| Wehrmacht a întrebat:

De ce mancati iepuri de paste? Nu puteti sa va reduceti la ouale voastre rosii si sa lasati in pace saracele creaturi? Au si ele un sufletel micut bagat pe undeva pe acolo si sufera si ele ca tot iepurele.Ce aveti cu ei? Lasati-i dracu' in pace sa isi traiasca viata in liniste.

Noapte buna!(Putin imi pasa ca vezi tu intrebarea asta ziua!)

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Domnule Iepure, lasă-te de fumat (ucide) şi mută-te în India. Acolo e paradisul iepurilor, căci Domnul Buddha e mai de gaşcă şi mai om, aşa, mai vegetarian, nu ca noi, păcătoşii fără suflet.

Apropo, nu că aş fi vreo sfântă, dar te prefer fericit, nu pe farfurie (la fel şi pe Domnul Porc şi Domnul Miel), iar Paştele e doar o zi oarecare, sărbătorită de unii din motive dubioase şi irelevante pentru mine.
Na, vii să faci cunoştinţă cu caprele lui Hombre? Iar dacă nu te omori după capre, îţi fac cinste cu o negresă apetisantă (se serveşte în porţii mici şi dese, la desert).
http://youtu.be/bkYh5dd8XYI
Enjoy!

| Zenithf a răspuns (pentru NOname):

Negrese! laughing
Fain raspuns, nota 10.

| NOname a răspuns (pentru Zenithf):

Numai să fie pe gustul Domnului Din Vest...şi să nu se prindă că e de fapt un biscuite (nu ştii niciodată de unde sare iepure). tongue

| Zenithf a răspuns:

Nu iepurele, ci mielul se mananca de Paste, si totusi, este un obicei ce nu are nicio legatura cu credinta crestina. Masa de Pasti este un obicei precrestin, ce avea legatura cu iesirea (adevarata sau fictiva) a evreilor din Egipt. Si Iisus impreuna cu ucenicii sai au luat aceasta masa, si ne-a lasat (cu limba de moarte) sa tinem alt obicei. Nu zice in Biblie ce a mancat, putem banui ca a mancat miel, dar asta nu mai conteaza. Ce conteaza este ca "a luat painea, a frant-o si a dat-o ucenicilor", apoi dupa masa "a luat paharul cu vin". A, si un gest la fel de important, intrucat a ajuns sa fie mentionat, este ca inainte de masa, Iisus a luat ligheanul cu apa si a spalat picioarele ucenicilor.
Nu am vazut nimic scris de miel, iepure si alte fiinte sacrificate de om pentru placerea gustului sau pentru nevoile trupului, deci putem sa servim la masa de Pasti si spanac sau alte buruiene, si cu riscul sa se oripileze vecinii sau oarece fete cuvioase. :p

| danay72 a răspuns:

Oricum in Biblie nu scrie nici unde ca trebuia mancat iepure de paste, asta e doar o inventie omeneasca.

| LikeARollingStone a răspuns:

Maaaii, eu mananc miei, nu iepuri!
O zi buna!(Putin imi pasa ca vezi tu raspunsul asta noaptea!)

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru LikeARollingStone):

Daca bietul om gandeste ca un miel, degeaba ii explici.

| milan9 a răspuns:

Ce vrei, poftele culinare şi spiritul comerciant al americanilor… (dar apropo, cât de "în vest" te afli?)

Si mieii şi porcii si gainile, toţi sunteţi înaceeaşi oală! happy
Dacă erai gândac şi trăiai prin China, atunci aveai probleme cu chinezii...

Era mai bine pentru voi pe timpul lui Adam, atunci iepurii trăiau în pace şi cu vulpile... happy

| milan9 a răspuns:

Nici Biserica si nici o alta forma de crestinism nu recomanda retete cuinare.

Omul pune in oala ceea ce vrea sau ceea ce are...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De cate ori te-a taiat? a cata reincarnare este? eu nu mananc iepuri, mai ales vii

| sublime89 a răspuns:

Iepurii nu au suflet si nu sunt nici dragalasi. Doar oamenii ii percep asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iepurele este bun fript la cuptor, impanat cu slaninuta si mirodenii, pus cracanat pe gratar si stropit, ori cu vin rosu ori cu un sos de vin, cu tot felul de rahaturi.si apoi, noi mancam carnea, sufletelul lui merge intr-o lume mai buna.in raiul iepurilor.

| NuMaContrazice a răspuns:

"De ce mancati iepuri de paste?"
Pentru ca sunt buniiiiiiiiii!

| NOname a răspuns (pentru NuMaContrazice):

NuMaContrazice, te contrazic.
Şi noi suntem buni, dar iepurii tot sunt vegetarieni.
http://i.imgur.com/btpccmb.png

| Wehrmacht explică (pentru NOname):

Hmmm...suna ca si cand iepurii ne-ar manca daca nu ar fi vegetarieni.Stiu ca i-ai raspuns lu' NuMaContrazice dar mersi ca ai pus aici poza cu pufosu' ala.