| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce le-a pedepsit zeul iudeu pe fetele omului din cauza fiilor lui(ingeri)?

33 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca Biblia a fost scrisa de barbati in o societate patriarhala unde femeie trebuia pedepsita cand nu facea exact ce ii zicea tu, ca doar nu avea drepturi si libertate si alte figuri moderne.

| MariusNede a răspuns:

Pentru ca si-au batut joc de Noe omul lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| MariusNede a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Scrie in Biblie. Femeile ale isi bateau joc de Noe singurul aprobat de Dumnezeu. Daca nu-l batjocoreau ca face arca degeaba si se caiau Dumnezeu nu le-ar fi inecat pe acele femei ca au facut sx cu ingerii.

Răspuns utilizator avertizat
| MariusNede a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

2 Petru 2:5:"Și nu s-a reținut nici să pedepsească o lume veche,+ dar, când a adus potopul peste o lume de oameni lipsiți de pietate*,+ l-a păstrat în viață pe Noe, un predicator al dreptății,+ împreună cu alți șapte"

Matei 24:39:"Ei n-au dat atenție, până a venit Potopul și i-a măturat pe toți.+ Așa va fi și în timpul prezenței Fiului omului."

Oamenii aceia nu au dat atentie desi vedeau ca Noe construia arca.

Răspuns utilizator avertizat
| MariusNede a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In Geneza nu se vorbeste despre niciun om in afara de Noe si familia lui care sa fi vrut sa ia parte la construirea arcei.

Răspuns utilizator avertizat
| MariusNede a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce contradictie?

Răspuns utilizator avertizat
| MariusNede a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se subantelege. Sa presupunem ca te apuci sa faci o constructie mare si nu o casa obisnuita si cu doar 4 oameni si nimeni nu vine sa te ajute. Oare de ce? Pentru ca nu vor.

| MariusNede a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu l-au ajutat sa faca arca.

Răspuns utilizator avertizat
| MariusNede a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se subantelege "o lume veche" ce include atat femei cat si barbati.

Răspuns utilizator avertizat
| MariusNede a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Geneza 6:9:"Noe era un om drept. El era ireproșabil printre oamenii din vremea sa"

| MariusNede a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se subantelege ce am zis.

Răspuns utilizator avertizat
| MariusNede a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu ai adus in discutie "femeile". Ti-am raspuns la intrebare.

Răspuns utilizator avertizat
| MariusNede a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"fetele omului" din intrebarea ta. Alea ce-s? Nu-s femei? Acum vii si scpui ca erau doar fete. Acum vin cu ideea ca lumea e compusa si din fete si nu doar din femei. laughing

| MariusNede a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si fetele nu pot sa rada?

Răspuns utilizator avertizat
| MariusNede a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fata mamei, care are 20 de ani e femeie. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat