| LovBeDăDevol a întrebat:

De ce ma simt gol cand vad pe altii fericiti si ma simt bine(ma umflu de bucurie) doar cand vad pe altii ca sufera sau is mai prejos gen nimicuri? big grin

12 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Invidie + mediocritate.

| sierra1 a răspuns:

"De ce ma simt... bine(ma umflu de bucurie) doar cand vad pe altii ca sufera"

simplu: ești român de-al nostru! (știi chestia cu capra...)

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Momente.

| LovBeDăDevol explică (pentru DoarBogdan):

Nu chiar, de fapt asa simt mereu tongue

| DoarBogdan a răspuns (pentru LovBeDăDevol):

Tot momente. Peste ani o sa treaca si o sa vina altele.

| SilentRain a răspuns:

Mult prea copil sa înțelegi ca viață și fericirea ta nu depinde se lumea, si nu are relevanță fericirea si tristețea lor

| LovBeDăDevol explică (pentru SilentRain):

Nu iti dau dreptate ca, in biblie zice sa-ti iubesti aproapepe si sa iti pese ce simte nu sal ignori si sa nu-ti pese de cei din jur.
"nu are relevanță fericirea si tristețea lor" deci insemna ca daca familia ta sufera nu iti pasa ca nu depinde de tine, ehh tongue fain asa imi place cum gandesti

| mentholinks a răspuns:

Pai e simplu. Te simti gol cand vezi pe altii fericiti fiindca tu esti un nimic si te simti fericit cand vezi alte nimicuri fiindca te bucuri ca nu esti singurul.

| CostinAlamariu a răspuns:

Invidie. De aia. O doza incredibila de invidie si frustrare.

| Irinel15123532 a răspuns:

Din cauza ca, tu consideri ca acei oameni au ceva ce tu nu ai, fericire, implinire. Te simti inferior lor, te simti marginalizat din cauza ca ei au acele lucruri, si tu nu le ai, este vorba despre mandrie, invidie, dar mai ales despre durere, ai o tristete interioara si nu te poti bucura, decat cand vezi pe altul mai rau ca tine.
Sunt sentimente normale care pot aparea la o varsta mai mica, dar si la una inaintata.

Https://www.youtube.com/watch?v=ztVOiQ-6g8A&ab_channel=a7tv

Acest om nu are ambele maini, are o sotie si 3 copii, o sotie care il iubeste nespus de mult, este plin de fericire si de entuziasm pentru Dumnezeu si pentru viata.
Esti mai dezavantajat ca el? Tu ai putut scrie singur acest mesaj pe TPU, te-ai imbracat singur de dimineata, ai mancat singur, ai putut sa tii paharul de apa in mana, poti sa mergi unde doresti, poti sa calci pe iarba de dimineata, ai ochi, poti sa vezi cerul, culorile apusului si ale rasaritului.
Poti auzi ciripitul pasarilor, vantul care trece printre copaci, ploaia linistita din timpul noptii.
Stii unde este problema? Ai ochi, dar nu vezi, esti orb, nu vezi cat de binecuvantat si privilegiat esti.
Daca doar stai in casa si spui ''vaiiii ce probleme serioase si grave am, de ce eu, de ce mie, de ce eu sufar asa'''
Si nu vezi ca oameni fara maini, fara picioare, sunt plini de viata si bucurie, fa schimb cu ei, cum te-ai simti? La fel.
Fa schimb cu un milionar in euro, cum te-ai simti? La fel.
De ce?
Pentru ca problema ta este de perspectiva, bun, sa zicem ca ai ce ai vazut la un culpu fericit pe strada, persoanele pe care le invidiezi, stii ce se va intampla? Te vei bucura cu tot sufletul?
Draga prietene, iti spun ca nu. Vei sta si te vei plange ca altii au relatii cu femei mult mai frumoase, ca a ta nu te intelege mereu, ca masina ta de 15.000 de euro nu are o dotare anume, nimic niciodata nu este perfect, pentru ca problema ta este de perspectiva, nu vei fi fericit niciodata, stii de ce?
Pentru ca esti orb, daca iti dorest doar ce NU ai, ce se intampla? Intotdeauna va fi ceva ce nu poti avea, si vei fi nefericit, sa zicem ca ai primi intreg pamantul cadou, doar al tau, mai exista si soarele, si luna, si stelele, si galaxiile, Quasarii, etc.

Marcu 8:18, Domnul Iisus spune ucenicilor '''Aveţi ochi şi nu vedeţi? Aveţi urechi şi nu auziţi?''

Diavolul intotdeauna te face sa te uiti la ce au altii, si nu te lasa sa te uiti la ce ai tu.
Dar te pune sa te uiti la problemele tale, si nu te lasa sa te uiti la ce probleme adevarate au altii.

Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| TristanTzara a răspuns:

Ești doar o persoană oribilă, asta e tot.

| LovBeDăDevol explică (pentru TristanTzara):

De ce sunt oribil, ca sunt sincer fata de majoritatea de aici precum tu nu? sad