| LenaleMinato a întrebat:

De ce la manastiri femeile n-au voie in pantaloni ci in fusta?(funda)

Răspuns Câştigător
| rosmary a răspuns:

Femeia este un dar pentru barbat. Este darul lui Dumnezeu pentru barbat.
Femeia este sexul fin si nu slab; ea este delicata,frumoasa. Orice femeie este frumoasa.
Dumnezeu a ingaduit ca tinuta barbatului sa fie panatalonul,iar tinuta femeii sa fie rochia sau fusta pentru a nu ispiti prin frumusetea ei pentru ca barbatul are mai multe impulsuri trupesti decat femeia.
Cat despre capul acoperit,avem modelul Maicii Domnului. Capul acoperit la rugaciune reprezinta semnul plecaciunii fata de Dumnezeu.
Si nu doar in manastire,ci si acasa, si in Biserica de mir,femeia trebuie sa aiba capul acoperit si sa fie imbracata in fusta.

Pentru ca o femeie in pantaloni e travesti.

Sper ca ti-am fost de folos. Uite ca sa te convingi,intreaba-l pe parintele la care te spovedesti,citeste Scriptura,citeste cartile Sf Parinti (par Arsenie Papacioc, par Cleopa, par Nicolae Tanase,).Ai sa gasesti multe raspunsuri la intrebari.
Ortodoxia nu este "crede si nu cerceta", nu, ci este "crede si cerceteaza".
Sunt sigura ca Dumnezeu te va lumina! Spune-i Lui ce te nelamureste, iti va raspunde.

| TOTO54 a răspuns (pentru rosmary):

In primul rand femeile nu au dreptul sa invete! Asta ai stiut? Femeia să înveţe în tăcere, cu toată supunerea.
12 Femeii nu-i dau voie să înveţe pe alţii, nici să se ridice mai presus de bărbat, ci să stea în tăcere. asta e prima voastra greseala ca dati invataturi din Biblie.e ok sa iti exprimi opinia.dar nu sa deschizi biblia si sa imi arati felul tau cum ai inteles-o.este o rastalmacire...i-ti spun acum si ce ai gresit. Apostolul pavel a spus asa : Dar, chiar dacă noi înşine sau un înger din cer ar veni să vă propovăduiască o Evanghelie deosebită de aceea pe care v-am propovăduit-o noi, să fie anatema! anatema =sub blestem.Adica Apostolul spune clar nimic in afara de scriptura nu este de la Dumnezeu.Amin.dar tu spui sa citesc cartile Sf parinti Arsenie, Cleopa, etc, astea sunt doar dogme si nu au nici o legatura cu Dumnezeu.este lucrarea celuilalt

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca este scris in Biblie ca femeia nu trebuie sa poarte imbracaminte barbateasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Atunci asta insemna ca noi pacatuim imbracandu-ne in pantaloni?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Este bine ca macar in Casa Domnului sa nu purtam pantaloni.

| aliceinchains a răspuns:

Eu, mereu când am fost pe la vreo mânăstire, am văzut că femeile purtau și pantaloni. Și, desigur, am văzut și pițipoance cu fuste aproape inexistente și pantofi cu toc de 10. Deci, nu cred că se respectă chestia asta prea mult.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Cred ca din cauza fundurilor.Adica din cauza pantalonilor mulati.Am spus-o pe fata, direct, sa n-o mai lungim in vorba.O zi buna!

| Elvina a răspuns:

Asta e la ortodocsi. O traditie stupida. Pe vremuri femeile nu aveau voie sa poarte pantaloni, doar barbatii o faceau. Femeile purtau doar rochii. De atunci a ramas traditia asta.

| danay72 a răspuns:

Reguli stabilite de oameni.

| RaduMD a răspuns:

Datorită unui mai vechi comandament ca bărbaţii să nu poarte haine femeieşti, nici femeile haine bărbăteşti.

În condiţiile în care pantalonii nu ar mai fi consideraţi "haine bărbăteşti" actualitatea acestei măsuri devine chestionabilă.

| ScheißeBeMine a răspuns:

Pentru ca religia e un lucru de ****

| RhoOphiuchi a răspuns:

Regula se refera mai degraba la a nu intra in biserica in haine scurte. Poti intra imbracata in pantaloni lungi in majoritatea bisericilor.
Treaba cu fusta e probabil o chestiune de polarizare masculin-feminin. In Biblie nu scrie nimic de asta pentru ca nu existau pantaloni atunci, pantalonii s-au inventat pentru barbati, ca sa le tina "barbatia" sa nu...atarne. Cam cum poarta femeile sutien.

| lovitddefulger a răspuns:

Pentru-ca unii nu au destul testosteron.

| Georgiana8 a răspuns:

In primul rand pentru ca asa este credincios, femeia ispiteste, imagineaza-ti ce s-ar intampa la o manastirea daca o femeie ar veni machiata, cu pantaloni scurti etc...ar atrage atentia tuturor ceea ce nu este credincios iar atunci cand merge la biserica trebuie sa dea dovada de bun simt si credinta imbracata in fusta si purtand batic pe cap, chiar si in Biblie scrie:
"Vreau, de asemenea, ca femeile să se roage îmbrăcate în chip cuviincios, cu ruşine şi sfială; nu cu împletituri de păr, nici cu aur, nici cu mărgăritare, nici cu haine scumpe; ci cu fapte bune, cum se cuvinte femeilor care spun că sunt evlavioase. (1 Timotei 2:9-10)"
"Toţi care aţi fost botezaţi pentru Hristos, v-aţi îmbrăcat cu Hristos. Nu mai este nici Iudeu, nici Grec; nu mai este nici rob nici slobod; nu mai este nici parte bărbătească, nici parte femeiască, fiindcă toţi sunteţi una în Hristos Isus. (Galateni 3:27-28)"
Sper ca te-am ajutathappy

| Sebastian1993 a răspuns:

Pentru ca sunt violate de parinte. tu de ce crezi?