| Teds a întrebat:

De ce lumea nu mai e credincioasa si nu mai sunt asa multi crestini ca altadata?

De ce nu credeti in Dumnezeu? In Iisus Hristos?

De ce il suparati pe Dumnezeu prin necredinta?

El este cel ce va va hotara viata de apoi, credeti ca dupa ce muriti nu ar mai exista si o viata spirituala?

Ei bine exista, si viata este o metoda de a testa oamenii pentru viata de apoi, viata este doar o chestiune de timp, prin care oamenii sunte testati, pentru viata de apoi, de asta este viata, are si ea un rost, se va intampla ceva dupa ce se va termina si nu inteleg de ce nu toti se roaga la Dumnezeu, Dumnezeu ajuta pe oricine este credincios si se roaga lui. Nu ati simtit niciodata acest lucru?
Cand iti merge rau, si nu stii ce sa mai faci, te rogi, si Dumnezeu o sa te ajute tot timpul, de ce unii nu mai sunt credinciosi si au ales calea cea rea?

De ce?

7 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Nu ai cum sa intelegi ca esti prea tanar/a. Momentan spui ce ai invatat de la parinti, ce ai invatat la scoala, sau ce ti-au turnat alti, dar crede-ma ca nu tot ce innvatam de la parinti, scoala, etc este bine sau adevarat.

| WR104 a răspuns:

Poate le merge bine si fara credinta sau fara sa se roage.
Sau poate unii cer prea mult si au impresia ca nu sunt ascultati.
O vina au si preotii care sunt din ce in ce mai disperati dupa bani.
Numai bine.

| Miauti a răspuns:

Pai de ce dacii au renuntat la credinta lor asupra zeu-lui Gebeleizis?
Paote din cauza ca credinta in Dumnezeu nu este cea reala.

| casablanca40 a răspuns:

Exista 2700 de zei. Decat sa ma inchin doar la unul si sa ii supar pe ceilalti, mai bine nu cred in niciunul si ii tratez pe toti in mod egal.
Existenta sau inexistenta unui zeu nu poate fii demonstrata. Bunatatea care te inconjoara nu are legatura cu credinta intr-o anumita zeitate. Exista persoane ajutate care nu se inchina zeului tau. Asta inseamna ca zeul lor exista?
Fiecare comunitate priveste lucrurile din unghiuri diferite iar astfel apar divergente intre parerile lor iar a considera ca opinile voastre sunt superiore este o dovada de ipocrizie.
Ateul e si el om exact ca tine, are 2 picioare 2 maini, nu este inferior voua. Atunci cum de nu cred si ei in zeul vostru? Sunt orbi? Fiecare om priveste lucrurile din unghiuri diferite.

| Toluk19 a răspuns (pentru casablanca40):

De ce exista 2700 de zei? Isaia cap 14 vers 13:14 te lamureste indata!

| casablanca40 a răspuns (pentru Toluk19):

In coran este dovedit ca Allah exista. Asta inseamna ca el exista cu adevarat? Fiecare zeu din cei 2700 este considerat de catre adeptii lui cel adevarat, restui zeilor fiind niste zei mincinosi, "pagani".

| madabonyta a răspuns:

Pai iti spun eu. multi, majoritatea tineri, sunt de parere ca Dzeu e o inventie a stramosilor nostri. o inventie psihologica cu care omul sa isi recapete forta si increderea in sine. tinerii de azi nevrand sa fie mintiti si inselati spun ca ceea ce se intampla e rezultatul actiunilor omului si nimic din toatea astea nu are de-a face cu Dumnezeu. cat despre viata de apoi, stiinta e mult prea avansata si de-a lungul timpului oamenii de stiinta au publicat multe descoperiri in ceea ce priveste omul. dupa ce omul moare este inmormantat pur si simplu intr-un loc unde va intra in joc putrefactia; sufletul despre care se spune ca va renaste in viata de apoi, in realitate, nu exista pentru ca sufletul este de fapt totalul organelor vitale din noi. acum fiecare cu ideile lui si cu forta lui de a crede in ceea ce ii inspira vitalitate