| anonim_4396 a întrebat:

De ce Iisus Hristos este prezentat in noul testament ca fiind singurul fiu al lui Dumnezeu? cand in Geneza 6 se vorbeste despre "fiii lui Dumnezeu" care au coborat pe pamant si si-au luat neveste dintre fetele pamantenilor cu care s-au impreunat si care le-au nascut copii acestora?
Credeti ca printre acei fii ai lui Dumnezeu se regasea si Iisus Hristos care s-a coborat si el pe pamant sa-si faca de cap cu fetele pamantenilor? si cum a reusit el acest lucru daca la acea data se presupune ca era inca nenascut? laughing rolling on the floor
Sau daca era nascut inca de pe atunci precum scrie si in Biblie ca Iisus a fost alaturi de Dumnezeu inca de la crearea lumii cum s-a facut el mic apoi ca sa incapa in burtica sfintei fecioare Maria si sa se nasca din aceasta? laughing rolling on the floor

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Se refera ca si ei au fost creati de Dumnezeu.Si noi suntem fii lui Dumnezeu.El a fost nascut prin Duhul Sfant.

| KlaraWeiss a răspuns:

"Geneza 6:1-2 vorbeşte despre două categorii de oameni de pe pământ:
1. cei credincioşi lui Dumnezeu – numiţi "fiii lui Dumnezeu"
2. cei neascultători de Dumnezeu – numiţi "fii oamenilor"
Cine făceau parte din cele două categorii?
1. Fii lui Dumnezeu: erau urmaşii lui Set, fiul lui Adam.
2. Fiii oamenilor: erau urmaşii lui Cain, fiul lui Adam."
La intrebarile despre Domnul Iisus Hristos citeste aici (despre intrupare 175-176-177) http://biserica.org/Publicatii/1992/NoIV/09_index.html; o sa vezi ca "s-a intrupat" inseamna "s-a zamislit" cu trup omenesc in pantecele Nascatoarei de Dumnezeu, nu ca, avand trup, s-a mutat cu acest trup micsorat in pantecele Fecioarei Maria. Deci, degeaba emoticoanele, citeste si o sa intelegi.

| Rapunzell a răspuns:

De fapt, in Geneza 6:2 scrie asa: "Fiii lui Dumnezeu, vazand ca fiicele oamenilor sunt frumoase, si-au ales dintre ele sotii, care pe cine a voit."

Fii lui Dumnezeu sunt urmasii lui Set (fiul lui Noe), care i-au urmat lui Dumnezeu, respectant Legile Sale. Fiicele oamenilor sunt urmasele lui Cain care au ratat posibilitatea de a-si indrepta conditia de faptura cazuta. Ideea care este? S-a amestecat neamul cel bun si binecuvantat cu neamul cel blestemat.

Din acest motiv nu trebuie sa interpreteze oricine Biblia, ci numai oamenii cu o inalta traire duhovniceasca. Asa au aparut secatantii (penticostalii, baptistii, protestantii etc), a interpretat fiecare ce si cum a vrut, dupa cum l-a taiat mintea.

| wales a răspuns:

Isus Hristos este singurul Fiu născut din Tatăl și face parte din trinitatea dumnezeirii și cocreator:

" Și Cuvântul S-a făcut trup și a locuit printre noi, plin de har și de adevăr. Și noi am privit slavă Lui, o slavă întocmai ca slava Singurului născut din Tatăl. " Ioan.1:14.

Iar noi toți suntem fii prin creație și suntem de două categorii: Fiii ascultării și fiii neascultării.

" în care trăiați odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum în fiii neascultării." Efes.2:2.

Răspuns utilizator avertizat
| monstrulet a răspuns:

Je?

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! dar si tu tot fiul lu Dumnezeu esti, si eu, si altu, noi toti suntem fii lui Dumnezeu.haideti sa credem in biblia cu care am crescut si dupa care se citeste la biserica, nu dupa cea care este inventata.va veni ziua in care multi farisei o sa se dea drept fiul lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Cand s-au coborat iar fiii lui Dumnezeu sa faca prostioare cu femeile pamantente, de fapt a fost o alta legiune de ingeri decazuti veniti pe Pamant condusi de Azazel. Azazel a invatat oamenii taina focului si a mestesugului fierului si bronzului. Pe femei le-a invatat sa se macheze si arta vrajitoriei. Chestia asta apare in Cartea lui Enoh, carte necanonica pentru ca aduce prea mult a Lord of the rings.
Isus care este Dumnezeu a trimis duhul sfant(adica Isus, adica tot Dumnezeu) peste Maria ca s-o lase insarcinata cu Isus(adica Dumenzeu). Mai simplu spus, Dumnezeu a lasat-o insarcinata pe Maria ca sa se nasca pe El. E atat de simplu. Nu stiu cum pot unii sa nu creada.

Răspuns utilizator avertizat
| AmeMiss a răspuns:

Habar n-ai ce vorbesti maa omule. Pune-te si te culca! Noapte buna!big grin

| monstrulet a răspuns (pentru AmeMiss):

rolling on the floor
Echipa TPU.ro si ceilalti utilizatori iti multumesc!

| AmeMiss a răspuns (pentru monstrulet):

Mersi big grin pur si simplu nu-mi place cand oamenii abordeaza subiecte despre D-zeu si Biblie fara sa aiba habar.Si la ora aia mi s-a parut cel mai bun raspuns happy

| AmeMiss a răspuns:

Funda?

| SfantulDuh a răspuns:

Am si eu o nelamurire, de ce toata lumea e asa ferm convinsa ca Biblia ar spune tot adevarul sau ca Biblia ar fi completa, sau macar ca Biblia pe care o citim unii din noi este cea originala?

| Rapunzell a răspuns (pentru SfantulDuh):

Nu toata lumea crede asta, ci doar crestinii. Dar si dintre crestini, multi au interpretat-o cum au vrut si asa au aparut sectantii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce pui intrebarea si razi ca proasta la p.a? crezi ca esti amuzant? sau crezi ca o sa rad si eu? eu rad, da la umorul de calitate, prostia nu ma amuza deloc.si daca tot ai citit in biblie si pui o astfel de intrebare se pare ca inteligenta nu abunda in partea superioara a corpului tau.as vrea sa-mi spui doar cand va naste muierea ta, ce vei fi facut tu mai mult decat de a da de doua trei ori din c.r ca sa iasa un pui de om? sau ea ce a facut mai mult? si restul cine face? da nu-mi veni cu amanunte anatomice,ca eu am trei reusite, si cred ca eu mi-am facut miscarea, sotia si-a facut treaba timp de 9 luni, si Dumnezeu isi face treaba si acum.