| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce l-a creat Dumnezeu pe Adam?

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

A fost ideea creatorilor de povesti pentru a explica geneza divina happy La nivelul redus de cunoastere pe care-l aveau, li s-a parut o idee geniala reproducerea consangvinica.

32 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se simțea singur.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fiindcă este viu. Viu este Domnul. Scrie în Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și e singurul despre care scrie ceva undeva într-o carte? Dar Biblia este o carte sfântă, adică aleasă, adică deosebită.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, sunt ateu în contiunuare. Nu am de ce să dovedesc că este sfântă.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ca sa exiști si tu, altfel nu aveai cum sa apari si sa pui aceasta întrebare. Afara doar daca crezi ca te-a adus barza.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta nu depinde de noi. Ci de Dumnezeu. Si daca tot exiști si ești sănătos, inteligent, multumeste-i lui Dumnezeu. Nu toți au aceasta binecuvântare.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Omul este o capodopera a creației Sale. Fiind creat desăvârșit omul s-ar fi bucurat de viață veșnic si nu ar fi murit niciodată. Ar fi avut comuniune cu Dumnezeu zilnic si ar fi avut urmași la fel de desăvârșiți. A întreba de ce a creat Dumnezeu pe om (Adam) e la fel cum ai întreba un pictor sau un sculptor de ce a pictat sau sculptat capodoperele pictate sau sculptate.
Interesant este ca cei mai multi care se bucura ca exista si trăiesc după voia lui Dumnezeu si vestesc Evanghelia pana la marginile pământului sunt cei care s-au născut sau au devenit pe parcursul vieți cu dizabilități fizice cum este Nick sau o fosta sportiva medaliata nu îmi amintesc numele, cartea care am citit-o cred ca se numea IUNIA. Nick s-a născut fara mâini si fara picioare si vestește Evanghelia in lume, inclusiv in Romania. Nu suferă de depresie, datorita situației in care se afla. Sportiva (IUNIA) in timpul unui antrenament a sărit de la înălțime in apa, neștiind ca in locul respectiv apa nu este adâncă si a intrat cu capul in nisip si și-a rupt măduva spinării la nivelul gatului rămânând paralizata de la gat in jos. De pe cărucior vestește Evanghelia in lume si se bucura sa faca lucrul acesta nu a dat in depresie. Se pare ca depresia este o boala a celor nemulțumiți cu ei înșiși macar ca au fost binecuvântați cu sănătate, intelepciune, putere de munca etc.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu ar fi rezolvat problema. Adevărul este ca macar ca trăiau sute de ani nu s-ar fi înmulțit atât cat in zilele noastre. Sexul a devenit o prioritate a omului, in unele cazuri si singura ocupație. Luând ca exemplu pe Iacov, macar ca a avut 4 sotii a avut 13 copii de toți. Isaac tatăl lui Iacov a avut doar doi.
Am citit ca omul are cinci centri adică cinci funcții: intelectuala, instinctiva, motorie, sexuala si emoțională. Toate aceste funcții armonizate, au ca rezultat omul, o mașină perfect funcțională. Orice exagerare sau neglijare in unul din acești centri conduce la o boala. Pentru informații citește sănătatefaradoctor.ro " cei cinci centri ".( Daca te interesează)

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu nu e de acord cu astfel de sporturi. Omul alege sa le practice, dar suporta consecințele. Toți sportivii ajung in cele din urma, chiar daca nu au accidente, sa fie bolnavi. Ori exercițiul fizic făcut după niste regului este benefic organismului. Dumnezeu ne-a dat creier, noi trebuie doar sa il folosim spre binele si sănătatea noastră.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Scrie in Biblie. Trupul omului este Templul Duhului Sfânt. Duhul sfânt nu locuiește in astfel de oameni. Iar îmbolnăvirea trupului atrage după sine si îmbolnăvirea psihicului. Dumnezeu ne vrea sănătoși din toate punctele de vedere. Nu bolnavi psihic.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Adica aia care se imbolnavesc sunt pacatosi toti?

| Meme10Memu a răspuns:

Citeste si tu Biblia inainte sa pui intrebari de acest fel.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e suficient sa citesti Biblia. Trebuie sa o si studiezi adica sa aprofundezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca stii sa compari logic toate nu iti pierzi mintile ca sa ajungi pana acolo incat sa incurci alba cu neagra.

| răspundtot a răspuns:

Salut, Dumnezeu l-a creat pe Adam pentru că avea nevoie de bărbat ca să dea cu sămânța de pământ pentru a se face toate

Răspuns utilizator avertizat
| Mariushgv a răspuns:

B