| AvalohAlyn a întrebat:

De ce imi da Dumnezeu depresie,anxietate, toc? De ce eu sufar si altii sunt bine mersi? Care-i raspunsul corect la intrebarea asta?
De ce unii sufera mult in viata si altii mai deloc? De ce nu e egalitate?

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Pentru că fiecare cum îsi așterne, așa doarme.Nu Dumnezeu îți dă, că tu îți dai și-ți faci singur. Poți să te tot rogi până nu mai poți să-ți pice din cer tot ce ai nevoie ca să trăiești, că dacă nu pui mâna să-ți faci nimeni nu-ți face.
Depresia și anxietatea sunt rezultatele sentimentelor și trăirilor tale. Dacă e doar o chestiune temporară, și nu e permanentă, atunci e ok. Dacă e permanentă, atunci e patologică treaba.

| mentholinks a răspuns:

Poate fiindca te iubeste adica in Apocalipsa scrie ca ii pedepseste si mustra pe cei care ii iubeste, poate vrea sa te intorci la el cine stie, nu sunt convins ca exista, incearca sa mai spui un Tatal nostru din cand in cand si cere-i ce ai nevoie.

| Steregoi a răspuns (pentru mentholinks):

Esti agnostic asa-i? Nu esti convins nici ca Dumnezeu exista nici ca nu exista.

| mentholinks a răspuns (pentru Steregoi):

Doar un ignorant poate fi convins avand in vedere dovezile.

| Steregoi a răspuns (pentru mentholinks):

Eu cred ca unii ca tine ignora dovezile.

| Steregoi a răspuns:

Potential de variatie genetica in cadrul aceluiasi gen neintretinut perfect de Dumnezeu datorita lui Adam si Eva.

| Nilsson a răspuns:

Pentru ca nu ai o ocupatie, scuza-ma daca e un raspuns neplacut.
Omul a fost lasat de Dumnezeu sa munceasca pentru a-si castiga existenta.

| Mircea08 a răspuns:

Daca zici ca Dumnezeu da depresie sau anxietate, sau alte rele atunci stiu si de ce le ai. Le ai deoarece acuzi pe nedrept pe Cel care te-a creat si te-a invatat cum sa traiesti. Daca ai cunoaste invatatura Lui ai sti si ca relele vin de la diavol iar de la Dumnezeu doar cele bune. Daca ai cunoaste invatatura Lui ai sti ca ceea ce semeni aia culegi (faci rele, rele culegi). Daca ai cunoaste invatatura lui ai sti ca daca faci numai lucruri bune Dumnezeu iti va da tot ce ii ceri, si ar trebui sa incepi prin ai cere intelepciune pentru a putea intelege invatatura Lui

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru Mircea08):

"Daca zici ca Dumnezeu da depresie sau anxietate, sau alte rele atunci stiu si de ce le ai."

Mare adevar ai grait. Credintele in spiridusi inexistenti iti pot da fara indoiala niste dereglari psihice.

| AlexDarius3 a răspuns:

Sincer nu as crede ca Dumnezeu da toate astea ci este rezultatul tuturor chestiilor pe care le-ai facut in trecut, de exemplu daca in trecut nu ieseai mai deloc din casa si duceai o lipsa de miscare e complet normal sa ai depresie si anxietate sau mai stie eu ce. Pana la urma de asta fiecare persoana este unica prin faptul ca are o sanatate mentala mai buna sau mai slaba, prin faptul ca are un trecut mai frumos sau mai urat, prin faptul ca este mai sensibil sau mai tare etc. Incearca sa fii tu fiindca atata timp cat orice persoana este unica si nu clonata nu va fi niciodata egalitate.