| anonim_4396 a întrebat:

De ce in anul 2013 inca mai sunt persoane care iau ad literam ceea ce este scris in Biblie?

Este mai simplu sa inveti ca oaia niste principii care se aplicau acum 2000 de ani sau ar fi mai usor pentru toti daca ar aplica invataturile respective la societatea secolului 21?

Ma refer si la punerea in practica a acelor principii pentru ca majoritatea crestinilor au o gandire in genul "esti cu noi sau impotriva noastra" nefiind capabili de intelegerea si iubirea semenilor pe care o poarta atat de des in gura.

Deci?

40 răspunsuri:
| Marius_Grigore_1989 a răspuns:

Prietene acum e cel mai important sa crezi in Bible se pare ca se adevereste

| Thunderstruck a răspuns (pentru Marius_Grigore_1989):

Zi-ne si noua ce se adevereste din ea.

| sabin89 a răspuns:

Cred ca ar trebui, acum in secolul 21, problema credintei (religiei) sa inceteze a mai supara si, cu atat mai putin, a mai ofensa pe cineva. Cand ne intalnim cu prietenii nostri, cu colegi sau cunoscuti, indiferent in ce imprejureri, nici nu cred ca ar mai trebui sa aducem in discutie problema asta. Si daca totusi o aducem sau vine vorba cumva, ar trebui tratata in modul cel mai calm si inofensiv, chiar prietenesc. In fond, ce ar fi atat de important pentru mine ce anume crede altul? As intelege ca oamenii sa aiba dispute sau sa ajunga la conflict, pe probleme politice, economice sau cand e vorba de vreo mostenire (cum sa impartim o avere) si multe alte motive cate pot fi, dar nu ca ala crede ceva iar eu cred altceva. ...In legatura cu ce se intampla dupa moarte sau cum au aparut in existente legile fizicii, sa zicem. Astea sunt presupuneri, banuieli. Ne dam si noi cu parerea. Ne gandim ca, in spatiul asta infinit, ar mai putea (sau nu) sa existe si altceva in afara de materie. Parerile astea ar trebui sa le tinem pentru noi sau, cum am zis, sa le discutam, dar intr-o atmosfera complet degajata, ca un simplu schimb de ganduri si pareri. In rest, daca suntem la scoala, sa ne ocupam de invatatura; daca suntem angajati, sa ne facem serviciul constiinciosi; daca cineva este intr-o nevoie, sa fim gata sa-i sarim in ajutor s.a.m.d. Daca unul nu stie sa-si rexolve o problema la geometrie si cere ajutor pe TPU, sa-l trimitem sa citeasca regulamentul. Avem multe de facut. Asta ar mai lipsi sa ne mai si certam ca de ce ala crede ceva, iar celalalt crede altceva. Cat de indicat ar fi ca, pe teme de credinta, sa fim toleranti, sa ne ascultam parerile unii altora (daca e cazul) si apoi sa ne despartim in termenii cei mai buni, fara pic de ofensa sau de ranchiun! Nu ca ar fi bine?

| agathapurple a răspuns:

Sabin89... Ce am citit (cu multa rabdare) asteptam sa aiba un oarecare, catusi de mic si insignifiant, sens. Ai scris mult ca sa spui practic nimic. Apa e uda. Ok. Altceva?
Intrebarea mea nu este despre faptul ca tu vrei sa nu se discute despre credinta sau daca se discuta sa fie totul zen fara scoatere de ochi.
Intrebarea este legata strict de fanatici si de indivizi care se bat cu pumnul in piept ca Dumnezeul lor zice asa si pe dincolo, ca in Biblie spune sa una si sa nu alta, merg Duminicile si de sarbatori la biserici, fac matanii, se dau cu curu' de pamant ca apoi sa se uite in hai sictir la tine pacatosul.
M.am referit la cei superficiali care ar avea mai mult succes in actiunile lor daca s.ar adapta si ar pune in practica ceea ce pretind ca stiu, in materie de crestinism.
Prea multe detalii pentru o intrebare atat de simpla, mult zgomot pentru nimic si randuri insirate ca antrenament pentru degete la 6 dimineata.
Intrebarile sunt puse pentru a primi raspunsuri concrete, la obiect, nu in genul "Daca sunt patiser fac ciorba si pentru ca ieri a plouat merg maine sa iau o bormasina".
Te.am ironizat dar sper ca este suficient de clar de ce.

| danay72 a răspuns:

Ai dreptate, Biblia nu trebuie sa fie inteleasa neaparat ad literam si aceasta pentru ca e o carte plina de simbolism, apoi un crestin care intelege Biblia si o aplica nu e un fanatic si arata respect fata de opinile celor din jur, nu-i judeca.Matei7:1,2.De fapt, procedand asa ei il imita pe Dumnezeu. 2Petru3:9

| EmaS a răspuns:

Cum poti tu sa judeci pe cineva fara sa il cunosti? De unde stii ca nu traiesti dupa anumite principii si standarde?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Principiul este un aderăr fundamental care nu se schimbă. Principiile biblice se aplică tuturor timpurilor, si secolului 21. Ceea ce trebuie să facem este să ne străduim să înţelegem spiritul lor.

| invicta a răspuns:

Cum spunea un mare om de stiinta si filozof:
Nu este treaba măgarului de unde beau oile apa.

| martzian a răspuns:

Agatha, cel mai probabil ai dreptate sa fii in aceasta confuzie evidenta. Motivul? Cei mai multi dintre cei care poarta numele de crestini NU reflecta in viata lor invataturile Scripturii. Iar lucrul acesta ii face doar crestini cu numele si da apa la moara atat carcotasilor cat si neinformatiilor.

Experienta mea este a unui tip pragmatic - total anticrestin la origine - si a carui viata o luase razna. Am incercat "calea" asta pe ascuns, ca sa nu rada altii de mine si doar pentru ca nu mai aveam nici un motiv sa traiesc. Dupa 15 ani inca nu am scapat de uimirea a ceea ce am descoperit, asa ca te incurajez sa nu renunti la cautare.

"De ce in anul 2013 inca mai sunt persoane care iau ad literam ceea ce este scris in Biblie?" - Nu se ia ad literam tot ce scrie in Biblie. Ea contine figuri de stil care nu pot fi intelese decat in context. Exempl: acolo unde scrie ca este mai bine sa iti tai ceva sau sa iti scoti ochiul decat sa pacatuiesti. Imaginea asta scoate in evidenta doar grozavia pacatului. Pe de alta parte, principiile Bibliei au facut ca prin viata mea sa se rupa un cerc vicios al unei familii pline de destine nefericite. Sunt primul barbat - de multe generatii incoace care nu isi bate sotia si nu este alcoolic, suntem prima familie cu adevarat functionala. Sunt multi cei care se mira de lucrul acesta si nu pot intelege doar pentru ca nu accepta ca nu avem alta "reteta" pentru o viata implinita in afara de Biblie.

"Este mai simplu sa inveti ca oaia niste principii care se aplicau acum 2000 de ani sau ar fi mai usor pentru toti daca ar aplica invataturile respective la societatea secolului 21?" - Din nefericire principiile acestea au fost contestate si acum 2000 de ani. Nu este o pornire a omului modern catre autodistrugere, potentialul a existat inca de la caderea in pacat a primului om.

"Ma refer si la punerea in practica a acelor principii pentru ca majoritatea crestinilor au o gandire in genul "esti cu noi sau impotriva noastra" - Biblia ne invata ca "arma" impotriva celor care ne urasc este dragostea. Ce este rau aici? Crestinul adevarat nu duce o lupta cu pacatosii - ci cu pacatul. Principiul este urasc pacatul si il urasc pe pacatos. Asta in caz ca te intrebi ce ne motiveaza sa vorbim despre credinta noastra.

"Deci?" - Cand vei ajunge la fundul sacului si vei fi nemultumita de toate celelalte incercari, fa-ti curaj si incearca si calea asta. O sa ai o surpriza placuta - ca nu e vorba de o religie seaca, ci de o persoana.

O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu pe ce lume traiesti ma? daca compari ceia ce este scris in biblie cu ceia ce se intampla cu oamenii si consecintele faptelor si comportamentului lor, ti-ar fi groaza banuind capatul spre care ne indreptam. poate in viata ta curge lapte si miere, dar nu te-ai obosit nicicand sa vezi, de unde vine mierea si cine mulge laptele ala? ori nu stii si nici nu vrei sa crezi ca intocmirile gandurile omului sant intocmite spre rau in inima lui.tu esti bun banuiesc? miram-as.sa inveti ca oaia? te referi la niste... zece porunci, valabile si aplicabile in orice timp si orice vreme? ori la neivatarea si neintelegerea lor, ca prostul fiindca nu te ajuta neuronul spre intalegerea lor? tineretea nu este o scuza.de ce in anul 2013? peste cam 15-20 de ani o sa fii uimit, cum o sa judeci.pana atunci, incearca sa intalegi.nu sa pui etichete.ca la etichetat tot prostul se ricepe.

| Zenicide a răspuns:

"De ce in anul 2013 inca mai sunt persoane care iau ad literam ceea ce este scris in Biblie? "
- Pentru unii care muncesc toata ziua sa zicem, e mai usor sa rapunda la toate intrebarile cu "Dumnezeu a facut/vrut asta". Persoanele astea au fost invatati de mici in aceasta religie,
si nu poti sa ii trezesti din acest vis pentru ca pur si simplu nu ai ce sa le oferi laughing - Ei au viata eterna, si chinuri eterne daca pleaca big grin
Multumita manipularii religiei suntem asa ascultatori, ascultam politicieni, muncim in liniste, ne ajunge putinul, ascultam de oficiali bisericesti. si tot de asta au razboaiele mereu soldati gata sa moara pentru scopul altora happy Sau cum a zis si George Carlin "Religion ruined us as species"

"Ma refer si la punerea in practica a acelor principii pentru ca majoritatea crestinilor au o gandire in genul "esti cu noi sau impotriva noastra"" - acesti crestini sunt crestinii adevarati, pentru ca exact asta invata biblia.

| Hhusjsjks a răspuns:

Trebuie sa si pui in aplicare invataturile pe care le citesti din biblie ...sau din alte carti crestine

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns:

Cum de ce, pai indoctrinarea incepe de acasa de la varsta frageada si apoi se continua la scoala si uitea asa li se implementeaza din faşă doctrina si pana se maturizeză e deja spalat pe creier si crede in gogomanii de nu i le mai scoti din cap. Una ditre cele mai mari idiotenii ale invatamantului este ca s-a bagat religia ca materie de studiu in scoli, aceasta este o eroare ce trebuie indreptata.

| trolololo a răspuns (pentru Hombre):

Indoctrinarea asta triază oamenii deschiși la minte de cei idioți. Eu am făcut religia din clasa 1 pana la sfârșitul liceului, familia mea e credincioasa, dar eu nu am fost afectat de aceasta molima. Pur și simplu de mic nu credeam, și nu a fost nici un moment în care sa cred cu adevarat. Si uite ca trăiesc bine mersi, nu sunt bolnav, nu am murit.

| Hombre a răspuns (pentru martzian):

Stimabile, nu ai descoperit nimic, te-i salvat pe tine care o luase-i razna, la fel ca ai tai care erau betivi, dezorganizati si isi batea nevestele iar acum vrei sa convingi ca te-i departajat de restul predecesorilor prin faptul ca invataturile din biblie te-a schimbat, iar tu si familia ta este intemeiata pe alte principii decat ale lor. Foarte bine ai facut, de regula familiile de betivi sunt dezorganizate si puse mereu pe scandal, dar nu biblia te-a schimbat ci tu singur ai facut acest efort, biblia a fost colaterala, refugiul in cazul tau cu toate ca o pui in primul plan, si asta pentru ca nu avea cine sa te sprijine in dorinta ta de a fi altfel decat ei. Ai constientizat diferenta dintre ai tai si celelalte familii din jur, esti mai deschis la minte, esti generatie mai tanara, mai studios si cu ambitii, altele decat cele pomenite de la predecesori si de aici dorinta de a te departaja si ai reusit, foarte bine si tot respectul pentru asta. Am oaresce experienta de viata sa stiu ce inseamna a te naste intr-o familie de alcolici.

| agathapurple a răspuns (pentru martzian):

Inteligent raspuns, dar:
Eu ceea ce am spus am spus din experienta. Am adresat intrebarea mai mult pentru a vedea si alte opinii. Am fost crescuta, sa zic asa, in spiritul ala plin de credinta, plin de invataminte si alte lucruri demne de respect.
In schimb, in acelasi mediu am intalnit N persoane ipocrite care, desi se considerau a fi exemple de urmat in ale respectarii religiei crestine faceau aproape pe dos.
Si a venit un moment in care m.am intrebat "ok, ce e asta? Una zicem, alta facem?".
Mai ciudat era ca se respactau niste principii fix adliteram: fericiti cei saraci, cei fara una, fara alta, nu va faceti bogatii pe pamant etc., tot felul de alte sfaturi extrase din context si aplicate, ca o scuza pentru mizeria umana si un motiv pentru a pastra "ochelari de cal", fara a vedea nimic in stanga sau dreapta.
Respect drumul pe care l.ai ales, stiu ca nu toti crestinii o duc la extrem dar, din nefericire, majoritatea o fac fara a privi si dincolo de insemnatatea acelor cuvinte, foarte profunde de altfel.
Ceea ce ai facut tu, a fost prin forte proprii. Ti.ai gasit un refugiu si te.i tinut de el. E bine. Dar sincer cred ca eforturile tale ti se datoreaza tie, pentru ca ai avut vointa de fier. Ti.ai depasit conditia. Mult succes pe mai departe.

| agathapurple a răspuns (pentru anonim_4396):

Las.o balta ca nu ai prins ideea. Daca la tine Biblia se rezuma doar la cele 10 porunci si a la fi bun sau rau, e ok. Dar nu ai inteles nici pe departe ce am vrut sa spun.

| agathapurple a răspuns (pentru Zenicide):

In sfarsit un om cu mintea deschisa.
Nu am vrut sa aduc manipularea grosolana a Bisericii in dicutie pentru ca nu a fost momentul. dar o s.o fac, cu riscul de a fi linsata virtual laughing
Ai perfecta dreptate. Biblia asta spune, ori esti cu mine ori impotriva mea. De aici si minunatele inchizitii.
Am avut profesori preoti cat am fost in scoala si niciunul nu a putut sa explice anumite evenimente "sensibile". Chestii pe care esti educat crestineste sa le accepti. "Crede si nu cerceta". Ti.a inchis gura? Da. Pai n.ai dreptul la comentarii, ce n.ai inteles?
As simple as that.
Iar George Carlin... mare om, mare caracter... si mare pacat ca nu mai este. Geniala gandire outside the box.

| Hombre a răspuns (pentru agathapurple):

Nu-ti bate capul, nu exista otrava religioasa mai mare ca cea din gura lui babaulica, are o agresivitate de zici ca e dracu' in carne si copite, calau de tip ev mediu, "halal" crestin.

| agathapurple a răspuns (pentru Hombre):

Personal mi se pare ok sa stii cu ce se mananca, la modul sa nu mori prost. La fel cum pe cont propriu am invatat si despre alte religii.
Partea proasta la crestinism este ca nu doar informeaza ci, asa cum ai spus si tu, indoctrineaza.
De ce ar fi budismul mai prejos de crestinism de exemplu. Apai spune.i asta unui preot sau unui profesor fanatic de religie si o sa.i vezi cum se schimba la fata.
Prea putini preoti am intalnit in viata mea care sa discute deschis, care sa nu bata cu pumnul in masa la modul "e cum spun eu pentru ca asa e si punct. Nu.ti convine, o sa arzi in iad". Eh, dragoste cu sila nu se poate decat daca.l convingi pe individ ca violul este spre binele lui.

| agathapurple a răspuns (pentru trolololo):

Parca m.am auzit pe mine laughing bravo

| agathapurple a răspuns (pentru Hombre):

laughing bine de stiut. Problema lui in discutiile cu mine este ca am avut profil teologic la liceu si cu argumente solide mi.am terorizat profesorii, deci nu are sanse.
Sunt satula de d.astia care fac vorbesc mult si spun fix nimic.

| agathapurple a răspuns (pentru EmaS):

Pot judeca la nivel de masa impartita pe categorii. Si nu.mi este jena s.o fac, asa cum ma sfatuia binevoitor cineva ieri.
Si fiecare dintre noi cred ca are principii si standarde. Da, traiesc dupa principii si standarde impuse de mine mie. Si sunt destul de sanatoase si practice, nefiind o persoana care se poate numi "crestina".

| agathapurple a răspuns (pentru invicta):

Si s.a gasit fix o oaie sa spuna asta...

| trolololo a răspuns (pentru agathapurple):

Merry me?

| Hombre a răspuns (pentru agathapurple):

Lamureste-ma si pe mine, in scoala se mai preda teoria evolutionismului? Te intreb ca eu am terminat scoala pe cand se tragea cu arcu' si purecele se potcovea cu 99 ocale de fier si tot spunea ca e usor. laughing

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

De ce te intereseaza, vrei sa inveti ca sa ne contrazici?

| agathapurple a răspuns (pentru trolololo):

Hun, I'm already married big grin

| agathapurple a răspuns (pentru Hombre):

Pe sarite asa, sa fie acolo. Nu se insista asupra ei. Sau cel putin asta se intampla cand eram eu in scoala laughing de cate ori s.au schimbat programele de.atunci... noi sa fim sanatosi