| anonim_4396 a întrebat:

De ce in versetul Luca 1:48 "Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile." (din biblia ortodoxa www.bibliaortodoxa.ro) difera asa de mult de celelalte traduceri?
Versiunea de la ortodocsii din Rusia https://www.bible.com/es/bible/167/LUK.1.synod "что призрел Он на смирение Рабы Своей, ибо отныне будут ублажать Меня все роды"
Versiunea Biblia Romano-Catolică 2013 (VBRC2013) https://www.bible.com/ro/bible/1467/LUK.1.VBRC2013 "toate generațiile mă vor numi fericită,"
Noua Traducere Românească (NTR) https://www.bible.com/ro/bible/126/LUK.1.ntr "toate generațiile mă vor considera fericită"
Biblia sau Sfânta Scriptură cu Trimiteri 1924, Dumitru Cornilescu (VDC) https://www.bible.com/ro/bible/191/LUK.1.vdc "toate neamurile îmi vor zice fericită"
Difera de Versiunea Reina Valera 1909, Reina Valera 1960 si toate de la spanioli (stiu spaniola)
De la americani la fel etc etc etc
As vrea sa-mi raspundeti de ce difera si sa-mi dati macar o traducere care sa nu difere la versetul acela :)
dau funda
A da, la traducerea ce v-am aratato din "rusia" nu ştiu daca este de la ortocsii din rusia, am vazut ca are multe carti si gata :) si nu vrea raspunsuri gen "noi romani suntem buricu pamantului si toti o traduc din limba noastra"

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Acest verset are acelasi sens in toate versiunile citate de tine chiar daca sunt diferite. Deci nu trebuie sa-ti faci probleme, oricare dintre ele nu modifica sensul versetului.

| danay72 a răspuns:

Nu stiu, oricum e important să folosești o traducere a Bibliei demnă de incredere.Ea trebuie să aibă același inteles în toate limbile.

| mentholinks a răspuns:

Ortodocsii au masluit Biblia. Ei au introdus de asemenea in ea si pacatul malahiei care nu este prezent in alta parte pentru a-i controla si pe copii.

| milan9 a răspuns (pentru mentholinks):

Ortodocsii au facut Biblia, desteapto... happy Ce spui de asta? thinking Biserica din primele secole, EPISCOPII si PREOTII de atunci au selectat APARAT (prin sinoadele ecumenice, daca ai auzit de ele... ) si transmis mai departe ceea ce tu astazi numesti Biblia.

| mentholinks a răspuns (pentru milan9):

Asta ce zici tu a facut Vaticanul. Biserica ortodoxa doar s-a desprins de Vatican fiindca a inventat noi erezii.

| xerxes1 a răspuns (pentru milan9):

Adica au furat de la evrei Tanahul au adaugat cateva scrieri penibile si hopa iata Biblia.

| milan9 a răspuns (pentru mentholinks):

Draga, un pic de istorie nemasluita sa stii ca nu strica... thinking
Dintre cele două Biserici (Ortodoxă şi Catolică) ce se suprapun peste istoria creștinismului, cea care a făcut pasul în "lateral", cea care a adus schimbări și a inovaţii (lipsite de baze biblice), este Biserica Romano-Catolică. Ea adus schimbarea și "mărul discordiei" înainte de Schisma din 1054!

Anul 1054 este anul ei oficial de "naștere", facand prima modificare fata de ceea ce a lasat Biserica apostolica.

Denumirea de "catolică" a fost introdusă în 1054, iar deosebirile (inovaţiile, schimbările) faţă de ortodocşi, le aparţin şi au fost introduse cu aproape un secol înainte de despărţire! Chiar aceste schimbări ale învăţăturilor creştine autentice, au reprezentat puncte de discuţii, tensiuni şi în final, separare!

Iată o parte dintre ele:
1.Papa a început să fie considerat locţiitorul lui Hristos pe pământ, (pretenţia de conducere sau jurisdicţie universală);
2. adaosul filioque în crez;
3. introducerea teoriei purgatoriului;
4. introducerea folosirii azimelor la taina sfintei Împărtăşanii (pâine nedospită);

| mentholinks a răspuns (pentru milan9):

In fine, oricum amandoua iti ofera un bilet gratuit catre iad. Poate doar unii din neoprotestanti vor scapa de gheena. Voi aveti mai multe chipuri cioplite chiar decat hindusii.

| milan9 a răspuns (pentru mentholinks):

Te legi in mod gresit si anacronic de chipurile cioplite... (facand abstractie de 3500 de ani- diferenta intre timpul elaborarii poruncilor si eliberarea venita prin CRESTINISM).

UNICUL SCOP pentru care a fost data aceasta porunca a fost doar ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), si nicidecum eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii insisi aveau SUTE de obiecte de cult… thinking

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Si ca dovada de intelegere gresita, iata...
La porunca lui Dumnezeu (!) chiar deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") ale HERUVIMILOR.

| xerxes1 a răspuns:

Nu doar Luca1:48.
Toata Biblia este terci.
Ori pe Dumnezeu nu-l intereseaza cum traduc credinciosii cuvantul lui, ori nu are nicio treaba cu balamucul acesta numit religie.

| Pikachūﯰ a răspuns (pentru xerxes1):

Vroiam doar sa vad ce tampenii ai mai raspuns dar e clar ca esti complet penibil.Biblia e terci?laughing)
Singurul lucru pe care nu-l intereseaza pe Dumnezeu sunt "balamucul" asta de oameni ca tine fara un rost in viata, care numai o ard, criticand aiurea pe internet...
Macar de ai scrie corect, dar esti si analfabet pe deasupra, mai te bagi si in seama, cersind atentie, esti chiar trist imi e mila de tine sad