| Superior a întrebat:

De ce in ziua de azi e asa "edgy" sa fii ateu? Adica multi sunt atei fara macar sa se informeze, ma e real sau nu sau chestii de astea. Tot ce zic e ca-i doare-n ****.

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da foarte multi ateii sunt, 99, 99% din populatia romaniei romaniei sunt crestini, in Romania sunt doar 20 de mii de persoane atee, un numar extrem de mic, in mod normal macar 10% eu cred ca era rational, Romania este o tara religioasa si noi vorbim de ateii, cum naiba sunt atat de multi eu in viata mea am intarnit 3, 4 persoane atee,numa tu vezi multi atei cam ciudat,eu ca ateu nu gasesc,nu vad desi sunt curios desigur dar tu vezi,problema la tine e urmatoarea,duci lipsa de afectiune emotionala astfel te descarci pe noi sau pe alti, jocuriile alea nu isi pot înlocui parinti, aici nu vorbim de atei si de faptul ca esti frustrat, complexat =chiar tu ai recunoscut asta indirect, iar de prosti care se dau ateii si injur sfinti pe Facebook face parte din prostia din Romania care e la cote extrem de mari, 40% din copii pana in 15 ani nu pot intelege ceea ce citeste, despre ce discutam, peste 60% din copii nu stiu tabla inmultumiri, sa vorbim de bac acolo e jale, in realitate doar 20/30% il iau multi nici nu il dau, saracia in Romania este in proportie de 40%, dar noi discutam de ateii ca e mai cool, fi calm ca nu e cool sa fi numit imoral, satanist, diavol etc

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

20.000 s-au declarat atei la recensamant, numarul, cert, este mult mai mare.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta nu ma interseaza, daca ei cred ca exista dumnezeu, creator nu sunt persoane atee

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Tu te-ai declarat ateu?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Da

| RAY a răspuns:

"Nu sunt ateu pentru ca sunt "edgy". Sunt ateu pentru ca nu sunt oaie." - DRAGOSTEA este aparent slaba si vulnerabila dar este cel mai puternic element dintre toate cate exista. Lipsa dragostei cauzeaza ignoranta. Dragostea cauzeaza cunoastere. Nu exista cunoastere fara dragoste. Ateul priveste dragostea la nivel subiectiv si nu obiectiv.

vasile iar scrie acelasi aiureli, dragostea nu are legatura cu cunoastere fata de dumnezeu, vrei sa spui ca 5, 5 miliarde de persoane nu iubesc cu adevarat,lasa-ma cu aiureli de astea,de asta rata divorturilor e asa mare in tariile crestine ca se iubesc mult,iubirea nu are legatura cu a fi ateu,crestin, musulman etc
lasa-ma cu dragostea crestina, repet voi va urati intre voi, va barfiti intre voi, ce iubire, pentru tine oricine care nu e practicant de secta ta da ca nu e religie gata e ateu, ortodoxi, catolici sunt ateii pentru ca nu sunt sectanti

| RAY a răspuns:

Andreea19Alina crestino eu nu te am jignit, asa te comporti tu crestino cu numele

| Holiday a răspuns:

Realitatea e ca proportional sunt mult mai multi credinciosi care ajung asa fara sa se informeze. E clar ca daca s-ar informa multi din ei nu ar deveni credinciosi. Valabil pentru orice religie. Pe aia nu-i doare undeva?!

| mentholinks a răspuns:

Majoritatea oamenilor sunt absorbiti de activitatile cotidiene.

| xerxes1 a răspuns:

Exista persoane care se dau in vant dupa seriale coreene, altele dupa seriale sudamericane.Cei mai prosti sunt dependenti de gaming.
Crestinilor le plac povestile evreiesti de acum 2000 de ani.
Ateii sunt doar mai evoluati.

| Speed99 a răspuns:

Nu sunt ateu pentru ca sunt "edgy". Sunt ateu pentru ca nu sunt oaie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Speed99):

"Nu sunt ateu pentru ca sunt "edgy". Sunt ateu pentru ca nu sunt oaie." - DRAGOSTEA este aparent slaba si vulnerabila dar este cel mai puternic element dintre toate cate exista. Lipsa dragostei cauzeaza ignoranta. Dragostea cauzeaza cunoastere. Nu exista cunoastere fara dragoste. Ateul priveste dragostea la nivel subiectiv si nu obiectiv. laughing

| AnastasiaK a răspuns:

Buna! Ca sa fii ateu trebuie sa te informezi legat de ce anume? Un motiv bun pentru a fi ateu poate fi tocmai acela ca nu vrei sa te informezi, nu crezi? Pentru ca in momentul in care ai o religie si ti-o asumi intra cumva in obligatiile tale sa te informezi despre religia respectiva. In caz contrar risti sa fii penibil. Ideal ar fi sa fii informat si despre celelalte religii daca iti sustii religia in defavoarea celorlalte. Ca ateu nu ai aceasta obligatie. Daca nu te informezi, fiind ateu, risti maxim sa fii ignorant (desi nu cred ca poti numi pe cineva asa doar pentru ca alege sa nu studieze cele n religii existente), dar nu penibil. Oricum, in orice societate in care religiosii sunt majoritari, in general a deveni ateu include si informarea, dar nu e obligatorie. O seara faina!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

"Buna! Ca sa fii ateu trebuie sa te informezi legat de ce anume? Un motiv bun pentru a fi ateu poate fi tocmai acela ca nu vrei sa te informezi, nu crezi? Pentru ca in momentul in care ai o religie si ti-o asumi intra cumva in obligatiile tale sa te informezi despre religia respectiva. In caz contrar risti sa fii penibil. Ideal ar fi sa fii informat si despre celelalte religii daca iti sustii religia in defavoarea celorlalte. Ca ateu nu ai aceasta obligatie. Daca nu te informezi, fiind ateu, risti maxim sa fii ignorant (desi nu cred ca poti numi pe cineva asa doar pentru ca alege sa nu studieze cele n religii existente), dar nu penibil. Oricum, in orice societate in care religiosii sunt majoritari, in general a deveni ateu include si informarea, dar nu e obligatorie. O seara faina!" - buna explicatie ai dat. Felicitari! happy

| Nilsson a răspuns:

Ei zic ca sunt atei pentru ca vor sa para mai destepti decat sunt de fapt

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Aia nu sunt atei si prosti, daca le intrebi habar nu au ce e ateismul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde sa se informeze?

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Sa citeasca fiecare teorie,dovada, etc din spatele existentei lumii, a mortii, a vietii, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Cum ai facut si tu, nu? Parca erai nazist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"De unde sa se informeze?" - de peste tot de unde se poate informa mai ales din sine prin meditare. happy

| Andreea19Alina a răspuns:

Ateii sunt cresti care nu-si asuma acest lucru.
Sunt sigura de faptul ca si ei constientizeaza prezenta lui Dumnezeu, insa fie din frica (de a nu fi pedepsiti dupa legile/poruncile crestine), fie din dorinta de a fi superiori si mai moderni fata de banalii crestini, recurg la ateism.
De ce sa te informezi si sa fii nevoit sa admiti prezenta lui Dumnezeu si astfel sa traiesti in pace si comuniune cu El si sa renunti la pacatele tale cand este mult mai usor ca crezi in nu stiu ce zeitati si sa traiesti in destrabalare?!
In ziua de astazi, pentru oameni nu mai exista religie: fie ca se considera ortodocsi, catolici, protestanti, atei, pagani, pentru ei este acelasi lucru (la majoritatea): isi vor uema mereu scopurile si vor savarsi pacate fara numar, considerand ca nu vor plati pentru acestea. (un mod de gandire fatal: daca un om pacatos nu va plati pe pamant sau nu se va cai aici, atunci o va face in cer, dar va fi prea tarziu).
As avea extrem de multe lucruri de dezbatut despre acesti atei, dar am sa ma rezum la putine randuri. Consider ca noi nu ii putem schimba prin vorbele noastre, avand in vedere ca tind spre fanatism (cunosc exemple reale), insa, viata le va dovedi cat s-au inselat si vor regreta amarnic.
Daca doresti sa cunosti mai multe despre viata unui ateu, contemporan cu noi, care a devenit un sfant crestin, in decursul a cativa ani, atunci iti recomand cu cea mai mare caldura "Viata Sfantului Serafim Rose".

| Superior explică (pentru Andreea19Alina):

De aia se explica de ce ateii folosesc expresii precum "Doamne-ajuta, Doamne-fereste, etc".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea19Alina):

"Ateii sunt cresti care nu-si asuma acest lucru.
Sunt sigura de faptul ca si ei constientizeaza prezenta lui Dumnezeu, insa fie din frica (de a nu fi pedepsiti dupa legile/poruncile crestine), fie din dorinta de a fi superiori si mai moderni fata de banalii crestini, recurg la ateism.
De ce sa te informezi si sa fii nevoit sa admiti prezenta lui Dumnezeu si astfel sa traiesti in pace si comuniune cu El si sa renunti la pacatele tale cand este mult mai usor ca crezi in nu stiu ce zeitati si sa traiesti in destrabalare?!
In ziua de astazi, pentru oameni nu mai exista religie: fie ca se considera ortodocsi, catolici, protestanti, atei, pagani, pentru ei este acelasi lucru (la majoritatea): isi vor uema mereu scopurile si vor savarsi pacate fara numar, considerand ca nu vor plati pentru acestea. (un mod de gandire fatal: daca un om pacatos nu va plati pe pamant sau nu se va cai aici, atunci o va face in cer, dar va fi prea tarziu).
As avea extrem de multe lucruri de dezbatut despre acesti atei, dar am sa ma rezum la putine randuri. Consider ca noi nu ii putem schimba prin vorbele noastre, avand in vedere ca tind spre fanatism (cunosc exemple reale), insa, viata le va dovedi cat s-au inselat si vor regreta amarnic.
Daca doresti sa cunosti mai multe despre viata unui ateu, contemporan cu noi, care a devenit un sfant crestin, in decursul a cativa ani, atunci iti recomand cu cea mai mare caldura "Viata Sfantului Serafim Rose". - foarte bun raspuns ai dat. De acord! happy

| SG1995 a răspuns (pentru Andreea19Alina):

"Ateii sunt crestini, dar nu-si asuma acest lucru"

What, cum vine asta, si de ce neaparat crestini, de ce nu sunt budhisti, islamici, evrei, sunt musai crestini. Te rog reciteste definitia ateismului.

"e mult mai usor sa crezi in zei"

Din niu, te-ai gandit mult inainte sa scrii prostiile astea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

""Ateii sunt crestini, dar nu-si asuma acest lucru"

What, cum vine asta, si de ce neaparat crestini, de ce nu sunt budhisti, islamici, evrei, sunt musai crestini. Te rog reciteste definitia ateismului. " - ateii sunt dintre crestini, budisti islamisti, hindusi, etc., dar nu-si asuma acest lucru, adica nu-si practica religia care pentru ei este de forma sau formala. happy

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Ce ateu foloseste expresi de alea? alea le folositi voi crestini cu numele care va judecati aproapele

| RAY a răspuns (pentru Andreea19Alina):

Ateii sunt cresti care nu-si asuma acest lucru.
de ce sa imi asum ceva care mi-a fost impus la 6 saptamanii fara voia mea?
Sunt sigura de faptul ca si ei constientizeaza prezenta lui Dumnezeu, insa fie din frica (de a nu fi pedepsiti dupa legile/poruncile crestine), fie din dorinta de a fi superiori si mai moderni fata de banalii crestini, recurg la ateism.
De ce sa te informezi si sa fii nevoit sa admiti prezenta lui Dumnezeu si astfel sa traiesti in pace si comuniune cu El si sa renunti la pacatele tale cand este mult mai usor ca crezi in nu stiu ce zeitati si sa traiesti in destrabalare?!

fi serioasa voi crestini sunteti voi morali si fara pacate? asa sunt eu constient de dumnezeu cum esti tu de zeus, cica atei =aia 20 de mii traiesc in mod imoral iar restul sunt sfinti

In ziua de astazi, pentru oameni nu mai exista religie: fie ca se considera ortodocsi, catolici, protestanti, atei, pagani, pentru ei este acelasi lucru (la majoritatea): isi vor uema mereu scopurile si vor savarsi pacate fara numar, considerand ca nu vor plati pentru acestea. (un mod de gandire fatal: daca un om pacatos nu va plati pe pamant sau nu se va cai aici, atunci o va face in cer, dar va fi prea tarziu).
las ca vom arde in iad, daca dumnezeu respecta un om care doar crede si e pacatos si nu respecta un ateu bun, ciudat e ca eu macar merg in biblia citita voi mergeti in rai si nu stiti nici geneza
As avea extrem de multe lucruri de dezbatut despre acesti atei, dar am sa ma rezum la putine randuri. Consider ca noi nu ii putem schimba prin vorbele noastre, avand in vedere ca tind spre fanatism (cunosc exemple reale), insa, viata le va dovedi cat s-au inselat si vor regreta amarnic.
cine tinde spre fanatism? eu cred cu nu sti despre ce vorbesti
Daca doresti sa cunosti mai multe despre viata unui ateu, contemporan cu noi, care a devenit un sfant crestin, in decursul a cativa ani, atunci iti recomand cu cea mai mare caldura "Viata Sfantului Serafim Rose"
da hai sa comparam moralitatea popoarelor crestine vs cele atee

| Andreea19Alina a răspuns (pentru SG1995):

Sincer, m-am gandit ceva timp la cum sa va explic la nivelul vostru ca sa intelegeti.
Ateism= Doctrină care se bazează pe negarea existenței lui Dumnezeu și a oricărei divinități.
Este foarte usor din partea voastra sa spuneti ceva inainte sa ganditi.
Ateii nu cred in Dumnezeu dar crezi ca ei nu constientizeaza, la un moment dat al vietii, ca exista astfel de divinitate si nu regreta/se convertesc la crestinism?!
Pune mana pe o carte, deschide-o si o sa realizezi ca multi sfinti au fost initial atei.

| Andreea19Alina a răspuns (pentru RAY):

Este un mod gresit de a judeca. Este decizia ta de a fi ateu, insa, nu poti simti/ vedea cu ochii minti prezenta lu Dumnezeu?!
-Nu te intrebi oare cine te-a creat? Nu cred ca au fost extraterestrii sau ai iesit dintr-un ou?
-Nu te intrebi de ce mai traiesti inca, de ce mai respiri si cine te mai tine inca in viata, daca oxigenul necesar tie s-ar termina?
-Oare faptul ca nu faci un stop cardiac peste noapte, nu este o dovada clara ca Dumnezeu inxa te asteapta sa revii la El?!
-Cum iti explici atunci minunile ce se savarsesc in lume?(Intoarcerea raului Iordanului, Norul de Foc, etc.) Toate acestea sunt savarsite de mici extraterestri sau stafii?! Ah, stai, tu nici in ele nu crezi...
- Dragostea dintre oameni cum ti-o explici?! Daca Dumnezeu nu ar fi existat, cine ar mai fi creat sentimentele si toate virtutile acestei lumi?!
In acest moment nu vei accepta crestinismul, pentru ca esti razvratita/inculta si nu vrei sa cunosti cum stau cu adevarat lucrurile insa, cu trecerea timpului, vei regreta si te vei intoarce la crestinism.

| Andreea19Alina a răspuns (pentru anonim_4396):

Merg pe principiul ca orice om se poate abate de la crestinism insa, cum religia adevarata este crestinismul (credinta in Dumnezeu Tatal, Fiul si Sfantul Duh), oamenii au in "radacina" lor aceasta religie, oricat de mult ar sustine acestia.
Nu sunt oare si paganii creatia lui Dumnezeu?! Nu inseamna aceasta ca Dumnezeu le-a insuflat si lor Duh Sfant si suflet, si ca, prin urmare, in strafunduri, au religia crestina in sange?!
Aceasta este parerea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea19Alina):

Probabil ai vrut sa spui ca "ateii nu-si asuma ateismul" care ofera doar perspectiva mortii permanente si ei nu constientizeaza deplin acest aspect." laughing

| SG1995 a răspuns (pentru Andreea19Alina):

Sa zicem ca sunt ateu, dar ajung la concluzia ca exista Dumnezeu, de ce din cateva sute religi m-as converti la religia crestin? De ce ar fi crestinismul mai real ca alte religii?

| Andreea19Alina a răspuns (pentru SG1995):

Iti inteleg scepticismul in provinta
alegerii crestinismului in detrimentul altor religii.
Alegi religia care satisface cele mai înalte cerinţe ale lui Dumnezeu de intrare în Împărăţia Lui veşnică, care satisface dorinţele profunde ale sufletelor noastre şi care ne aduce pacea conştiinţelor noastre vinovate.
Religia care stabileşte legătura noastră cu Dumnezeu, ruptă din pricina păcătoşenie noastre înnăscute.
Religia care ne izbăveşte din puterea păcatului şi ne iartă de toate păcatele pe care le-am săvârşit.
Religia care schimbă caracterul omului şi îl sfinţeşte.
Religia care îţi dă speranţă în ceasul morţii.
Religia care te salvează de la plata pacatului.
Aceasta religie este crestinismul, ortodoxia.
"ASTĂZI ÎN CETATEA LUI DAVID, VI S-A NĂSCUT UN MÂNTUITOR, CARE ESTE HRISTOS, DOMNUL" (Luca 2:11)
Daca vei compara toate religiile lumii, vei ajunge la concluzia ca crestinismul este cea mai buna cale de a te mantui si, in plus, Dumnezeu accepta doar religia crestina, ca forma de mantuire.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Isi pierzi timpul, cand numai are argumente jigneste

| AnastasiaK a răspuns (pentru RAY):

Se mai folosesc expresiile respective ca interjectii. De fapt, atat crestinii, cat si unii atei le folosesc doar ca interjectii. Ca zici "vai", "doamne" sau "mamă"...e cam aceeasi poveste. Fiecare o foloseste pe cea cu care s-a obisnuit (de obicei cea pe care a auzit-o mai des). Sensul e impropriu oricum. E la fel ca atunci cand cineva spune "frate", "bro", "boss" unui om cu care n-are nicio legatura. Eu obisnuiam sa mai folosesc "jesus!", dar nu pentru ca aveam vreo revelatie de credinta, ci doar ca simpla exclamare laughing

| RAY a răspuns (pentru AnastasiaK):

Te inteleg, si eu la fel cateodata

| SG1995 a răspuns (pentru Andreea19Alina):

Deci concluzia ta este ca crestinismul e corect, pentru ca doctrina sa e corecta, dar draga, un argument nu se sustine pe sine, insusi nu poate, un argument circular e un non-sens din punct de vedere logic, apropo ce etalon de comparatie ai utilizat daca din cele cateva milioane de secte si religi, doar crestinismul ortodox e religia corecta? Daca te-ai fi nascut un Tibet acum ai fi fost budhista.