| RAY a întrebat:

De ce la documentarele de pe youtube care promoveaza idea creationsta comentariile sunt interzise? unde e libertatea de exprimare?

Răspuns Câştigător
| kamykaze88 a răspuns:

Cred in ceea ce pot sa vad si sa ating

27 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E usor de inteles: gura necredinciosilor e mai sloboda decit a celor credinciosi. Si pe net e la fel. Asa ca, daca are cineva ceva impotriva, mai degraba te astept de laun necredincios sa injure, sa vorbeasca urit, etc, etc. Eu ca credincios am invatat sa respect o opinie diferita, fara a jigni, injura, sau a vorbi urit. Si cei mai multi fac asa. Nu la fel e si cu cei necredinciosi care se supara pe vreo anumita afirmatie. Insa nu poti pretinde de la un necredincios sa vorbeasca frumos, si atunci nu iti ramine decit sa interzici comentariile. Nu e un lucru tocmai bun, insa e sigur ca nu lasi ca tot soiul de porcarii sa fie expuse.

| RAY explică (pentru cristi202):

Deci 5 miliarde de persoane sunt diabolice doar voi crestini suntei buni

| Hope77 a răspuns (pentru cristi202):

Drept si adevarat :-)
daca asa zisii atei ar dovedi ca tragerea lor din maimuta se manifesta in vocabular ales si respect fata de opozitie, n-ar fi problema cu suspendarea comentariilor. insa pretentia lor, ca exista moralitate si in afara acceptarii lui Dumnezeu si a invataturii Lui, e o pretentie doar, lipsita de acoperire

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Vezi cum interpretezi gresit ce zic altii, si mai apoi vii cu concluzii eronate? Am zis eu ca cei necredinciosi ar fi persoane diabolice? Nu! Doar ca, neavind un Dumnezeu, isi permit sa faca comentarii rautacioase, sa injure sa vorbeasca porcos, pe cind credinciosii, chiar daca unii mai fac chestia asta (si nu stiu cit de credinciosi sunt ei in realitate!), stiu ca nu e bine sa faci asa ceva si cei care chiar sunt credinciosi, nu o fac. Atit am zis, nimic mai mult. Acum inteleg de ce crezi tu ceea ce crezi, daca "reusesti" sa interpretezi atit de bine citeva cuvinte.

| cristi202 a răspuns (pentru Hope77):

Da, nu ai Dumnezeu, nu ai nici de ce sa fii moral.

| RAY explică (pentru cristi202):

Team inteles,te informez ca ai ignor definitiv de ce? observ ca limbajul tau e lipsit de civlizatie,mai ales ca pretinzi ca sunt incult,culmea ma jignesti chiar daca nu ma cunosti
nu stiu care dintre noi e mar crestin eu care nu te jignesc sau tu care ma faci imoral, incult, prost, necivilizat, arogant etc, bye mai citeste biblia daca tot esti crestin, craciun fericit

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

"nu ai Dumnezeu, nu ai nici de ce sa fii moral"... daca ti se ofera dovada clara ca zeul tau nu exista, tu incetezi sa mai fi moral?

| M25M a răspuns (pentru Hope77):

Eh, uite ca sunt cazuri in care exista moralitate fara un zeu si fara o religie(recte eu-fara a ma lauda).
Nu crezi ca este cam trist sa fim morali si sa facem fapte bune doar din prisma unui zeu a unei carti sfinte si a unei religii?

| M25M a răspuns (pentru cristi202):

Ba da Cristi, ai de ce sa fii moral, pentru ca nu ai nici un motiv pentru care sa fii imoral, simplu. Pot sa fac fapte bune sa ajut pe altii pe care nu-i cunosc fara sa am nevoie de un zeu sau de o religie, ci doar fiindca este necesar, fiindca sunt unele momente cand trebuie sa nu fiu ignorant fata de altii.

| DyNo a răspuns (pentru cristi202):

Oameni care injura, jignesc, etc., persoanele de alta credinta, sunt destule. Le gasesti in toate religiile, credintele, etc. Nu este o regula ca cei credinciosi au un vocabular ales, iar cei necredinciosi vorbesc cum apuca.
La urma urmei, aceste lucruri tin mai mult de bunul-simt al fiecaruia, de educatia pe care a primit-o/o primeste.

| kamykaze88 a răspuns:

Mai crezi in basme?

| RAY explică (pentru kamykaze88):

Esti ateu?

| RAY explică (pentru kamykaze88):

Si eu la fel, mai cred si in dovada stiintifica

| kamykaze88 a răspuns (pentru RAY):

Sincer stiinta e facuta sa fie folosita nu divinizata

| RAY explică (pentru kamykaze88):

Logic ca da, in stiinta nu exista zeii

| kamykaze88 a răspuns (pentru RAY):

Cred in ceea ce pot sa vad si sa ating

| M25M a răspuns:

Pentru ca lumea se cearta, unii se injura, isi zic nasoale, intelegi tu, iar uploader-ul decide ca e mai bine sa nu mai comenteze nimeni.

| RAY explică (pentru M25M):

Fi serios mihai, si atunci de ce la documentarele stiintifice sunt permise comentariile? isi spun pentru ca nu exista dovezi, gandeste logic daca eu pot dovezi si sunt sigur pe un lucru de ce sa imi fie frica ca x ma va contrazice?

| M25M a răspuns (pentru RAY):

Sunt si documentare evolutioniste(stiu din experienta, dand de unul acum ceva timp) care au comentariile inchise, pe youtube sunt foarte multe videoclipuri care au aceasta optiune.

| WR104 a răspuns:

Daca vrei libertate de exprimare fa si tu un video si pune-l pe youtube sau oricare alt site de genul asta ori iti poti constru un site/blog unde sa-ti expui parerile.
Scopul acelor filmulete nu este de a crea polemica sau sa fie pur si simplu comentate.
Daca te macina tat de mult problema pune un filmulet asemanator si activeaza optiunea cu comentariile, succes.

| GoddessMaui a răspuns:

Nu numai la alea, pana si pe clipurile care n-au nici-o legatura cu religia, sunt pline de comentarii si dispute religioase. E logic ca pe alea cu tema religioasa/stiintifica intra toti fomistii si se injura intre ei.

| savvy12 a răspuns:

Aoleoo, m-am uitat odata, si era voie libera exprimare, erau numa commuri de genu( du-te drecu de limitat, maimuta), n-are sens...

| Danu597 a răspuns:

Stupid...
Apropo cat mai ai de gand sa influentezi lumea ca x nu exista?
Daca tu nu crezi e problema ta iar daca celalalt crede e problema lui.

| RAY explică (pentru Danu597):

Care e problema ca eu ma exprim?

| Danu597 a răspuns (pentru RAY):

Te exprimi prea mult... ma mai uitam asa de plictisit la intrebari din astea cu Dzeu ca exista, nu exista si TU erai acolo, daca zicea unu ca Dzeu exista ca N motive tu erai acolo sa instigi...

| RAY explică (pentru Danu597):

Danute cand o sami platesti curentul atunci sa comentezi, ignor

| florin000007 a răspuns:

Esti ipocrit, Tu iti rezervi dreptul ca sa accepti comentarii sau sa ignori persoanele care nu iti plac(pe TPU), dar ai pretentia ca altii sa iti permita caand si unde vrei sa comentezi, ca dragalita doamne iti limiteaza libertatea de exprimare

| RAY explică (pentru florin000007):

Vrei ignor ca sa inteleg nu-i nimic il ai imediat