| TrăieşteClipa a întrebat:

De ce furtul fructelor este aspru pedepsit in Biblie de un Dumnezeu iertator si bun?

Răspuns Câştigător
| AnniaAKN a răspuns:

"Ca Dumnezeu loveste. ntotdeauna;
Mai tare decat faptele-minciuna!"

15 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Vorba ceea: "Azi furi un ou, miine furi un bou" e cit se poate de adevarata. Totul porneste de la o chestie infima, de la ceva ce ni se pare perfect normal. Marii alcoolici nu se nasc peste noapte, ci in timp, zi de zi, cu poate doar un singur paharel timp de multi ani.
NU furtul e problema. Privit in profunzime, e altceva. E dorinta de a avea ceva ce nu iti apartine, e dorinta de a trece peste cuvintul cuiva, ceea ce inseamna neascultare, si acel pacat e cel mai grav in Biblie. Daca te opresti sa vezi doar un simplu furt, nu vezi intreaga realitate, ca, odata comis, furtul face posibila aparitia raului.

| Mayhem666 a răspuns:

Eu am furat cirese de la un vecin mai de mult, si nu am fost deloc pedepsit.

| cristi202 a răspuns (pentru Mayhem666):

Inca nu ai fost pedepsit. Sau cine stie, poate ca ai fost atunci cand ai pierdut ceva, sau ti s-a intimplat ceva rau.

| Mayhem666 a răspuns (pentru cristi202):

Erau doar niste cirese, oricum nu le folosea la nimic, l-am ajutat sa scapa de ele mai repede. Eram copil, se iarta. Nu-mi spune ca tu cand te duceai vara la tara, nu te duceai la furat de cirese?

| TrăieşteClipa explică (pentru Mayhem666):

Adam si Eva au luat-o pe cocoasa rau de tot pentru niste fructe.

| Mayhem666 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Da, dar eu am fost mai parsiv, si nu am fost prins. laughing

| cristi202 a răspuns (pentru Mayhem666):

Oooo! Desigur ca si eu furam cirese, copil fiind! Dar vezi, oricit de mic ar fi pacatul, el ramane, si tu recunosti nevoia de iertare, ca gasesti un motiv, ca erai copil, asta e altceva. Pacatul ramane, si stim amindoi ca nu era bine ce faceam, desi ne aducem aminte zimbind de ce faceam pe atunci. La mine oricum e mai grav, pentru ca bunicii mei, la care stateam, aveau trei feluri de ciresi in gradina, deci mincam pe saturate, si totusi, mai mergeam si la furat, ca era interesant cand mergeam cu altii! Si mai interesant era ca veneau si la noi la furat, ca aveam un cires mare la doar vreo 5 m de gardul de la strada, dar nu ii deranja pe bunicii mei, pe mine nici atit, ca rideam cand vedeam dimineata ca au fost stiind ca si eu faceam la fel, era deranjant doar cand rupeau crengi din copac. happy
Si un lucru, oricit de mic, chiar de nu foloseste celui ce are la nimic, nu iti poti permite sa il iei, ca daca l-ai luat, tot furt este. Iei ce nu e al tau, Si doar daca ti se ofera poti sa il iei fara a fi considerat furt.

| Mayhem666 a răspuns (pentru cristi202):

Probabil ai auzit de zicala : "Hotul neprins e negustor cinstit", sau ceva de genul. La fel o aplicam si eu cand eram mic, acum desigur ca nu iau nimic fara sa cer.
Acum nici nu prea imi place sa cer, imi place sa am propriile mele lucruri cumparate de mine, nu imprumutate de la altii.

| cristi202 a răspuns (pentru Mayhem666):

happy Hotul neprins e negustor cinstit in ochii oamenilor, care nu vad totul, insa in ochii lui Dumnezeu tot hot e, doar ca nu a fost descoperit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Dumnezeul iertător și bun" pedepse aspru orice păcat în biblie, nu doar furtul fructelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea e iertator si bun laughing
Daca citesti Biblia o sa vezi ca mereu pedepseste aspru

| AnniaAKN a răspuns:

Dumnezeu le-a oferit lui Adam si Eva totul. Pomul acela din care au mancat fructele a fost interzis de Dumnezeu cu un scop si anume le-a oferit posibilitatea de a alege,de ce i se spune "Pomul cunoasterii binelui si al raului", le-a dat liberul arbitru, ei au facut o alegere si anume sa nu asculte de Dumnezeu, nesupunerea fata de El.
E ca si cum ti-ar oferi cineva tie totul si ai da cu piciorul. Daca Dumnezeu i-a creat, tot El i-a si pedepsit.

| TrăieşteClipa explică (pentru AnniaAKN):

Nici haine nu le-a dat. Internet nu, tv nu, bautura nu fructe din cel mai fain pom nu-i lasa sa manance, de unde ti-a venit ideea cu Totul?

| Florin9955 a răspuns:

Nu este chiar pedepsit... Omul a inceput sa cunoasca si raul si nu si-a recunos ut vina...

| TrăieşteClipa explică (pentru Florin9955):

Dumnezeu a facut o criza de nervi si i-a alungat din Rai.
Daca nici asta nu este pedeapsa.