| mentholinks a întrebat:

De ce i se spune lui Isus "Domnul domnilor si imparatul imparatilor". Nu ar trebui sa fie Satan denumit asa daca el conduce lumea? La ce domni si imparati se refera?

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pentru că El răstoarnă și pune pe imparati:
"El schimba vremurile si imprejurarile; El rastoarna si pune pe imparati; El da intelepciune inteleptilor si pricepere, celor priceputi!" (Daniel.2:21)
Satana este uzurpator; el nu are putere decât atât cât îi este îngăduită de Dumnezeu.
Textul biblic menționat de tine se referă la persoanele politice, fizice care conduc statele și guvernele lumii.

| Mclaren12 a răspuns:

Cum adica Satan conduce lumea?

"De ce i se spune lui Isus "Domnul domnilor si imparatul imparatilor"
De ce lui Harap-Alb i se spune asa? Cam la fel suna si intrebarea ta. De ce ne-am bate capul cu personaje mitologice in loc sa ne trezim la realitate si sa ne documentam mai bine despre problemele actuale?

| Mircea08 a răspuns:

Spune citatul in care lui Iisus i se spune "imparatul imparatilor" sau "domnul domnilor"

| mentholinks explică (pentru Mircea08):

Apocalipsa 17:14 si 19:16.

| Mircea08 a răspuns (pentru mentholinks):

Iisus si apostolii nu au propovaduit apocalipsa

| mentholinks explică (pentru Mircea08):

Daca Apocalipsa nu poate fi luata in considerare atunci nici evanghelia lui Ioan deci Isus nu este nicidecum Dumnezeu.

| Mircea08 a răspuns (pentru mentholinks):

Cititi si intelegeti mai intai Evanghelia, iar dupa aceea o sa intelegeti corect si vechiul testament si apocalipsa si alte scrieri ale unora mai mult sau mai putin sfinti. Nu este normal sa fie amestecate invataturi diferite si sa se extraga apoi tot felul de combinatii

| 6684464 a răspuns:

Cred ca faci confuzie intre Satan si Antihrist, si intre "Imparatul imparatilor" si puterea unui dictator.

| Romanul86 a răspuns:

Poate de la faptul că pe curce când a fost răstignit I s-a pus o tăbliță pe care scria în 3 limbi Iisus Nazarineanul Regele Iudeilor adică INRI.

| costinvlad a răspuns:

1. Evreii conduc lumea.
2. Iisus nu exista.
3. Satan nu conduce lumea deoarece evreii o conduce.
4. Evreii fac crime fiindca islamistii sunt teroristi, cei a lui Allah la fel, etc.
5. Satan nu face crime.
6. Cine este mai rau si cine este mai bun?
7. Dumnezeul evreu nu este adevaratul Dumnezeu.
8. Cauta pe net.
9. Dumnezeu nu are cum sa fie cel al unei religii de dreapta.