| Inferno a întrebat:

De ce majoritatea crestinilor se impotrivesc geneticii si o considera gresita? Majoritatea considera genetica un fel de stiinta oculta ce nu ar trebui sa existe.
Evolutia tehnologica mereu a intampinat dificultati din partea oamenilor de acest gen, oameni ce nu se pot desprine de trecut si le este frica sa vada viitorul.

13 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Ai perfecta dreptate, crestinii au fost anti/progres de cind lumea si pamintul Sunt de acord cu tine daca nu erau Crestinii, primitivii lansau racheta in spatiu, de acum 20.000 de ani. Banuiesc ca in aceasta era, spatiul era colonizat AD 2012, poate aveai si tu 5-6 ha de teren arabil pe Luna rolling on the floor si o crescatorie de carcalaci pe Marte, poate aveai planeta ta personala si erai un fel de zeu printre lighioane ciudate. Bre inferno tu cind pui o intrebare mai si gindesti?
Chiar inferno ai facut tu un sondaj de opinie, de spui asa de sigur ca majoritatea,,,, Poate o fi fost un referendum de care nu am auzit la mine-n mahala
Ipocriti mai sunt ateii, Slava Domnului ca sunt sub 1000

| Inferno explică (pentru Urzi23):

"poate aveai si tu 5-6 ha de teren arabil pe Luna rolling on the floor si o crescatorie de carcalaci pe Marte, poate aveai planeta ta personala si erai un fel de zeu printre lighioane ciudate."
Posibil.

| Inferno explică:

Genetica umana in special, dar nu numai.

| Inferno explică:

Mai intra putin pe id-ul de messinger pe care mi l-ai dat, vreau sa te intreb ceva?

NOname
| NOname a răspuns:

Sunt de vină ignoranța, superstițiile, prejudecățile...
Este o teamă irațională.

| sabin89 a răspuns:

Sa inteleg ca esti de acord cu modificarile genetice facute la porumb, grau, soia, rosii, castraveti?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Stii... raspunsurile impotriva crestinismului nu prea difera.Ei sunt usor infuentabili si nu vor renunta usor.Presupun ca majoritatea crestinilor pretind ca nu au nimic de pierdut daca cred in d-zeu si atata tot.Dar mai sunt si cativa credinciosi autohtoni care se bazeaza in totalitate pe cunostintele lor filoteiste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Genetica "stiinta oculta" laughing feriti-va de genetica ca asfle o sa mergeti in Iad. rolling on the floor
Acum pe bune cine a zis asta cred ca glumeste si nu are habar nici ce e aia biologie nici ce e ocultismul cu alte cuvinte e ignorant.

Răspuns utilizator avertizat
| rocco09 a răspuns:

Nu vorbesc in numele crestinismului, personal nu am nimic in a se face cercetari genetice care sa ajute medicina sa progreseze in vindecarea unor boli dar care nu implica distrugerea unor vieti pentru teste, indivizi care au drept la viata ca si noi, indiferent ca sunt embrioni abia conceputi, si noi am fost odata asa! Iar al doilea aspect e sa respecte integritatea umana si drepturile omului, fara sa robotizeze sau sa creeze monstri! Si cred ca asta e frica bisericii in general!

| RaduMD a răspuns:

Genetica este ştiinţa aceea ale cărei legi fundamentale au fost descoperite de un preot catolic?

| kiddoeraxus a răspuns:

Nu numai crestinii ci toate religiile cred.
Dupa mine impotrivirea lor asupra geneticii este din cauza ca unele experimente pe viu, sau sunt desecati ( tot pe viu ) si asta se ia ca un omor, deci ii un pacat. thinking Asta cred...
Cand omaneii sunt taiati in spitale este pentru a se vindeca. Asta inteleg eu...

| ImmaDucK a răspuns:

"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii."