| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce l-a pedepsit zeul iudeu pe faraon din cauza lui Avraam?

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Chiar daca el nu stia acest lucru, a luat nevasta altuia, intra la pacate fara voie.

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns:

Doar nu era să îl pedepsească pe bunul sau prieten"Preadreptul" avraam.

| alidenbealidenbi a răspuns:

Pentru ca faraon era un om mandru autoconsiderandu-se pe sine un zeu. Necredinciosii de azi si din toate timpurile se considera pe ei insisi zei sau ei insisi sunt zeul lor si obiectul lor de veneratie in numele umanismului egocentric nereligios. De fapt faraonul era ateu. Era o forma de ateism religios raportat la propria persoana. Pentru ca faraon a ales sa se impotriveasca lui Dumnezeu. Pe baza acelei alegeri Dumnezeu a ales la randul sau sa-i impietreasca inima si prin plagile aduse sa-si slaveasca numele fata de faraon si mai ales fata de zeii falsi ai Egiptului antic, fata de oamenii de stiinta ai lui faraon, fata de vrajitorii faraonului. La fel va face si fata de sistemul din prezent pe care-l va duce la distrugere la Armaghedon.

Răspuns utilizator avertizat