| StrongHeart a întrebat:

De ce in biserica se duc in general oamenii in varsta? Am impresia ca multi traiesc pe ideea fac ce vreau pana la 80 de ani, apoi ma pocaiesc si ma iarta Domnul

26 răspunsuri:
| danut a răspuns:

La care biserici ca la mine la biserica nu ai loc de tineret.

| danut a răspuns:

Hei, mai baieti, sa va dau o informatie, la biserica unde ma duc eu sunt circa 750 de membri practicanti din care sunt prezenti saptamanal circa 450-500 de persoane. Saptamana trecuta a fost facut un sondaj general unde intrebarea a fost: Cati membri activeaza pe una din retelele de socializare, rezultatul a fost devastator, peste 85% dintre membri activeaza pe una dintre relelele existente, inclusiv batranii si chiar un membru orb asa ca vorbiti de ce habar nu aveti.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Tu faci parte dintr o secta care spala oamenii pe creier prea grav ca sa mai conteze informatia.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Tu esti spalat deja asa ca nu are rost sa te mai impacientezi. Eu am dat informatia pentru cei ce au ceva substanta cenusie, la tine totul este curat, straluceste de alb.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu. Cu cat mai batran cu atat ai mai puțin acces la informare. Cu cat ai mai puțin acces la informatie cu atat religia are o influenta mare in viata ta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Daca accesul slab la informare e direct proportional cu religozitatea cum se face ca exista destui oameni tineri si foarte bine informati care sunt practicanti a unei religii?

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Doar ca numarul tinerilor practicanti este incomparabil cu cel al batranilor.

| StrongHeart explică (pentru CostinAlamariu):

Iti spun eu, indoctrinarea de la varste mici cand creierul este inca in dezvoltare.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu e vorba de nicio indoctrinare fiindca stiu multe persoane mai ales din Vest care au devenit crestin-ortodocsi la varsta de 19-30 de ani. Foarte multi ajung la o anumita religie dupa o cautare indelungata si chiar absolventi de filozofie din Vest ajung ortodocsi si chiar mai "fanatici" cum ar zice unii decat est-europeanul de rand care e ortodox doar cu numele. Iar faptul ca romanul de rand nu respecta aproape deloc cerintele unei vieti crestine e dovada clara si irefutabila ca nu exista nicio indoctrinare. Daca ar fi cu adevarat "indoctrinati" le-ar respecta.

| Celcestietot a răspuns:

Pai cei in varsta se duc, pentru ca asa le-a intrat in reflex, era alta,, moda'' pe vremea lor. Oricum, vremurile s-au schimbat.
Ceva de genul sunt multi.

| mentholinks a răspuns:

Pai la biserica merg toti fraierii si orbii.

| Digikey a răspuns:

Pentru ca simt ca se apropie marea calatorie si vor sa se puna bine cu seful.
Erau si ei poate mari atei acum 60 de ani.

| Algo098 a răspuns:

Probabil ca au mai mult timp liber si vor sa caute in biserica ceea ce n-au gasit in afara bsericii happy

| Irinel15123532 a răspuns:

Impresia ta este corecta.

| Theo94 a răspuns:

Un profesor de religie ne-a spus (cand eram la scoala) ca frica (de dumnezeu) apare de obicei dupa 50 de ani, bineinteles ca nu la toti.
Oamenii in varsta au mai putin acces la informatie, nu prea cauta sa se informeze, mediul in care au crescut era altul, pot fi manipulati mai usor in directia asta.
Tinerii care nu se duc (majoritatea) o parte sunt mai informati si nu cred in chestii religioase, altii nu au interes in asa ceva, de ex. ei spun ca ei cred dar nu se duc la biserica, nu practica diferite ritualuri religioase, cred in minuni, etc.

| danut a răspuns (pentru Theo94):

"Oamenii in varsta au mai putin acces la informatie, nu prea cauta sa se informeze, mediul in care au crescut era altul, pot fi manipulati mai usor in directia asta."
Asa este, ai perfecta dreptate, toti profesorii universitari, rectorii samd. sunt niste cretini dezinformati, prosti, usor manevrabili, da cat de destept esti tu care abia te-a facut mamica ta cu degetelele pe tastatura, scuzati, intelepciune. Alo, cand te-ai sculat te-ai privit in oglinda, tasnea cumva intelepciunea prin capsorul tau? Cunoasterea baietas, intelepciunea se acumuleaza si iese la iveala dupa 45 de ani sau mai tarziu, pana atunci nu poti fi decat un biet plod. Genile sunt foarte, enorm de rare, sigur nu este cazul tau.

| Theo94 a răspuns (pentru danut):

Nu m-am referit la profesorii universitari, m-am referit la oameni simpli de la tara (majoritatea), tie trebuie sa-ti explic ca la prosti s-au sa-ti desenez.

| danut a răspuns (pentru Theo94):

Daca te crezi destept deseneaza-mi caci eu si nimeni dintre oamenii de pe Terra nu stiu ce gandeste domnia ta. P.S. De unde sa stiu eu ce SELECTIE face domnia ta printre batrani si inca ceva, astia, mai batrani de la tara stiu sa manipuleze tehnica mai ceva ca tine ca mai toti au rude prin alte tari si folosesc net-ul pentru comunicatii DAR poate te referi la cei din cimitire, acolo ai dreptate, doar snobii isi pun fibra in cavouri, tu ti-ai pus?

| GicaGigekGica a răspuns:

O zic pe direct. Asta se intampla doar la ortodocsii. Popii mai pot prostii doar batranii acum laughing

| 70gabriela70 a răspuns:

Pai ai o impresie buna.

| RAY a răspuns (pentru 70gabriela70):

Dar tu mergi?

| 70gabriela70 a răspuns (pentru RAY):

Nu merg nici acum si nu voi merge nici la 80.

| RAY a răspuns (pentru 70gabriela70):

Ne vedem in iad, cat despre intrebare, cei tineri poate nu sunt atrasi de biserica, si prefera sa se roage online, sunt preoti online

| 70gabriela70 a răspuns (pentru RAY):

Eu am alte conceptii. Nu vreau sa intru in prea multe detalii. Nu urmaresc nici online.

| Mariushgv a răspuns:

Oamenii bătrâni au realizat că cel mai important este sa te rogi sa sa fii credincios. Cat despre tineri ei sunt mai leneși și nu prea le pasa de biserica

| TPU2019 a răspuns:

Fiindcă au timp și se plictisesc.