| anonim_4396 a întrebat:

De ce martorii lui iehova se feresc de dezbateri ca vampirii de usturoi?

16 răspunsuri:
| Ben00 a răspuns:

Eu ca ortodox am observat ca sunt bagareti. De batuti in cap se fereste toata lumea.

| sabin89 a răspuns:

Ba din contra, ei sunt cu dezbaterile. Nu sunt ca aia care zic doar "Domnul stiethinking". Nu ai vazut cum vin la usi si iti tot explica si te intreaba ce parere ai de aia, ce parere ai de ailalta.Tu vrei sa inchizi usa, dar ei inca ar mai 'dezbate'...

| horansgang a răspuns:

Eu n-aş zice asta. veneau în fiecare zi la maică-mea şi o stresa complet. îi povestea tot felul de chestii pe când mama era ocupată şi deşi ştiau asta, ele tot continuau să vorbească.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru horansgang):

Da, dar ei doar povesteau. Ca vin si incep sa vorbeasca despre ramura lor nu prea intra la categoria dezbatere. Din cate stiu eu, o dezbatere implica altceva nu "eu insist sa vorbesc despre religia mea si tu asculti".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Pai asta nu prea intra la categoria "dezbatere" nu? Hai sa fim seriosi, ce fac ei nu este o dezbatere. Ei doar fac reclama ieftina.

| AndraRox a răspuns:

Martorii te intreaba ce nelamuriri ai cu privire la biblie, Dumnezeu, orice legat de religie, in principiu voind doar sa discute. In cazul in care le adresezi o intrebare, iti raspund, putini sunt cei care ii contrazic, de aceea nu poate fi vorba de dezbateri. Dar exista si binevoitori care sunt dispusi sa poarte o conversatie chiar si in contradictoriu.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Eu cred ca ei isi invata tema de acasa! Inainte de a pleca in misiune, fac o recapitulare cu ce au de zis si vor repeta asta la infinit.
Indiferent ce ii vei intreba, vor raspunde cam la fel si vor da cam aceleasi citate si exemple din Biblie.
Pe scurt, tocilari!hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AndraRox):

Sigur, sunt cativa care vor sa poarte dezbateri dar sunt foarte putini. De-asta am si intrebat... de ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Da, foarte multi au raspunsuri pregatite si le ofera chiar daca de multe ori, raspunsurile pe care le dau nu au nici cea mai mica legatura cu intrebarea laughing

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca nu ajung nici macar la nivelul lui Ken Ham. laughing

| AndraRox a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca nu au cu cine sa discute. De obicei, oameni mai limitati accepta sa poarte o conversatie cu ei. Si atunci e simplu, martorii vorbesc, respectivii aproba.

| Inferno a răspuns:

Sunt oameni digresivi, demagogi de doi bani.

| oprescudorin11 a răspuns:

Martorii lui Iehova, sunt sau e o comunitate de oameni bolnavi! Din punctul meu de vedere, pot sa se fereasca si de viata, ca de ceapa.
Nu ca sunt bolnavi, sunt nevindecabili, nascuti morti.
Scapa de prezenta lor daca tii la tine! Mai bine ca colegii laici. Aia inca mai au o sansa.Laicii gandesc rudimentar, dar unii si evolueaza.

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns:

Pentru ca n-au destule argumente care sa aiba o baza stabila.

| danay72 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Cand ii intalnesti pe martori pune-le diverse intrebari din Biblie si vei vedea ca iti raspund la ce nelamuriri ai tu.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru danay72):

Oki-doki! Asa am sa fac.