| anonim_4396 a întrebat:

De ce, la spovedanie se baga omul sub sutana?

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ca sa-i poata lega popii sireturile intre ele. Si, dupa spovedanie, asteapta rabdator, sa-l vada cum se impiedica.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cine-a zis că se bagă omul sub sutană la spovedanie? Eu stiu ca sub sutană are omul(preotul) pantalonii laughing (dacă-i are!)
Cel mult, celui care se spovedește, i se pune patrafirul pe cap, dar nu sutana! Ce-ar însemna, să-și ridice popii "țoalele" în cap?

| Oana92 a răspuns:

Nu se baga sub sutana, i se puna patrafirul peste cap. Patrafirul are rol simbolic, de legatura intre Dumnezeu si om, de paravan intre om si preot, plus ca e un vesmant sfintit.

| M25M a răspuns:

Eh. vorba aia.old habits laughing

| Narfundo a răspuns:

Deci ca sa fie cu-nteles.Preotu baga spoveditu sub sutana ca sa dea o mutra mica{daca se-ntelege}.Mai prinde cate un mic rusinat, o blonda credincioasa si isi face treaba.

| RaduMD a răspuns:

Fals. La nicio spovedanie nu se bagă omul sub sutană.
În Bisericile de rit răsăritean, deasupra capului omului care se spovedeşte preotul aşează un ornat numit epitrahil (patrafir). Acesta este oarecum asemănător unei cravate.

| Inferno a răspuns (pentru RaduMD):

Sunteti doctorul Mihnea Dragomir?

| IoanieCriminalul a răspuns:

Sa-l miroase pe popa

| Pufuletica98 a răspuns:

Asta ma intreb si eu laughing)).

| florinmarius20 a răspuns:

Ca sa nu il vada preotul sa il intimideze pe cel care se spovedeste. Face to face e mai greu pentru amandoi.happy

| duf a răspuns:

Pentru ca ala este, nu stiu, cum ar fi, tu sa-mi spui