| Mn0 a întrebat:

De ce japonezii folosesc notiunea de Rai si Iad in ANIME-uri(filme animate)? tinand cont ca ei sunt budisti

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tu vezi anime-urile alea fara subtitrare si stii exact ca ceea ce spun ei inseamna "rai" si "iad"?
Sau citesti subtitrarea si atunci habar n-ai ce spun ei, de fapt; stii doar ce a tradus ala de-a facut subtitrarea!

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Nu toti sunt budisti, mai sunt si alte religii, de fapt notiunea de iad si rai si suflet nemuritor predomina in majoritatea religilor, desi interesant ca in Biblie, sufletul arata ca e omul insusi care e muritor.Geneza2:7,Eclesiastul9:5,10, Ezechiel18:4,20

| MasterYoda a răspuns:

Budist esti tu. ei s-au catolicizat dupa ce au dat americanii peste ei

| DAVID_6313 a răspuns:

Doar un incult poate afirma ca Buddha a fost ateu.