| anonim_4396 a întrebat:

De ce imi tot vin ganduri necurate de hulă? Nu le pot controla... Ganduri jegoase ce il asociaza pe Iisus cu lucruri intunecate. Ce ma fac? Daca am comis pacatul de neiertat...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In nici un caz, el este ispitit de diavol și are nevoie de Dumnezeu, trebuie sa nu de-a importanta la acele gânduri, nu are nevoie de psihiatru pentru astfel de probleme

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu e o jignire sau o gluma: trebuie sa vorbesti cu un psihiatru pe tema asta.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

In nici un caz, el este ispitit de diavol și are nevoie de Dumnezeu, trebuie sa nu de-a importanta la acele gânduri, nu are nevoie de psihiatru pentru astfel de probleme

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu le mai controla. Controlul le face mai trainice.

| LPCTSTR a răspuns:

N-ai comis nimic.
Cat timp nu ranesti vreun om, esti bine. Si eu am cuvinte de hula pentru Jesus si tot ce tine de religie, dar uite ca nu-mi pasa si nici n-am dat in cineva pe motivul asta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Sunt ganduri de la cel rau. Ignora-le. Cea mai mare greseala e sa le bagi in seama. Din experienta mea daca te rogi lui Dumnezeu sa te fereasca de astfel de ganduri atunci scapi de ele. Eu de exemplu eram la rugaciune si imi tot veneau fel de fel de ganduri si m-am saturat si m-am rugat lui Dumnezeu sa mi le alunge ca sa ma pot ruga linistit si au disparut! Dumnezeu e milostiv si grabnic sa ne ajute si asta e cea mai evidenta dovada.

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, gandurile cu care tu te confrunti nu sunt un caz izolat, ai fi uimit sa afli cata lume le are, si eu le-am avut.
Vezi tu, ele au puterea pe care tu le-o oferi, suna ciudat stiu, dar ele nu au nici o putere asupra ta decat daca tu le ingadui sa o aiba.
Nu ai observat ca, puterea si intensitatea lor creste substantial in momentul in care te concentrezi asupra lor si le acorzi atentie? Daca vei acorda atentie gandului va fi din ce in ce mai puternic, problema cu aceste ganduri este ca le avem ca si cum le-am fi spus noi, aici este subtilitatea, in primul rand ne scade respectul de sine, apoi ne darama emotional, apoi ne face sa ne simtim departati de Dumnezeu, ne face sa ne simtim respinsi, condamnati, de neiertat inaintea Lui Dumnezeu, aceste lucruri sunt total false, se bazeaza pe emotiile noastre nu pe ce spune Dumnezeu in Biblie. Cheia castigarii acestei lupte este insasi renuntarea la lupta, nu incerca sa lupti cu ele pentru ca este ca si cum un nor de ceata te-ar ataca, nu atacurile norului plin de abur te distrug, ci atacurile tale si epuizarea ta te distrug, norul nu exista, este doar in mintea ta, renunta la lupta. Acele ganduri nu sunt ale tale si nu te reprezinta, nu iti asuma ce nu este al tau, respinge-le ignorandu-le.
Problema ta principala nu sunt gandurile de hula, ci perceptia ta fata de Dumnezeu, crezi ca Lui nu-i pasa ce ti se intampla? Crezi ca El nu stie cat te lupti cu ele? Crezi ca El este doar un judecator aspru, intotdeauna suparat si incruntat mereu gata sa impuste pe cineva? Draga prietene, insasi faptul ca ai pus aceasta intrebare denota fara urma de indoiala ca esti sincer si vrei sa scapi de ele, dar trebuie sa-l cunosti pe Dumnezeu.
El este un tata iubitor, plin de bunatate si indurare, iti voi lasa aici cateva versete din Biblie.

1 ioan 6:37 ''Pe cel ce vine la Mine, nu-l voi izgoni afară''

1 Ioan 2:1-2 "Copilaşilor, vă scriu aceste lucruri ca să nu păcătuiţi. Dar, dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel neprihănit. El este jertfa de ispăşire pentru păcatele noastre; şi nu numai pentru ale noastre, ci pentru ale întregii lumi."

Mica 7:18 ''Care Dumnezeu este ca Tine, care ierţi nelegiuirea și treci cu vederea păcatele rămășiţei moștenirii Tale? El nu-Și ţine mânia pe vecie, ci Îi place îndurarea! El va avea iarăși milă de noi, va călca în picioare nelegiuirile noastre și va arunca în fundul mării toate păcatele lor.''

Isaia 43:25 ''Eu, Eu îţi șterg fărădelegile, pentru Mine, și nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele tale.''

Ieremia 31:3
Domnul mi Se arată de departe: „Te iubesc cu o iubire veșnică, de aceea îţi păstrez bunătatea Mea!

1 Ioan 4:18
18 În dragoste nu există frică, ci dragostea desăvârşită alungă frica, pentru că frica are de-a face cu pedeapsa. Cel ce se teme n-a fost făcut desăvârşit în dragoste.

Recomand urmatorul videoclip :

https://www.youtube.com/watch?v=_dE8emB68FY&t=2124s&ab_channel=SiempreJesus

Eu cand m-am confruntat cu aceste ganduri, am dezvoltat o fobie sau o frica, de a nu cumva sa spun asa ceva, si concentrandu-ma doar la asta, gandurile imi veneau automat in minte, orice lucru auzeam mintea parca il arunca fix acolo, spre exemplu cand auzeam ceva urat, mintea mea il proiecta fix spre Dumnezeu.
Cand incerci in mod constient sa nu te gandesti la un lucru, de exemplu la apa, doar la apa te vei gandi, de aceea trebuiesc ignorate, nu trebuie sa le acorzi atentie. Am inteles mult mai tarziu ca totul era doar in mintea mea, problema ne existand in realitate. Uita-te daca vrei, vei afla ce inseamna de fapt Hula impotrva Duhului Sfant, nu este vorba de un cuvand scuipat la intamplare, ci o atitudine, o alegere deliberata si definitiva luata din propria vointa de a respinge total pe Domnul, punct. Nu este vorba de un pacat de neiertat, ci de o atitudine de respingere totala a Lui Hristos.
El ti-a promis '' Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi ''Daca si-ar incalca aceasta promisiune, nu ar mai fi Dumnezeu. Nu te teme, chiar daca ai facut si cu voia asa ceva, chiar daca intr-un moment de slabiciune ai facut fapta gandul acela, Domnul te va ierta. Sa iti dau un exemplu, pilda fiului risipitor.

https://www.youtube.com/watch?v=tGncdJ1NOkM&ab_channel=SiempreJesus

Lasa gandurile acestea sa treaca pe langa tine, nu le opri si nu le analiza si nu sta de vorba cu ele.
Un om spunea odata ''Nu putem impiedica pasarile sa zboare pe deasupra capului nostru dar le putem impiedica sa isi faca un cuib in parul nostru''
Faptul ca iti vin involuntar in minte nu este pacat, ignora-le, si mergi mai departe cunoscandu-l pe Dumnezeu cu adevarat, pe acest Tata iubitor care este profund preocupat de binele tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte bine că pui întrebări și vrei sa trăiești conform dorințelor Lui Dumnezeu,ei bine drag frate cere-i ajutorul Lui Dumnezeu, vino la Fiul Său, el a murit pentru păcatele tale, tu trebuie doar sa accepți jertfa sa, să Îl iubești și să asculți de El.Citește Biblia (mai întâi din noul testament) și petrece timp cu Dumnezeu. Dumnezeu sa te binecuvânteze, să te facă să înțelegi voia Sa și să Te ajute.

| badpanda a răspuns:

Poate n-o fi asa rau in Iad.

| marinaru777 a răspuns:

Nu exista pacat sa nu fie iertat asta e minciuna, pentru pacatele noastre a platit Iisus pe Sf Cruce.

| Xante33 a răspuns:

Salut. Eu am aceste ganduri de aproximativ 10 ani. In urma cu 2 ani am invatat sa le gestionez si chiar am incredere ca voi scapa de ele in totalitate. Problema dispare o perioada care poate dura chiar si cateva luni, ani in care nu sunt prezente, iar apoi apar din nou din senin. Nu trebuie sa le lasi sa te tulbure, ele sunt doar ganduri si nu au putere in realitate, ele au putere doar in mintea ta cum zicea Irinel. Uneori te fac sa simiti ca nu mai poti indura, dar acest lucru este chiar dovada vie ca poti indura. Deci sa nu iti fie frica ca o sa innebunesti tongue
Eu am citit o carte care m-a ajutat foarte mult, se numeste Overcoming Unwanted Intrusive Thoughts de Sally Winston si Martin Seif. Eu am citit-o in engleza, dar poate o gasesti si in romana. Daca sti engleza o gasesti pe pdfdrive.
Daca ai probleme cu somnul si ai si putina anxietate poti merge si la un psihiatru ca sa iti dea un tratament.
In final eu consider ca putem invata din aceste ganduri la inceput foarte deranjante, mai ales ca ele apar in general la oamenii care se intorc la credinta si incep sa se roage.
Fii increzator in Dumnezeu si nu lasa aceste ganduri sa iti influenteze modul de viata. Doamne ajuta!

| Ramona1239 a răspuns:

Si eu am avut aceleasi gânduri ca si tine, cum ca "gata, am comis păcatul de neiertat, nu mai pot fi iertata"...acestea sunt gânduri de la Satana, care vrea sa te îndepărteze de Mantuitor, de Isus Hristos, care este singura posibilă salvare de păcat. Tu stai lângă Dumnezeu, citeste Biblia, roaga-te, canta si gândurile murdare vor sta departe de tine. Umple-ti mintea cu ce este sfânt prin meditarea la Cuvantul lui Dumnezeu ( Biblia ) si stai departe de tot ce ar putea sa ajute la aparitia unor astfel de ganduri ( cum ar fi vizionarea unor materiale nepotrivite ). Tu roaga-te Lui si spune-i neputințele tale, El te intelege si daca esti sincer in dorinta de a te schimba, El te va ajuta. Stăruie în rugăciune!
O sa scriu aici niste cuvinte preluate dintr-o carte, care pe mine m-au ajutat mult:
"păcatul de neiertat nu este vreo fapta teribila pe care Dumnezeu nu vrea sa o ierte. Nu exista asa ceva. Mai degrabă, este eșecul nostru repetat de a conștientiza, de a ne preda si de a ne mărturisi păcatele sub puterea convingătoare a Duhului Sfânt.
Ați pacatuit? Simțiți că aveți nevoie de un mantuitor? Cautati-L pe Isus. El vă va primi cu bucurie! El a făcut urmatoarea promisiune: "Pe cel ce vine la Mine, nu-l voi izgoni afara"(Ioan 6:37)
Va amintiti cu cata căldură a fost primit fiul rătăcitor de tatal lui? Aceasta parabola emotionanta ne ajuta sa ne imaginam cum il va primi Dumnezeu pe fiecare pacatos care vine la El. Mantuitorul nostru nu a sacrificat atat de mult doar ca sa intoarca spatele unui suflet nenorocit.
Lui Satana însă, ii place sa te tina departe de Mântuitorul, inspaimantandu-te cu gândul că ai comis păcatul de neiertat si ca astfel cazul tau este lipsit de orice șansă. Nu-l asculta. Crede că Isus te iubeste si este gata sa te ierte.
( The Review and Herald, 11 octombrie 1892)
Cand ati pacatuit, puteti sa pretindeti implinirea acestei minunate promisiuni: Căci Tu esti bun, Doamne, gata să ierți și plin de îndurare cu toti cei ce Te cheama (Psalmii 86:5)"

Aceste cuvinte sunt preluate dintr-o lecțiune pentru adolescenți ( pentru lunile ianuarie, februarie, martie, anul 2022 ). La acest link, poti sa o gasesti: https://viatasisanatate.ro/descarca/category/6-adolescenti
Descarci Adolescenti-trim 1-studiu complet 2022
Găsești informațiile pe care ti le-am scris aici la pagina 59.