| SingleForOne a întrebat:

De ce în filme (sau in USA, în general) semnul crucii se face de la stânga la dreapta, în timp ce noi facem de la dreapta la stânga?

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Important e cine crede in semnificația a ceea ce a avut loc pe cruce, in sacrificiul Mantuitorului pentru păcatele nostre, nu in ce direcție face cineva semnul crucii

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este din cauza Americii, ci din cauza religiei respective!
Anumite religii fac semnul crucii cu 3 degete, cu toata mana, de la stanga la dreapta, ori dreapta catre stanga.
Fiecare religie are propriul mod de a se inchina, sau de a face semnul crucii.
Unii doar intorc capul de la stanga la dreapta (musulmanii)

uite aici o exemplicarea la diferenta intre crestinii catolici si cei ortodoxi
https://www.youtube.com/watch?v=PQ5qSglekB0

| Digikey a răspuns:

Depinde cum te uiti.
Stanga ta sau a lor?

| NotNamed a răspuns:

Fiecare tara cu religia lui. Ateistum e unul singur. Religiile sunt cu miile si toate isi mint discipolii ca ele sunt religiile adevarate.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Ereticii il fac oricum, fiindca n-are nicio semnificatie pentru ei, sau nu-l fac deloc, cum e cazul neo/protestantilor. La ortodocsi si in crestinismul autentic, semnul Sfintei Cruci poarta nu numai cinstire dar si o intreaga semnificatie si marturisire de credinta crestina si ortodoxa. Crucea e semnul Fiului Omului si pecetea Sfintei Treimi, A Dumnezeului celui viu, dar si semn de biruinta asupra incepatoriilor rautatii, care sunt in vazduh.

| AndrElle a răspuns:

Eu n-am văzut.