| dogee92 a întrebat:

De ce majoritatea crestinilor tin Duminica in loc sa tina Sambata, asa cum zice Biblia?

Răspuns Câştigător
| Narfundo a răspuns:

Oamenii pe parcursu vietii au confundat divinitatea cu ritualurile.Acestea au ajuns mai importante ca Dumnezeu.Ar fi in stare sa zica " nu exista Dumnezeu" dar aceste ritualuri le-ar face oricum{le au in subconstient}

31 răspunsuri:
| Zenit313 a răspuns:

Pentru ca Duminica si-a luat Dumnezo' concediu si are timp liber sa asculte toate rugaciunile.

| 3xfemeie a răspuns:

Cat de mult conteaza daca este sambata sau duminica? Ni s-a dat o zi de odihna. Societatea a fost mai darnica si ni le-a oferit pe ambele, ca sa nu se supere nimeni.winking

| RAY a răspuns:

Ca yahve a oboit duminica saracul dupa atata munca dar inca se odihneste de aia nu se arata ca e adormit vesnic

| imale a răspuns:

Asta nu ii o problema care sa te preocupe. Important ii ca se tine o zi, pentru Domnul ...binenteles care o tin asa.

| MMihai a răspuns:

De ce majoritatea crestinilor tin Duminica in loc sa tina Sambata, asa cum zice Biblia?== unde zice biblia să țină sâmbăta?

| WholeWorldTeam a răspuns:

Cei care tin sambata nu inteleg scriptura.

| Anca_4010 a răspuns:

La biserica afli adevarul asa ca esti lamurit? si app de la cine vrei sa aflii acest raspuns...

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Ce sa tina?

Cum scrie in Sfanta Scriptura, in fiecare zi a saptamanii (Luni-Sambata, inclusiv Sambata ) Dumnezeu a creat lumea. In ziua a7a, El s-a odihinit.

| ManStrong a răspuns:

Pentru ca crestinii nu sint urmasi nici ai lui Dumnezeu si nici ai lui Isus, ci asa cum le spune numele, sint urmasi ai lui Crsitos.
Iar Cristos este opusul lui Isus.
Dar fiind altoit pe numele lui isus, crestinii nu pot face deosebirea intre unul si altul.

| neaivan a răspuns:

Iisus Hristos s-a nascut sa schibe legea(vechiul si noul testament) si sa ne ierte pacatele.in vechiul testament VT se tinea sambata care insemna iesirea poporului Iudeu de sub stapanirea Egiptenilor. Odata cu nasterea Mantuitorului incepe noul testament NT iar in noul testament legea este schimbata! Exemplu : ochi pentru ochi si dinte pentru dinte in VT. In NT daca iti da cineva o palma intoarce si celalalt obraz, iubeste-ti dusmani si multe exemple) si cel mai important lucru pentru care tinem Duminica este ca Mantuitorul a inviat Duminica...

| RisenLight a răspuns:

Sabatul a ajuns supra venerat in vremea lui Iisus si de aceea tocmai Fiul lui Dumnezeu ii condamna pe cei ce tineau in mod supra venerat acest sabat.
Duminica este ziua in care Dumnezeu s-a odihnit de lucrurile Sale(nu luati mot a mot s-a odihnit pentru ca nu avea nevoie de odihna... moise scrie crearea lumii pe intelesul oamenilor de atunci de aceea in mod simbolic scrie ca Dumnezeu s-a odihnit in ziua a 7 -a pentru ca omul sa nu uite ca dupa 6 zile de munca are nevoie de o zi in care sa ia un repaus de odihna).
Crestini nu tin Duminica dupa intelesul pe care evreii acelor vremuri il dadeau sabatului pentru ca insusi Iisus spune ca a da prea mare cinste unei zile este o greseala fiindca in orice zi fiecare dintre noi avem probleme urgente pe care trebuie sa le rezolvam. Oare Iisus a zis sa le lasam in seama lui si sa stam ca putorile? Nu tocmai El spune ca : De va cadea asinul tau in fantana nu te vei ingriji sa il scoti din pricina sabatului?
Duminica este o zi in care ne odihnim,il cercetam pe Dumnezeu si ne rugam lui ca si crestini... si categoric nu ii dam o supra cinstire deoarece ar fi total gresit sa ne ignoram problemele urgente(si aici as adauga ca chiar preotul in timpul liturghiei se roaga pentru cei care citez:"din binecuvantate pricini nu se afla de fata la aceasta slujba", si aici remarcam acest lucru, faptul ca Dumnezeu nu condamna pe cel ce din motivele sale nu a putut sa il cerceteze, insa condamna pe cei ce cad in pacatul lenei )
Tine minte urmatorul citat :
"Nu omul a fost facut pentru zi, ci ziua a fost facuta pentru om"

| dogee92 explică (pentru Zenit313):

Sigur?

| dogee92 explică (pentru 3xfemeie):

Conteaza! pentru ca Dumnezeu nu a zis sa tii oricare zi, ci sa tii ziua a7a! Nu stiu daca esti casatorita, dar, crezi ca ii important pentru sotul tau (prezentul sau viitorul) daca te culci cu el sau cu al barbat?, ca tot barbat ii si ala...
deci... eu zic ca ii destul de important care zi trebuie tinuta!

| dogee92 explică (pentru Narfundo):

Sunt perfect de acord cu tine!

| dogee92 explică (pentru imale):

Am explicat treaba asta si mai sus la "3xfemeie"...

| dogee92 explică (pentru MMihai):

Hai sa iti spun un mic secret!, Biblia zice pe tot parcursul ei (de la Geneza la Apocalipsa ), ca trebuie tinuta "ziua a 7a"=Sabat=Sambata(la romani)...
dar, te intreb eu?, unde scrie ca trebuie sa tii Duminica, in locul Sabatului(al sambetei)? daca imi gasesti un singur verset prin care se arata ca se face trecerea asta dau o fundita!
P.S-in timpul Domnului Isus Hristos toti crestinii tineau Sambata.

| Zenit313 a răspuns (pentru dogee92):

Daca nu ma crezi, iti dau numarul lui de telefon! straight face

| 3xfemeie a răspuns (pentru dogee92):

Poate conteaza, dar eu cred ca sunt lucruri importante pe care le uitam. Iar comparatia nu are nici un sens. Sa tii sambata sau duminica nu cred ca echivaleaza cu schimbarea credintei in Dumnezeu.

| dogee92 explică (pentru dorelmarc):

Am vazut de mai multe ori ce scrie pe adresa pe care mi-ai sugerat-o, nu vreau sa fiu rautacios, dar... nu au dreptate in mai multe privinte!, incearca sa fii obiectiv si ai sa vezi ce aberatii se spun acolo! succes

| dogee92 explică (pentru WholeWorldTeam):

Ce te face sa crezi asta?

| dogee92 explică (pentru Anca_4010):

Fac pariu ca esti de ortodoxa!, sper sa aud pareri, sa vad la ce concluzii a ajuns lumea, poate cineva are un raspuns care sa ma multumeasca pe deplin!

| dogee92 explică (pentru DarkOrbitMoon):

Nu inteleg ce vrei sa spui... pe bune!

| dogee92 explică (pentru ManStrong):

Ma surprinzi... explica-te!

| dogee92 explică (pentru neaivan):

As fi de acord cu tine daca ceea ce spui nu ar CONTRAZICE Biblia!
"Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.

18 Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile. "Matei 5.17, 18.

| dogee92 explică (pentru 3xfemeie):

"poate conteaza"?, sigur conteaza!, se incalca una din cele zece porunci morale!

| Narfundo a răspuns (pentru dogee92):

Nu strica o funda atunci

| Anca_4010 a răspuns (pentru Anca_4010):

Nu ai de unde sa stii religia, tu du-te unde te simtii bine, si acest loc nu e prea bun de conversatii crestine! pentru ca raspund si altii aiurea....intra pe Tanar crestin sau alfa si omega(program tv ), de pe site-ul asta nu poti afla prea multe despre religia buna! app nu sunt ortodoxa! nici nu am fost vreodata (am 16 ani! )

| dogee92 explică (pentru Anca_4010):

16 ani :>... multi nainte:*, pe www.tanarcrestin.ro sau pe alfasiomega.ro,sunt ori baptisti ori penticostali:),daca as pune o astfel de intrebare acolo as fi luat la batjocura de foarte multi, pentru ca ei cred (desi nu recunosc ) ca daca asa au facut stramosii lor asa este bine!, ei nu vor sa inteleaga ca ii bine doar cum zice Biblia si cum a facut Domnul Isus!
~~de aceea am intrebat pe TPU, sa vad parerile unor oamnei sinceri, chiar daca printre aceste pareri se mai intretes si batjocurile unora care nu au nici o treaba cu viata!