| Antisistem11 a întrebat:

De ce Iisus nu i-a scăpat pe evrei de sub ocupația romana? Nu asta ar fi trebuit să facă mesia?

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cand va veni a doua oara va deveni conducatorul lumii.

| Wr3nch a răspuns:

Nu boss. Scopul lui Isus a fost sa fie un simbol al sacrificului care sa inspire oamenii sa se lase de pacate si sa pocaiasca.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Asta credeau evreii ca trebuie sa faca Messia. Ei visau un Messia politic, dar adevaratul Messia a fost insusi Dumnezeu care a venit sa ne elibereze de un jug mult mai greu decat Imperiul Roman, si acel jug e cel al morții și a pacatului