| Ciucalatabuna a întrebat:

De ce marii oameni ca Einstain, Newton, Edison, Petre Tutea, Traian Basescu si Emil Ciran au fost atei?

38 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da erau chiar asa de mari? cat de mari? ca poporul asta are o vorba; decat mare si prost mai bine mititel si cascat.ori daca esti prost e bine sa fii cel mai mare.ai doua sanse.sa treci in fata ori sa retrogradezi.vei fi limita intre prosti si destepti.adica ultimul dintre destepti si primul dintre prosti.ciudata pozitie.si nu prea de dorit.multimea iti asigura anonimatul.doar varful este predominant.usor de atins, greu de mentinut.si mama prostilor e mereu gravida.soarta.

| C0nstantin a răspuns:

Mai ales Basescu e cel mai mare dintre oameni, destept foc laughing

| Ciucalatabuna explică (pentru anonim_4396):

Toti o fost oameni mari di tot. adica o facut lucruri mari.
Einstain o inventat becul electric.
Newton a inventat gravitatia.
Edison a scris e = mc la 2
Petre tutea a fost un ateu inrait.
Traian Basescu a scos Romania din criza.
Emil cioran o filozofat.
Si toti o fost atei.

| Ciucalatabuna explică (pentru C0nstantin):

Basescu o scos Romania din criza ii un erou national.
ii bine ca ne putem mandri si noi cu eroi nostri.
asa cum americanii il au pe edison noi romani il avem pe basescu.

| milan9 a răspuns:

Nici unul dintre ei nu a fost ateu!

Despre Einstain, Petre Tutea, Traian Basescu si Emil Ciran ştiu sigur că nu au fost!

| milan9 a răspuns:

Ei chiar au susţinut valoarea şi importanţa credinţei în Dumnezeu!

| milan9 a răspuns:

Ce l-ai nimerit pe Petre Ţuţea!

El chiar este un ortodox adevărat, înflăcărat susţinător al credinţei în Dumnezeu! El este un filosof creştin.

| Qinz a răspuns:

Eistan credea in Dumnezeu, dar el avea un Dumnezeu personal, si credea si in Isus ca persoana istorica

| RAY a răspuns (pentru Ciucalatabuna):

Einstain a scris e = mc la 2
Newton a descoperito gravitatia, nimeni nu a inventat gravitatia
thomas edison a descoperit becul electric

petre tulea ala cu ateii nu trebia sa se naste?

| RAY a răspuns:

Base de unde sty ca e ateu?

| RAY a răspuns:

Ai uitat de freud, ca le place stiinta de aia au descoperito

| CryChristiAN a răspuns (pentru RAY):

Lui newton i se atribuie meritul pentru descoperirea binomului care-i poarta acelasi nume:p

| 4b a răspuns:

''au fost''...stai ca Base inca n-o dat coltullaughing
''Valoarea ta sta in ceea ce esti, nu in ceea ce ai.''winking

| C0nstantin a răspuns (pentru Ciucalatabuna):

Einstein e cel cu e = mc la patrat si edison cu becul electric laughing asta pentru inceput. Basescu ii crestin iti zic eu numai ateu nu ii... + ca mare erou national ii ce sa zic o sa plateasca si nepotii si stranepotii datoria in care ne-o afundat dobitocu.
Legat de "Basescu o scos Romania din criza":
1. Pune mana si documenteaza-te mai bine in legatura cu ceea ce inseamna Criza Economica.
2. Unde vezi tu ca nu mai e criza in tara? ti se pare ca sunt locuri de munca berechet? ti se pare ca ne cresc salariile si pensiile si nivelul de trai?
Exemplele pot continua dar nu vreau sa intru in politica ca nu e de categoria asta. Cand o sa ai habar pe ce lume traiesti si o sa stii ce anume vorbesti o sa putem discuta mai multe pana atunci pune mana si documenteaza-te mai bine despre ce a descoperit Edison, Einstein poate te interesezi si de Freud.

| Inferno a răspuns:

Ai dreptate, daca nu era Newton sa "inventeze" gravitatia noi si astazi am fi plutit in spatiu.

| GRs a răspuns (pentru milan9):

"Cuvântul « dumnezeu » nu este nimic altceva pentru mine decât expresia și produsul slăbiciunii umane, Biblia este o colecție de legende onorabile, dar primitive, care sunt, în orice caz, destul de copilărești. Niciun fel de interpretare, indiferent cât de subtilă, nu-mi poate schimba opinia."- Albert Einstein
Cu siguranta a sustinut credinta laughing

| anyia a răspuns:

"Toti o fost oameni mari di tot", "Emil Cioran o filozofat" iar tu ar trebui sa inveti sa scrii in limba romana. Auziti si voi cateva prostii de la altii si incepeti sa trambitati in stanga si-n dreapta pentru a demonstra ceva ce nu aveti. La urma urmei, cu ce te ajuta pe tine sa stii de ce indivizii astia au fost/sunt atei? Nu are relevanta in contextul religiei sau a credintei tale.

| M25M a răspuns:

Sunt ateu si ma faci sa strig in gura mare inspre ceruri :" Dumnezeule mare. ce cauta Traian Basescu in lista aceea".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traian Basescu? Ateu? De unde ai aceasta informatie?

| milan9 a răspuns (pentru GRs):

La urma urmei, Albert Einstein fiind evreu, nici nu este de mirare că nu s-a referit la creştinism, ar fi avut serios de-a face cu confraţii lui... Evreii nu se joacă cu lucrurile astea...

| milan9 a răspuns (pentru GRs):

Einstein nu avea cum să fie ateu, cel puţin după declaraţii de mai jos:

"Dumnezeu este un adevar universal." - Albert Einstein

"Dumnezeu nu joaca zaruri cu Universul." - Albert Einstein

"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim." - Albert Einstein

"Atunci cand solutia este simpla, Dumnezeu iti raspunde." - Albert Einstein

"Vreau sa cunosc gandurile lui Dumnezeu, restul sunt detalii." - Albert Einstein

"Dumnezeu este subtil, dar nu rau intentionat." - Albert Einstein

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E buna gluma asta, l-ai bagat pe Base in acelasi jacuzzi cu Einstein, Newton si Edison.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ciucalatabuna):

Dragule nu ai pic de cultura generala. Edison a inventat becul electric, Einsten a descoperit teoria relativitati si multe altele, cat despre Basescu e un gunoi al socitati ce face Romania de ras.Cat despre crezurile personale ale oamenii eh difera in perioada in care au trait persoanele resprective. Emil Cioran, Pasescu si Tutea sunt crestini.Thomas Edinson era crestin datorita faptului ca trait intr-o vreme in care ateismul inca nu era prea cunoscut. Cat despre Einstei tind sa-l contrazic pe milan9 caci el a fost ateu.Ca dovada aceasta:http://www.descopera.ro/......unii-umane

| LoveToHate a răspuns (pentru Inferno):

Inferno,nu credeam ca poti fi amuzant, serios.

| dragos9234 a răspuns:

Pentru ca au avut o capacitate de rationalizare mult mai mare decat a celorlalti
.
Traian Basescu este ateu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Traian Basescu a scos Romania din criza. " - Ne-am dat seama din momentul din care ai postat întrebarea că glumeşti, nu era nevoie să întăreşti acest aspect.

| RainboyDash a răspuns:

Einstein a fost crestin

| Filip23 a răspuns:

S-au strecurat niste erori. Din cate stiu eu Newton facea parte din Biserica Metodista, iar Petre Tutea a fost crestin ortodox.

| Urzi23 a răspuns:

rolling on the floor Traian Basescu ateu, hai ca mai am putin si sterg contul de pe TPU

| ChR a răspuns (pentru anonim_4396):

Irelevant ce vorba are poporul asta de ****