| Purgatoriu a întrebat:

De ce lumea crede ca metal-ul e muzica de la Satan sad?

31 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Pentru că pentru oamenii inapți care au ascultat 3 melodii în viața lor dintre care una este Highway to hell și probabil 2 black metal au impresia că așa este tot metalul, n-au auzit că există și folk metal, power metal, nu metal, symphonic metal etc. care nu prea au legătură că Satana. Ce-i drept nu poți să zici că black metalul n-are mesaj satanist, dar tot este operă de artă, n-ai ce să-i faci, dacă un ome ste așa de incult și dintr-un întreh cântec înțelege doar țipete care le consideră în numele satanei ( că e așa de incult încât nu știe să folosească nici măcar google translate), e și logic să li se pară muzica satanei.
Oricum ăia sunt decât oameni inculți lipsiți de cultură mzuicală, cum ar fi Allrc24 care probabil habar n-are despre ce este vorba în Highway to hell dar știe că e satanistă după nume, penibil.

| Bogdanux a răspuns:

Pentru ca lumea se simte comoda din perspectiva critica, fara sa se intereseze.

| n0matterman a răspuns:

Intr-un fel nu poti da vina pe ei, au fost abandonati in varful Carpatilor...

| Wehrmacht a răspuns:

De prosti.A auzit unu' rock satanist si a spus ca tot rock-ul e asa,si,normal, din prostie si spirit de turma toti au spus asta fara sa gandeasca, din pura prostie.In general, asta o spun cei care au prins vremea lu' ceasca.Atunci nu prea era acest gen de muzica p-aici,si lor, acum, li se pare anormal.
Inca un motiv ar fi ca unii handicapati care nu au ce face spun ca rock-ul contine mesaje care il venereaza pe Lucifer.Si fara sa gandeasca sau sa cerceteze,toti distrusii au inceput sa creada ca rock-ul este muzica satanista. Oriunde apare cuvantul iad,diavol, demon sau altceva similar cei care nu gandesc si sunt prea prosti sa inteleaga despre ce este vorba, spun ca Lucifer este venerat in acea muzica.Aceste cuvinte pot fi folosite in descrierea unor evenimente,dar, crestinii care nu gandesc spun tot felul de tampenii, mai ales daca acea melodie nu este in romana.

P.S:tu crezi ca astia stiu ce-i ala metal? Astia nu stiu decat ca rock=muzica satanei.

| Holocaust a răspuns:

Rock'ul în general, nu doar metalul e arătat cu degetul de încuiații ăștia.N-ai ce le face.Probabil că acum,unii dintre ei vor posta link-uri despre asta,cu numele diferitelor albume de la Led Zeppelin,cu sigla AC/DC,cu melodii sucite de te doare capul,în care ar fi mesaje sataniste, deși practic nu se înțelege nimic...
Nu le mai da importanță, că n-are rost.

| Allrc24 a răspuns (pentru Holocaust):

Ce mesaje sucite ma? incuiat esti tu aici? ai vazut ac/dc hells bells?(la un moment dat este pomenit pe fata versul "i got mau bell i`m gonna take you to hell/i`m gonna take ya, Satan get ya/HELLS BELLS!" si nu numai asta multe alte mesaje cu tenta satanica nu este prezentat de fata numele diavolului nu? informeaza-te inainte sa vb cv si sa dai sfaturi. uita-te si singur http://www.youtube.com/watch?v=B5SWxpExeV8

la highway to hell la fel se pomeneste numele diavoloului...
si sa iti spun un lucru.prb ai auzit de sigmund freud nu? pentru cultura ta era un renumit psiholog.a ajuns la concluzia ca mesajul care il transmite o melodie, esenta ei practic, tema principala este absorbit de subconstientul uman.care mai tarziu va ajunge sa il reproduca intr-o forma sau alta.practic omul daca asculta o melodie ca tenta sexuala devine din ce in ce mai interesant de sexualism,la fel si cu violenta,drogurile,etc. cine a zis asta? un cercetator nu preot,nu crestin! dar tu ca un ateu "descuiat",cu nasu pe sus,ingamfat, care este mult prea inteligent sa se inchina unui Dumnezeu te dai mare cocos pe TPU si ataci crestinismul fara nici un motiv. Voi ateii sunteti doar o gasca de teribilisti, care se cred superiori. nu toti ateii dar 80%asa sunt.atesimul nu are nimic in legatura cu stiinta.stiinta daca este folosita in scopuri bune merge mana in mana cu religia. Dumnezeu nu putea sa spuna oamenilor din vremea lui Iisus despre chimie, fizica etc.se uitau patrat.cu cut decoperi mai mult cu atat vezi complexitatea lui Dumnezeu si amretia creatiei sale. daca va credeti neam cu gorilele ce sa va fac.

| Holocaust a răspuns (pentru Allrc24):

Nu-mi zice mie de AC/DC,că știu destule.Poate că unii chiar nu pot să înțeleagă muzică asta,și comentează aiurea. Dacă are versuri ceva mai dure,asta nu înseamnă că e o trupă satanistă.Și n-ai făcut bine să vorbești de AC/DC acum, că e printre preferatele mele ca trupe. Dacă nu asculți așa ceva, nu mai comenta.Care ar fi problema ta dacă ascult asta?! Eu ajung in "iad", nu tu.
Vrei piesă "satanistă"? Poftim una: http://youtu.be/mxDiKSHqBIc,dar nu compara cu AC/DC, pentru că sunt paralele rău de tot.Și de ce crezi că sunt atee? Ți se pare că atac creștinismul? De ce aș face asta? N-am motive.Prefer să fiu oarecum nulă din punctul de vedere al religiilor voastre,pentru că nu-mi dau decât dureri de cap,și nici nu mă interesează.
Cred în ce vreau, fac ce vreau, ascult ce vreau.

| Rockart a răspuns:

Întreabă aceeaşi persoană care a întrebat şi asta:
http://www.TPU.ro/arta-si-cultura/as-putea-download-a-cartea-sange-satanic/

Uite, şi eu ascult metal. Şi ce? Văd tot felul de fetiţe ca tine care vor să scoată chestia asta în evidenţă şi mă întreb de ce. Uite din cauza persoanelor ca tine metal-ul e muzica lui Satan.

Întrebări despre sadomasochism,cărţi sataniste,sinucideri, diavoli, schizophrenie... sincer, nici nu mă miră. Şi mai ai şi pretenţii să nu fi privită într-un anumit fel.

| Purgatoriu explică (pentru Rockart):

Esti atat de tembel.Tu cum erai? Nu ai inceput cu Linkin Park? Ce sa scot in evidenta?! Cu-i ii pasa de ce ascult eu.

De ce mi-ai citit intrebarile anterioare? Daca aceasta intrebare ti s-a parut atat de idioata de ce ai mai raspuns?! Numai asa ca sa te afli in treaba sau cum? Pana la urma cine naiba esti tu ca sa ma judeci?!

| Rockart a răspuns (pentru Purgatoriu):

1.Sunt fată.
2.Am văzut întrebarea cu "Sânge satanic" fără să vreau şi mi-am amintit de ea când am citit-o pe asta.
3.Nu am început cu Linkin Park, ci cu C.O.B şi Rammstein.
4.Am zis eu ceva de Linkin Park? Şi de când e ăla metal? Din câte ştiu eu ăla e rock alternativ.
5.Nu de aceea ai pus întrebările? Să fie citite şi să ţi se răspundă?
6.Nu am spus că e idiotă. Arată-mi unde am menţionat asta.
7.Nu am răspuns ca să mă aflu în treabă.Se pare că nu ai înţeles nimic aşa că abţine-te.

Eu spun una, dar tu interpretează cum vrei. Nu faci decât să-mi dai dreptate.

| Purgatoriu explică (pentru Rockart):

Eu as fi vrut sa-mi raspunda oamenii la intrebari nu sa-mi spuna cat de non-rockeritza sunt. De obicei lumea incepe cu Linkin Park apoi merge fiecare cu ce gen de rock(metal) ii place.,, Vad tot felul de fetite ca tine care vor sa scoata chestia asta in evidenta,, de aici reiese ca nu ti-a placut intrebarea. Pe bune?! Eu,, distrug,, rock-ul straight face?
Si cum ti-am dat dreptate?

| Rockart a răspuns (pentru Purgatoriu):

Mi-ai dat dreptate cu primul răspuns pe care mi l-ai dat. Din moment ce te-ai aprins aşa e clar că te-ai simţit.

Ţi-am răspuns la întrebare. Vrei să îţi şi traduc?

"Uite din cauza persoanelor ca tine metal-ul e muzica lui Satan.

Întrebări despre sadomasochism,cărţi sataniste,sinucideri, diavoli, schizophrenie... sincer, nici nu mă miră. Şi mai ai şi pretenţii să nu fi privită într-un anumit fel."

Nu spun că nu eşti rockeriţă.Dar faptul că te interesează chestii precum diavolii, cărţi sataniste, sadomasochism şi alte chestii este şi normal ca să dai impresia că eşti satanistă, mai ales că asculţi şi rock. Şi nu spun să nu-ţi placă astfel de chestii. Sunt gusturile tale, problema ta. Dar atâta timp cât eşti pasionată de astfel de chestii nu trebuie să ai pretenţii să nu fii privită într-un anumit fel.Asumă-ţi responsabilitatea pentru ceea ce faci, nu te smiorcăi.

Persoanele ca tine nu distrug rock-ul.Doar imaginea lui.

Ah, şi încă ceva. *De obicei lumea începe cu LP apoi merge fiecare cu ce gen de rock(metal) îi place*. E o regulă? *Lumea* asta sunt de fapt copilaşii.Nu-mi spune mie că Lp au inventat genul ăsta muzical.Sunt comerciali.De aceea mulţi copilaşi încep prin a-i asculta pe ei.Îi văd la tv şi sunt curioşi ce mama naibii o fii si ciudăţenia aia printre atâtea videoclipuri cu maimuţe goale.

Mă rog.Hai să încetăm cu chestia asta. Nu îmi face plărece să ţin morală în Ajunul Craciunului.Tu rămâi cu părerea ta, eu cu a mea. Crăciun fericit! Toate cele bune!

| Purgatoriu explică (pentru Rockart):

Mie nu mi-a zis nimeni ca-s satanista. Nu stii cine sunt sau ce e de capu meu dar totusi ma judeci. Te-ai uitat la niste intrebari iar acum crezi ca sunt satanista dar de fapt tu nu ma cunosti nici 10%. Sunt sigura ca ai mai auzit lucrul acesta: Informeaza-te si apoi raspunde! Dar om cazul de fata nu prea ai de unde sa te informezi asa ca era mai bine sa nu spui nimic

| Rockart a răspuns (pentru Purgatoriu):

Pot să te întreb câţi ani ai? Pentru că observ că ce spun eu tu înţelegi pe dos. Nu-mi mai bat capul cu tine că nu merită. Atâta lucru îţi spun: nu te-am judecat şi nu am spus că eşti satanistă. Am spus doar că dai impresia, nu că ai fii.

Şi informează-te şi tu înainte de a pune o întrebare. Google-ul e plin de răspunsuri, ca să ştii.

| Purgatoriu explică (pentru Rockart):

Inteligent-o straight face Daca ai fi fost atat de desteapta nu ti-ai mai fi pus mintea cu mine de la inceput.

| Rockart a răspuns (pentru Purgatoriu):

"Inteligento", desteptul cedează primul. Iar eu nu mi-am pus mintea cu tine. Ţi-am răspuns la întrebare, nu ai priceput ce ţi-am spus aşa că ţi-am tradus şi ţi-am răspuns şi la întrebările suplimentare.

| Purgatoriu explică (pentru Rockart):

Aha... Nu eu ti-am raspuns la intrebare ci o prietenastraight face

Inteligenta pacii ma lesi odata?! Discutia asta s-a terminat demult chiar n-ai nimic de facut de cat sa te iei de mine?! Sunt 100% convinsa ca nici tu nu erai mai breaza poate chiar mai proasta da' a dat ceva peste tine si brusc ai descoperit INTELIGENTA.
Un om inteligent este capabil sa se coboare la nivelul unui copil

| Rockart a răspuns (pentru Purgatoriu):

Nu înţeleg despre ce răspuns la ce întrebare vorbeşti. Din nou îmi dovedeşti că nu înţelegi ceea ce scriu. Eşti dislexică sau eşti grăbită şi nu citeşti cu atenţie? Şi nici să minţi nu ştii măcar.

Arată-mi unde m-am luat de tine ultima oara. Mereu ai impresia că lumea se ia de tine, te jigneşte...etc?

Nu te-am făcut *inteligenta*, în sensul că te-am făcut proastă, ci ţi-am arătat că nu se scrie cu cratimă. Dar tu, din nou, înţelegi ce vrei.

Şi cum aş putea să mă cobor la nivelul unui copil când sunt şi eu unul? Am doar 16 ani... nu sunt matură, nici inteligentă. Aşa gândesc şi aşa am gândit întotdeauna. Dacă nu ţi-a plăcut un amărât de răspuns la întrebare ce-i cu tot circul asta? Părerea mea e a mea şi gata.

Totuşi, e ajunul Crăciunului. Ţi se pare normal să facem asta acum? Mie nu. Aşa că eu îţi urez Crăciun Fericit! O seară frumoasă! Şi sper ca acesta să fie ultimul răspuns al meu la întrebarea asta.

| Purgatoriu explică (pentru Rockart):

Mda...Nu raspundeam la o intrebare ci ma foloseam(intr-un fel) si de celelalte(adica de continutul lor).Ai fi putut sa-ti dai seama de asta, doar raspundeam comentariilor tale si nu ale buniciistraight face Puteai sa te opresti si asa poate pareai mai inteligenta(cel putin in ochii mei) in loc sa raspunzi la fiecare mesaj pe care ti-l trimiteam.
Te-am facut,, inteligenta pacii'' deoarece te crezi prea desteapta si parca ai aere, foarte enervant!
In fine.Craciun fericit...

| tearsforfears667 a răspuns (pentru Purgatoriu):

Opheliac, si tu ai fi putut sa folosesti google-ul si sa afli astfel ca Sange Satanic nu-i nici pe departe o carte satanista, cum tragi tu repede si superficial concluzia. E una dintre cele mai bune carti ale anului: http://www.hypestreet.ro/cristina-nemerovschi-sange-satanic/2011/10/04/ sau http://www.bloodymetal.ro/......-2010.html Multi critici au avut numai cuvinte de lauda la adresa ei si a autoarei, cartea a fost re-editata si a luat premii. Asa ca, mai bine, nu acuza pe altii de superficialitate si imaturitate, cand tu, la randul tau, tragi astfel de concluzii pripite.

| Purgatoriu explică (pentru tearsforfears667):

In sfarsit! Un om care isi foloseste capul!

| Rockart a răspuns (pentru tearsforfears667):

Nu am tras nicio concluzie pripită. Nu mă interesează cartea. Am citit despre carte pe Bloody metal cu mult timp în urmă. Şi nu asta era ideea a ceea ce am spus. Nu am spus că e o carte satanistă, ci că pe ea o atrage mai tot ce are legătură cu Satana. Dacă cartea se numea altfel o mai interesa? Nu cred. Oricum nu e problema mea. Eu am spus ce aveam de spus mai sus.

O zi bună!

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Primul lucru pe care îl înveţi e cuvântul ''dracu'' deci de aia.
Pe curând!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca inainte de asi da cu parerea nu s-au mai obosit sa se informeze laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai 12 ani draga?

| Purgatoriu explică (pentru anonim_4396):

De doare capu' de cat am eu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te putin la viata oricarui rocker bea, fumeaza se drogheaza si ajunge pe la vreo 30-40 vai de viata lui, aaa si mai e faza asta cu spartu chitarei pe scena, ce sa inteleaga un copil mic? " hai sa sparg si eu ceva prin casa ca doar nenea ala de la tv asa face", rockul promoveaza intr-un fel violenta, razvratirea fata de ceilalti etc, asta e punctu meu de vedere

| Holocaust a răspuns (pentru anonim_4396):

Faza cu trantitul chitarei pe scenă o vezi doar în desene animate, draga mea.
Rock-ul nu exprimă violență, e doar muzică adevărată. Depinde ce percepi tu din anumite piese.Îți place să dai din fund pe vreo piesă de-a lui Inna? Ok.Eu prefer să dau din cap pe o piesă a celor de la AC/DC."Fiecare cu ce gândește",corect?
Dacă nu știi la ce se referă rock-ul, și dacă n-ai ascultat în viața ta, nu mai generaliza.Gusturile nu se discută mereu.
Baftă.

| Dede1 a răspuns:

Primele tale cuvinte au fost`Dreaqu de satana`

| GeoXoXo a răspuns:

Desi nici eu nu sunt o fana a genului acesta de muzica nu spun asta. Oamenii spun asa fiindca nu sunt obisnuiti cu zgomotul puternic si sunt si video-urile mai ciudatele, sau pur si simplu il respecta pe Dumnezeu incat doar muzica religioasa este cea corectalaughingwinking

| Purgatoriu explică (pentru GeoXoXo):

Mie imi place metal-ul straight face