei necasatoriti care nu au o viata sexuala si nici nu isi elimina lichidul seminal prin alte practici de desfranare, din cand in cand, de 2-3 ori pe luna, sau mai mult, sau mai putin, au scurgeri de lichid seminal. Astfel pe cale naturala se regleaza activitatea hormonilor sexuali masculini. Ce vreau sa zic cu asta, in dimineata aceea, dupa ce in timpul noptii a avut scurgere, nici el nu are voie sa se atinga de nimic din cele Sfinte!

Vis-a-vis de ideea ca femeia trebuie sa se supuna sotului ei. Este incomplet, Barbatul este capul femeii dar numai daca capul barbatului e Hristos, altfel dpdv religios... Barbatul are datoria sa isi iubeasca si protejeze femeia, iar femeia are datoria de a se supune (nu sclavagism, dar trebuie asigurata o ierarhie, o ordine, altfel e dezordine si dezbinare) si sa il respecte.

Oricine spune ca femeia este inferioara barbatului, nu cunoaste faptul ca cea mai cinstita "persoana" din Biserica este Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, si Pururea Fecioara Maria! Ea, femeie fiind este cea mai mare intre Sfinti! Iar, aruncand o privire in Biblie, ingerul s-a aratat Mironositelor femei, nu apostolilor mai intai!

| ggalilei a răspuns (pentru Shaoran):

Mai lasa-ne incolo cu biblia ta si nu mai prosti lumea,acolo scrie negru pe alb ca isus ar fi capul barbatului,barbatul capul (adica seful) femeii,daca ai curaj sa discutam despre prostia numita biblie vino-n Galati,si-ti demonstrez cu biblia-n fata cate prostii si barbarii scrie in ea,nepotrivite pentru secolul nostru,fiindca a fost scrisa in perioada IMPERIULUI ROMAN,de niste semi-salbatici fata de noi, oamenii actuali.Iar daca tot sustii biblia, sa vad daca o si respecti:stai sa te lovesc peste un obraz, sa vad daca intorci si celalalt obraz, ca o sa te tin in palme pana ma satur.GATA,ajunge cu prosteala, destul a-ti produs si-ati prostit 23 de ani din 89 incoace. Legatura cu DUMNEZEU se face doar prin Al 3-lea ochi, nu este nevoie de avocat in fata LUI (stim cu totii ce caracter au avocatii).Si zi-le popilor sa plateasca si ei impozite, ca eu cu salariul meu abia o duc.Asa ca vorba aia:"LASA-NEEEEE, LASA-NEEEEEEEEEEE"

14 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Pentru ca sunt misogini.

| Paulla a răspuns:

Nu puteţi justifica cu Eva, pentru că discriminarea începe chiar de când Eva e făcută dintr-o coastă amărâtă, pe când Adam e făcut din lut.
Iar apoi, să spui că toate femeile trebuie pedepsite doar din cauza uneia singure e ca şi cum ai discrimina întreg poporul german pentru faptele lui Adolf Hitler.
În rest, subscriu la cele spuse de @VoiceOfVoiceless.

| THCC a răspuns (pentru Paulla):

Adam si Eva nu au existat, ei reprezinta femeia si barbatul universal.

| Paulla a răspuns (pentru THCC):

O reprezentare misogină. And btw, n-am spus că au existat.

| William a răspuns:

Pentru ca asa a spus Dumnezeu. Un raspuns mai bun ca asta nu o sa primesti niciodata. Dar ce tu arzi de nerabdare sa mergi sa votezi?

| ggalilei a răspuns (pentru William):

Daca tu nu votezi,inseamna ca te doare-n dos de tara ta,de bunastarea ta, si prin atitudinea ta si a altora ca tine vom ajunge sa gazduim toate companiile straine care vor polua solul, apele si atmosfera tarii asteia, care au fost interzise in alte state in care lumea realizeaza ce inseamna sa votezi, si-ai sa te trezesti ca nu stii de unde faci cancer sau alte boli cauzate de substantele chimice folosite de acele companii multimiliardare.Bravo,halal gandire ai, vorba ta:"Nu votati fratilor, dormiti linistiti, FNI lucreaza pentru voi".Iti suna cunoscut cumva?

| IMC90 a răspuns:

Tu nu esti fata de la tara laughing Sa vezi acolo ''egalitate in drepturi''
Femeia sta acasa, creste copii, da de mancare la animale, face curat
(toate treburile gospodariei). Barbatul, pleaca la camp sau sa pasca animalele (Sanchi) De fapt trage pe dreapta in primul birt si ramane acolo toata ziua.
Cand vine acasa, nevasta ii face capu' calendar (''iar ai fost sa bei, iar n-ai lucrat'', etc) Asa ca, pune mana pe sapa si-i frige una-n cap rolling on the floor))))))
Asta numesc eu inegalitate intre drepturi, sau mai bine zis unu isi respecta obligatiile iar celalalt nu.

Biserica e cea mai misogina institutie. Dar, nu stiu de ce va pasa, pe mine m-ar durea in 3 litere daca n-as avea voie in altar/biserica, etc. Uite, daca vrei iti cedez tie ''drepturile'' mele (ca eu s-asa nu le folosesc) Simte-te impacata fiica mea.
P.S: Dreptul la vot nu tine de religie sau biserica, acolo e alta poveste.

| Geass a răspuns:

Încă o dovadă ce face religia din societate.Toţi ar trebui să fim egali(femei si bărbaţi cât despre rase...am unele probleme rasiale...), Biserica a indus că femeile au mai puţine drepturi deoarece ei cu regulile lor au rămas încă în evul mediu şi nu ar trebui să ne deranjeze aceste reguli dacă nu le dăm atenţie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este adevarat. Defap fetele sau femeile sunt respectate adica nu li se dau treburi grele de facut. Adica nu o sa vezi vreodata o femeie care sa fie angajata in domeniul contructiei si sa lucreze pe teren. Totusi daca o luom religios Eva a adus pacatul pe pamant. Toutusi barbati cheltuiesc bani pentru femei, de obicei ei aducand banul in casa. Barbatul cu banul si femeia cu statullaughing era doar o gluma stai linistita am adus o rima..Eu respect femeile pentru harnicia lor si chiar trebuie apreciate si in multe cazuri chiar sunt apreciate. funda?

| Maya87 a răspuns (pentru anonim_4396):

La un asemenea raspuns, ramai te rog in pestera ta. daca tu respecti o femeie/fata prin faptul ca nu ii dai munci grele, inseamna ca va fi vai si amar de nevasta-ta. respectul nu asta inseamna si serios, nu ai vazut pana acum femei muncind in constructii sau pe teren? unde locuiesti? barbatii si femeile sunt egali in demnitate nu in sarcini, insa asta nu inseamna ca o femeie nu poate face o munca de barbat si invers, cazuri putine dar existente. si iti multumesc din strafundul inimii ca respecti femeile pentru harnicia lor [ca doar asta sunt puse sa faca, la cratita, la maturat, la spalat haine si la crescut copii]. pune mana pe o carte, deschide bine ochii si priveste de jur imprejur, ai putea ramane surprins big grin

| marialungu a răspuns:

Esti un nesimt, consider raspunsul tau cu caracter irelevant, imi pare rau invata sa vorbesti frumos

| Maya87 a răspuns:

Raspund si eu pe rand:
- in dieceza noastra femeile au voie in altar, nu exista un regulament cu privire la chestia asta, cred ca tine de fiecare biserica si de fiecare preot in parte, desi mie una mi se pare lipsit de logica sa nu aiba voie in altar.
- chestia cu : nu ai voie in biserica la ciclu iar e aberanta, nu s-a gandit nimeni ca bisericile ar fi pline doar de barbati si de femei la menopauza? perioada ciclului nu inseamna murdarie, nu inseamna ca nu poti atinge nimic, nu icoanele sunt sfinte ci rugaciunea. iar pentru desteptii care se dau mai catolici decat Papa le transmit sa scoata manualul de anatomie si sa caste urechile la orele de sanatate [de ce au femeile ciclu?]
- de ce nasc copii? pentru ca sunt anatomic structurate sa perpetueze rasa umana.
- e o chestiune de anatomie pe care ai invatat-o sau o vei invata la orele de sanatate sexuala [daca vei fii atenta/daca ai fost atenta]
- femeia nu e o fiinta inferiora, de unde veniti cu ideile astea?
- supunerea fata de barbat este echivalenta cu supunerea barbatului fata de femeie. asa cum o femeie nu isi inseala barbatul pentru ca ii este supusa lui, asa nici barbatul nu isi va insela sotia [medieval vorbind: femeia] pentru ca ii este supus ei. nu o mai da-ti cu sclavagismul ca nu merge.
- dreptul la vot e legat de stat si constitutie, nu inteleg de ce ai adus vorba de chestia asta in categoria religie.
- ai ramane surprinsa cat de "lejer" stau barbatii. mai ales intr-o casnicie.

lamurita?