| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce l-a creat Dumnezeu pe sarpe siret? Si ia uite cum Satana nu ar fi rau.Ca se deduce ca Satana nu era deghizat in sarpe si sarpele era rau.De ce ar crea un zeu iubitor acel sarpe siret?

69 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Celcestietot deci de aici te ai inspirat la faza cu sarpele, dupa cum spui tu
acum 40 minute | Celcestietot a răspuns:
Nu a fost creat așa, Dumnezeu a făcut bun tot.

inseamna ca si eu sarpele sunt bun, ce compliment

| RAY a răspuns:

Sarpele nu este satana

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns:

Nu a fost creat așa, Dumnezeu a făcut bun tot.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poți spune că a fost, că era, dar probabil că a devenit și mai apoi urma să se numească că este.

| LPCTSTR a răspuns:

Parca zicea cineva ca daca totul ar fi bun in lumea asta, omul s-ar fi auto-distrus inainte sa descopere focul, practic lumea ideala.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dumnezeu a făcut totul foarte bun. Minciuna, șiretenia, vicleșugul si alte asemenea sunt atribute ale lui Satan. Iar daca omul se lasa ademenit de ele, de fapt de Satan, celelalte creaturi nu se pot opune. Așa a devenit șarpele medium pentru Satan.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Dumnezeu a făcut totul foarte bun. Minciuna, șiretenia, vicleșugul si alte asemenea sunt atribute ale lui Satan."

"Şarpele era mai şiret[h] decât toate fiarele câmpului, pe care Domnul Dumnezeu le făcuse."

Sarpele era siret din constructie. Iar daca e creat de Dumnezeu, inseamna ca siretenia e buna. Nu zicem noi, povestea voastra spune asta

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Unde scrie asa ceva im Biblie?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Crezand in minciuni mereu vei minti

| Naavin a răspuns (pentru Holiday):

Din nou, sarpe se refera la diavol- Apocalipsa 20:2
Si Dumnezeu le-a creat pe toate perfecte- Facerea 1:31
El uraste raul, nedreptatea si viclenia-Psalmi 5:6, 14.
Nu Dumnezeu l-a creat pe diavol, iar acel sarpe despre care vorbeste era diavolul, Biblia nu spune "serpii", ci "sarpele", doar acel sarpe

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru Naavin):

"Nu Dumnezeu l-a creat pe diavol"

Dar cine?

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru Holiday):

Citeste:
https://mantuireaorg.blogspot.com/......creat.html

Si mai citeste si Biblia...

| Holiday a răspuns (pentru Naavin):

Dar tu n-ai cuvintele la tine, sau ce?

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poti sa mai citesti conversatiile noastre anterioare, ti-am dat si link-uri, ti-am si explicat si ti-am si dat versete din Sf. Scriptura pe care bineinteles ca nu le-ai citit, dar de vorbit vorbiti

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu a fost nici un șarpe. În cultura ebraică, a fi șarpe înseamnă a avea un caracter condus de răutate.
Și noi în cultura română avem astfel de expresii, cum ar fi vulpe, bou, porc...
În original este cel ce strălucește. Se referă la Lucifer. El a venit în persoană cum o făcea și Dumnezeu, nu ca un șarpe, nu a posedat un șarpe.

| alex598 a răspuns:

Satan nu este rău pentru că Dumnezeu l-ar fi creat imperfect. El este rău pentru că a ales să fie așa.

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si lasa sarpele o data, sarpele era diavolul, ei pot sa se prefaca in fel si chip, si inaintea lui Iisus s-a prefacut in batran din templu.

| Holiday a răspuns (pentru alex598):

"Satan nu este rău pentru că Dumnezeu l-ar fi creat imperfect."

Daca ceva se defecteaza, nu e perfect. Oricum, numai esecuri a avut spiridusul asta al tau. Daca as fi in locul vostru si as crede in povestea asta cu Dumnezeu, la cate rateuri a dat spiridusul, n-as avea incredere nici in Apocalipsa care cica ar rezolva problemele. A mai incercat diverse chestii si nimic, tot nu i-a iesit treaba.

| Naavin a răspuns:

Citeste aici:
https://mantuireaorg.blogspot.com/......creat.html

Si, sa stii ca sarpele era diavolul. Vezi Apocalipsa 20:2.

Sper ca te-am ajutat!
Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ai citit Apocalipsa 20:2.
Scrie de sarpe!
Si crezi ca imi pasa mie, sau oricarui alt crestin ca numesti Biblia "carte de povesti"? Cat negrul sub unghie!
Dovada ca Dumnezeu exista este ca de 2000 de ani, de cand El a venit in lume pentru noi, unii Il contesta.
Si incearca sa ii faca si pe altii sa nu creada. Ce te doare daca crestinii cred? Nu te obliga nimeni sa crezi, nimeni nu iti da in cap, nici macar Dumnezeu.
Nu pot intelege mintea ateista: ce va doare ca noi credem? Mie nu imi pasa daca crezi sau nu, nimanui nu ii pasa, deci ce va intereseaza pe voi daca noi credem?!

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai citit linkul?
Sarpele sau balaurul e tot satan diavolul, iti dau eu citare la Apocalipsa 20:2:
"...Şi a prins pe balaur, şarpele cel vechi, care este diavolul şi satana..."
Balaur, sarpe, se refera la chipurile in care diavolul i-a inselat pe oameni sau la chipurile in care actioneaza:
-sarpele e cel din Facerea 3
-balaurul e "cel care prigoneste Biserica, vrea sa ii faca rau si sa o nimiceasca", de aceea e diavolul comparat cu un balaur care distruge, strica, prigoneste si face rele si nedreptati.
In 2 Petru 2:4 Biblia ne spune cum diavolul a ajuns asa. Dumnezeu a facut toate lucrurile BUNE, PERFECTE(Facerea 1:31). Dumnezeu a creat mai intai Cerul-Raiul, iar apoi Lumea vazuta.
A creat ingerii- in numar de 10 cete, i-a creat cu vointa libera si ratiune, ca pe oameni.
Unul din ingeri, cel mai luminat si mai stralucitor a cazut in MANDRIE, primul si cel mai grav pacat. Se considera atat de perfect incat nu s-a multumit cu a fi inger, alaturi de Dumnezeu mereu, a vrut sa se faca el un "dumnezeu".
Cand Domnul a vazut starea in care unul din ingerii Lui ALESESE sa ajunga, si ca i-a corupt si pe alti ingeri(a 10-a ceata), El i-a pedepsit cu iadul, raul neavind amestec cu binele. Asa a ajuns acel "lucifer" din inger de lumina, diavol, care se cheama satan/a.
Deci nu Dumnezeu a creat raul, nu El a creat diavolul.
Acesta a aparut prin razvratire, pacatul mandriei l-a transformat in diavol, nu L-a creat Dumnezeu.
Dar cum pe unii oameni ii doare sa se DOCUMENTEZE, sa citeasca si sa gandeasca, nu stiu acest lucru

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Uite inca un lucru ce l-am observat la atei: habar nu au de Scripturi.
Cred ca si un orb poate citi acel verset si sa isi dea seama ca e o COMPARATIE, o figura de stil cu inteles DUHOVNIESC nu propriu.

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu cred. Si am cercetat.
Daca eu nu am cercetat nu a cercetat nimeni atunci.
Crezi ce vrei, faci ce vrei.
Dar vreau sa iti pun o ultima intrebare, la care sper ca imi i raspunde si cu ea voi incheia discutia cu tine pentru ca vad ca esti prins in "inteligenta" ta si nu vrei decat sa te lafai in ea:
Intrebarea mea:
Daca CREZI in Dumnezeu, dar El nu exista( mie mi-a aratat ca El exista, slava Lui), ce ai de pierdut?
Dar daca NU CREZI, iar El EXISTA, AI PIERDUT TOTUL!
Pace tie si Dumnezeu sa te lumineze!
P.S. Biblia nu spune nicaieri de "crede si nu cerceta", din contra Dumnezeu vrea sa Il cunosti si sa cercetezi despre El- Ioan 17:3.
Mintea afumata a ateistilor a inventat acest "verset biblic"

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru Naavin):

"Daca CREZI in Dumnezeu, dar El nu exista( mie mi-a aratat ca El exista, slava Lui), ce ai de pierdut?
Dar daca NU CREZI, iar El EXISTA, AI PIERDUT TOTUL!"

Ce cretinatate. In care Dumnezeu? Ca sunt sute de personaje din astea in diverse povesti. Tu crezi in toate preventiv?

| Holiday a răspuns (pentru Naavin):

"Balaur, sarpe, se refera la chipurile in care diavolul i-a inselat pe oameni sau la chipurile in care actioneaza:"

"Domnul Dumnezeu i-a zis şarpelui: „Pentru că ai făcut aceasta,

blestemat eşti între toate vitele
şi între toate animalele sălbatice;
pe pântece te vei târî
şi vei mânca ţărână toată viaţa.
15 Voi pune duşmănie între tine şi femeie,
între sămânţa[j] ta şi sămânţa ei;
Sămânţa ei îţi va zdrobi capul,
iar tu îi vei zdrobi călcâiul."

Asa prost e spiridusul tau? Satan face ceva si el se razbuna pe sarpe?

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru Holiday):

Habar nu ai la ce se refera versetele, se refera la Nasterea lui Hristos, dar voi sunteti prea "destepti" sa va dati seama.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru Naavin):

Care versete mai exact? Alea cu sarpele?

| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Din moment ce toti crestinii de pe-aici avem habar de Biblie, nu sunt interpretari anapoda.
E doar mintea ateista infundata de diavoli, care se crede mai presus de toti si toate
Apropo, ce vrei sa dovedesti?!
Ca Dumnezeu nu exista?
Nu vei dovedi nimic, pentru ca El exista!

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ii omoara Dumnezeu.
(Iov 34:12)
https://mantuireaorg.blogspot.com/......rinta.html

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Potopul: Dumnezeu le spuse oamenilor ca calea pe care merg e gresita. Ii avertizase chiar. Ei nu au vrut sa asculte. Dumnezeu nu a vrut sa lase lumea frumoasa pe care El a creat-o sa se scufunde in nelegiuri, de aceea a pus capat rautatii acelor oameni, asigurandu-se ca isi tine promisiunea din Facerea 3:15 ( Facerea 6-9)

Sodoma si Gomora: faceau pacate ingrozitoare. Erau mai presus de toate criminali, violatori. Dumnezeu le-a dat sanse nenumarate sa se indrepte. A venit chiar El Insusi pe pamant, sa vada daca acei oameni sunt chiar atat de spurcati. Si cand a venit Dumnezeu sub forma a Trei Ingeri, si asupra Lui au vrut sa se arunce, sa ii faca rau. De aceea a distrus Dumnezeu acele cetati- era pusa in pericol venirea lui Iisus, scopul vietii(mantuirea), iar lumea ar fi devenit un loc imoral.

Razboaie, crime, etc: Dumnezeu ni obliga pe nimeni sa faca voia Lui: doavada e ca nici pe tine nu te obliga. Daca unii oameni au ales raul, asta e treaba lor, la momentul potrivit vor da socoteala

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E liber arbitru.
Dar cand alti oameni BUNI, NEVINOVATI sunt pusi in pericol, viata lor e mai importanta ca "liberul arbitru" inteles gresit al unora.
Liberul arbitru e: faci ce vrei, nici Dumnezeu nu te obloga, nici alti oameni, dar la momentul potrivit vei culege roadele a ceea ce ai facut

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Roade in viata vesnica.
Stii ce, fa ce vrei, crezi ce vrei.
Nu am de gand sa imi risipesc timp pretios sarind de la un subiect la altul, ca mai apoi oricum sa pui iarasi intrebarile la care ti-am raspuns, si sa imi racesc gura degeaba!
Erau pusi oameniii in pericol. Nu doare sa citesti Biblia. Dupa ce o citesti, atunci sa adresezi intrebari si sa te certi cu toata lumea.
Daca nu stii despre ce e vorba, daca nu ai citit Biblia in viata ta, macar ca sa vezi ce cred oamenii pe care ii urati, atunci nu cred ca are rost sa intrebi lucruri cu care oricum nu vei dovedi nimic.
Nu o sa demonstrezi la nimeni ca Dumnezeu nu exista, toti crestinii cu minte, sanatosi la cap nu se uita dupa vorbele tale.
Iti garantez ca dupa ce un crestin iti citeste prostiile nu sta pe ganduri, ci RADEhappy el stie ca Dumnezeu e Viu, ca El exista.
Multa sanatate!
Domnul sa aiba mila de tine!

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sarmanele, dar ce, Dumnezeul le-a violat?

| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu nu ma identific cu religia, Ortodoxia nu e religie, e Dreapta Credinta, e Biserica.
Religia e inventata de oameni. Dreapta Credinta de Dumnezeu

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu confuda crestinismul cu religia.
In afara Ortodoxiei nu exista Crestinism, ci apostazie, erezie.
Ortodoxia e Dreapta Credinta

Răspuns utilizator avertizat
| RoșcaLucian a răspuns:

Dumnezeu nu l-a creat pe șarpe șiret, ci cel-rau a întrat în șarpe și l a făcut șiret.

Răspuns utilizator avertizat
| RoșcaLucian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mandria a făcut un Înger de lumină într-un înger intunecat.

| RoșcaLucian a răspuns:

Îmi cer iertare dacă am suparat cu ceva! O zi minunata!

Răspuns utilizator avertizat
| RoșcaLucian a răspuns:

Dumnezeu sa ne ierte pe toți! Imi cer iertare daca am suparat cu ceva!