| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce l-a dus Duhul sfant pe IIsus in pustiu ca sa fie ispitit de Satanel?

40 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intreaba-l pe Duh. El stie mai bine.

| ania a răspuns:

Satan incearca mereu sa boicoteze planurile lui Dumnezeu, a incercat si el metods - divide si stapaneste, dar pana la urma siretlicurile lui sunt dejucate si ajunge fara sa vrea sa traga la carul lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca Isus Hristos să fie un Mare Preot care are milă de slăbiciunile noastre, întrucât a fost ispitit ca și noi în toate lucrurile, însă fără păcat, după cum e scris.

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

"acum 10 ore | LovedbyGrace a răspuns:
Pentru ca Isus Hristos să fie un Mare Preot"

numai raspunsul tau l-am citit...
M-AI RUPT
deci ZEUL CENTRAL AL CRESTINISMULUI E DOAR UN AMARAT DE PREOT?!?!?!?!?!?!?!?!?
PE BUNE?!?!?!?!?!?!?!?!?

| Antisistem11 a răspuns:

Undeva in biblie scrie ca Dumnezeu nu ispitește nici nu poate fi ispitit.ori adevărul este că Dumnezeu l-a ispitit pe avraam i-a ispitit pe adam si eva si chiar și pe propriul său fiu.

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dacă ei consideră că vechiul testament e doar al evreilor și noul al creștinilor bine.dar chiar și în noul testament exista minciuni si contradicții.ups

Răspuns utilizator avertizat
| Michael11 a răspuns (pentru Antisistem11):

Dumnezeu nu l-a ispitit pe Avraam, nici pe Adam si Eva si nici pe Fiul Sau. Satana este cel ce ispiteste. Dumnezeu doar a ingaduit ca ei sa fie ispititi.

Răspuns utilizator avertizat
| Michael11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Este diferenta intre incercare si ispita. Dumnezeu este Cel care trimite incercarea, dar El niciodata nu ispiteste. Satana este cel care ispiteste, iar Dumnezeu ingaduie ca satana sa ispiteasca oamenii. Ispita si incercarea au scopuri diferite. Satana ispiteste oamenii cu scopul de ai distruge, de ai face sa cada de la credinta de ai face sa blasteme pe Dumnezeu (asa cum a fost in cazul lui Iov) etc, scopul final fiind acela de ai duce in iad cu el.

Dumnezeu ne testeaza sau ne incearca cu un alt scop. Dumnezeu stia ca Iov nu o sa-L blasteme, dar l-a testat deoarece voia sa demonstreze tuturor cine minte si cine spune adevarul. Dumnezeu a demonstrat ca satana era mincinosul. Dumnezeu testeaza sau incearca oamenii, pentru. ca ei sa se poata autoevalua. Daca ai trecut testul esti ok, daca nu, mai ai de lepadat anumite pacate din viata ta, de indreptat anumite lucruri din viata ta care nu sunt ok.

Răspuns utilizator avertizat
| Michael11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu este Atotstiutor si nu testeaza oamenii ca El sa afle ceva despre ei. El stie totul despre toti. El cunoaste si viitorul si stie cum se vor prezenta oamenii la testele Lui. Asa cum am spus, testele sau incercarile sunt lasate de El, pentru ca oamenii sa se poata autoevalua. Un elev daca pica un examen stie ca va trebui sa se pregateasca mai bine, daca vrea sa treaca cu bine la urmatorul examen. Poate a avut o parere prea buna despre el, dar nota slaba i-a dovedit contrariul. Un om care s-a supraevaluat, cazand test dupa test, incercare dupa incercare, va ajunge probabil ca in final sa se evalueze corect. Va sti exact care sunt punctele lui slabe. Va trebui sa invete din propriile greseli.

Răspuns utilizator avertizat
| Michael11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, examenul este pentru a vedea profesorii cat stiu elevii. Dar, doar atat? Daca elevul pica acel examen, este totul ok? Examenul nu-l ajuta si pe elev sa se autoevalueze? Daca un elev vrea sa dea la facultate este ok daca nu stie nimic la bac si da foile goale?

Răspuns utilizator avertizat
| Michael11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu nu mai am nimic de adaugat. Am incercat sa explic ceea ce eu cred. Vreau sa inchei aceasta discutie cu tine pentru. ca vad ca nu ajungem la nici un rezultat. Crede ce vrei iar eu cred ce vreau.

Răspuns utilizator avertizat
| Michael11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa e cum spui tu. Vad ca tu ai raspunsurile corecte la toate intrebarile. Felicitari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Michael11):

Dumnezeu nu e atotstiutor.
Daca religia dtle spune ca este asta nu inseamna ca asa si trebuie sa fie.

| Michael11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe ce te bazezezi cand spui ca Dumnezeu nu e Atotstiutor? Cum ai ajuns la aceasta concluzie?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Michael11):

Ma bazez pe rationament.
Am ajuns la aceasta concluzie citind biblia, nu ascultand de niste oameni de paie.
Iata cateva exemple: Ex. 13:17, Gen. 8:21, Mat. 4:1, Ps. 26:2.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Din Gen. 8:21 reiese altceva, si anume ca Dumnezeu si-a dat seama (asta mai inseamna ca nu e atotstiutor) ca nu a facut bine cand a trimis potopul, pentru ca oamenii, citez:
"pentru ca ​întocmirile gândurilor din inima omului sunt rele din tinereţea"

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cu da si nu, in sens ca nu a facut nici bine dar nici rau.
Dar de uitat mai uita, clar, daca nu uita nu mai punea un curcubeu pe norii cerului ca, citez:
"Sa imi aduc aminte de om"

Răspuns utilizator avertizat
| Michael11 a răspuns:

Isus a fost si om si Dumnezeu. A dovedit ca a fost si este Dumnezeu prin minunile pe care le-a facut si prin invierea lui din morti. Duhul Sfant l-a dus pe Isus in pustie deoarece Isus era si om, iar Dumnezeu a ingaduit ca orice om sa fie ispitit. Isus, fiindca avea si El o vointa libera, la inceputul lucrarii Sale trebuia sa aleaga daca vrea sa faca voia lui Dumnezeu Tatal sau voia satanei. El a ales sa faca voia lui Dumnezeu Tatal.

Răspuns utilizator avertizat