| Teffan a întrebat:

De ce martorii lui Iehova resping "Trinitatea"? Ei fiind cei mai cunoscuti nontrinitarianisti, aducand amintiri nostalgice ale acelor erezii antice precum arianismul, neaga vehement divinitatea lui Isus Hristos.De ce acesti martori,in nebunia lor, sunt si cei mai infocati sectanti in ceea ce priveste misionarismul de tip agresiv? Caci, din modul lor de comportare(prozelitismul religios), chiar deduci ca sunt siguri pe ceea ce fac si in ceea ce cred.N-am vazut la alti sectanti o asemenea ingamfare.
Si pana la urma, care e treaba cu crestinismul la martorii lui Iehova? Pana si subiectul inchinarii lor nu il are in vedere pe Isus.De ce sunt considerati crestini si nu sunt interzisi printr-un ordin judecatoresc? (date fiind abuzurile parintilor fata de copiii care au nevoie de transfuzie de sange)

58 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Tu ai pus o serie de intrebari si ar fi bine pe viitor sa pui DOAR UNA ca sa nu scriem pomelnice pe care nu le mai citeste NIMENI.
Martorii resping trinitatea pentru ca asa i-a venit in cap celui care a infiintat aceasta grupare., UNUL care se dorea SEF
Nu are un temei Biblic aceasta grupare FACAND si cele mai mari MODIFICARI in TEXTUL Bibliei. De altfel ei umbla cu o Biblie modificata IAR daca le-o ceri intr-o discutie pe strada (cand te abordeaza) a le arati ce spune un text din CARTE devin foarte irascibili pana la nebunie.
Martorii lui YHW (ei ii spun Iehova DAR nimeni nu cunoaste in mod REAL vocalele folosite, adica cum se pronunta, s-au PIERDUT in istorie).
Din punct de VEDERE religios aceasta grupare NU ESTE CRESTINA deoarece NU CRED ca Hristos ESTE Dumnezeu. De altfel ei NU CRED NICI IN Duhul Sfant.
Daca citim Biblia ACEASTA grupare este DEMONIZATA din punct de vedere CRESTIN.
Ingamfarea si obraznicia provin din INFLUENTA LIDERULUI lor spiritual SATANA. Cine se apropie de aceasta grupare NU mai are sanse sa scape asemenea celor care se apropie de spiritism, au acelasi LIDER, de aceia au un asa numar de adepti. Ei nu sunt INFOCATI ci POSEDATI. Sa aibe Dumnezeu MILA de EI.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Am explicat clar ca invatatura trinitatii e gresita. Cei care o aproba habar nu au de Dumnezeu si de natura lui. Pentru acestia ca si pentru tine Dumnezeu e o taina sau UN STRAIN.

Iisus e un Dumnezeu insa Dumnezeu Fiul. Eu cred in Duhul Sfant cel adevarat. Tu crezi intr-un duh sfant care nu exista asa cum il descrii tu.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

"devin foarte irascibili pana la nebunie." - minti.

"Din punct de VEDERE religios aceasta grupare NU ESTE CRESTINA deoarece NU CRED ca Hristos ESTE Dumnezeu. De altfel ei NU CRED NICI IN Duhul Sfant." - iarasi minti.

Te compatimesc.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

" Am explicat clar ca invatatura trinitatii e gresita"
Eu am pentru tine DOAR ceea ce a spus Hristos lui Petru:
Matei 16, 23. Dar Isus S-a întors, si a zis lui Petru: "Înapoia Mea, Satano: tu esti o piatrã de poticnire pentru Mine! Cãci gândurile tale nu sunt gândurile lui Dumnezeu, ci gânduri de ale oamenilor."
Asta e explicatia ta.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Vorbesc din experienta, nu din cele auzite.
Daca maartori CRED in trinitate DOVEDESTE, DACA ei cred ca Hristos ESTE YHW (Iehova) si imi cer PUBLIC scuze, daca NU, vorba lui Hristos pentru Petru:
Matei 16, 23. Dar Isus S-a întors, si a zis lui Petru: "Înapoia Mea, Satano:

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Unde scrie in Biblie ca trinitatea e corecta? N-ai sanse.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

*Matei 28, 19. Duceti-vã si faceti ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatãlui si al Fiului si al Sfântului Duh.
Ioaan 1, 1. La început era Cuvântul si Cuvântul era cu Dumnezeu, si Cuvântul era Dumnezeoo
Ioan 1, 18. Nimeni n-a vãzut vreodatã pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sânul Tatãlui, Acela L-a fãcut cunoscut."
Ioan 3, 34. Cãci Acela, pe care L-a trimis Dumnezeu, vorbeste cuvintele lui Dumnezeu, pentru cã Dumnezeu nu-I dã Duhul cu mãsurã.
Ioan 3, 35. Tatãl iubeste pe Fiul, si a dat toate lucrurile în mâna Lui.
1 Corinteni 8 6. totusi pentru noi nu este decât un singur Dumnezeu: Tatãl, de la care vin toate lucrurile si pentru care trãim si noi, si un singur domn: Isus Hristos, prin care sunt toate lucrurile si prin El si noi.
1 Ioan 2, 22. Cine este mincinosul, dacã nu cel ce tãgãduieste cã Isus este Hristosul? Acela este Anticristul, care tãgãduieste pe Tatãl si pe Fiul.
1 Ioan 5, 7. (Cãci trei sunt care mãrturisesc în cer: Tatãl, Cuvântul si Duhul Sfânt si acesti trei una sunt.)
Iuda 1, 20. Dar voi, prea iubitilor, ziditi-vã sufleteste pe credinta voastrã preasfântã, rugati-vã prin Duhul Sfânt,

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Toate aceste versete NU dovedesc faptul ca invatatura trinitatii este corecta.

"Ioan 3, 34. Cãci Acela, pe care L-a trimis Dumnezeu, vorbeste cuvintele lui Dumnezeu, pentru cã Dumnezeu nu-I dã Duhul cu mãsurã." - Dumnezeu isi trimite Duhul Sfant asa cum un om isi trimite bratul sa actioneze in diferite locuri. Bratul Lui Dumnezeu Tatal e multifunctional: actioneaza, vorbeste de la Dumnezeu, culege date.

"1 Ioan 5, 7. (Cãci trei sunt care mãrturisesc în cer: Tatãl, Cuvântul si Duhul Sfânt si acesti trei una sunt.)" - Duhul Sfant este parte intrinseca a Lui Dumnezeu ca si bratul unui om care face parte din fiinta numita om. Hristos este din Dumnezeu Tatal fiind primul Dumnezeu Fiu creat de Dumnezeu Tatal. Dumnezeu e in toate si in toti pentru ca din El provine tot si de aceea spune ca Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Duhul Sfant sunt una.

"Ioaan 1, 1. La început era Cuvântul si Cuvântul era cu Dumnezeu, si Cuvântul era Dumnezeoo" - la inceputul creatiei era Dumnezeu Tatal si Dumnezeu Fiul care e prima creatie a Lui Dumnezeu Tatal. Inainte de a crea pe Dumneze Fiul Dumnezeu Tatal nu vorbea cu nimeni fiind singur dar cand l-a creat pe Dumnezeu Fiul atunci Dumnezeu Tatal a inceput sa vorbeasca si de aceea este numit Cuvantul Dumnezeu Fiul sau Hristos Iisus. Cand au zis "sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra" Dumnezeu Tatal il crease deja pe Hristos de mult inainte de a intocmi cerul sau universul material si Pamantul.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Duhul Sfant este parte intrinseca a Lui Dumnezeu ca si bratul unui om care face parte din fiinta numita om.
Cine te-a invatat asta pe tine si unde scrie asa ceva? Biblia spune ca Duhul Sfant ESTE o fiinta INDEPENDENTA, nu o bucata din Tatal. Numai aiureli spuneti, uite unde scrie ca Duhul Sfant ESTE o fiinta separata.
IOAN 14, 16. Si Eu voi ruga pe Tatãl, si El vã va da un alt Mângâietor, care sã rãmânã cu voi în veac;
17. si anume, Duhul adevãrului, pe care lumea nu-L poate primi, pentru cã nu-L vede si nu-L cunoaste, dar voi Îl cunoasteti, cãci rãmâne cu voi, si va fi în voi.
Nu scrie nicaieri ca vine si TATAL odata cu Duhul Sfant, de altfel TATAL nu a plecat NICIODATA de la Tronul Sau.
Marcu 13, 11. Când vã vor duce sã vã dea în mâinile lor, sã nu vã îngrijorati mai dinainte cu privire la cele ce veti vorbi, ci sã vorbiti orice vi se va da sã vorbiti în ceasul acela; cãci nu voi veti vorbi, ci Duhul Sfânt.
Deci Duhul Sfant VORBESTE, CARACTERISTICA a unei fiinte independente si rationale, nu a unei anexe cum ai spus tu.
Luca 2, 26. Duhul Sfânt îl înstiintase cã nu va muri înainte ca sã vadã pe Hristosul Domnului.
Pai daca Duhul sfant este doar o anexa DE CE NU l-a instiintat Dumnezeu Tatal sau Fiul?
Luca 12, 12. cãci Duhul Sfânt vã va învãta chiar în ceasul acela ce va trebui sã vorbiti."
NU se poate, Duhul Sfant este si profesor.
Si pot continua asa pana te plictisesti, DUHUL SFANT ESTE o fiinta si ESTE a TREIA PERSOANA a Dumnezeiri dar ai uitat de restul versetelor pe care ti le-am trimis, cu alea ce faci?
Citeste CREZUL CRESTIN si lasa- l pe DRACU deoparte iar cand faci comentarii nu le scoate din burta ci foloseste Biblia King James, Textus Receptus sau Cornilescu in limba romana.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Restul versetelor care le-ai insirat sunt mai usor de inteles sau vorbesc de la ele insele fara a fi necesara vreo explicatie.

"IOAN 14, 16. Si Eu voi ruga pe Tatãl, si El vã va da un alt Mângâietor, care sã rãmânã cu voi în veac;
17. si anume, Duhul adevãrului, pe care lumea nu-L poate primi, pentru cã nu-L vede si nu-L cunoaste, dar voi Îl cunoasteti, cãci rãmâne cu voi, si va fi în voi." - Duhul Sfant e forta Lui Dumnezeu pe care o trimite oriunde vrea El si oricui vrea. Prin acest brat multifunctional sub forma de duh mangaie.

Marcu 13, 11 "cãci nu voi veti vorbi, ci Duhul Sfânt." - Duhul Sfant vorbeste ce ii da creierul Lui Dumnezeu sa vorbeasca ca o boxa care emite sunete asa cum calculatorul ii da sa cante.

Luca 2, 26. Duhul Sfânt îl înstiintase cã nu va muri înainte ca sã vadã pe Hristosul Domnului. - Duhul Lui Dumnezeu instiinteaza asa cum vrea Dumnezeu Tatal care e e sursa Duhului Sfant sau punctul de plecare al Duhului Sfant. Duhul Lui Dumnezeu este ca un brat care intra in Dumnezeu Tatal si caracterizeaza pe Dumnezeu Tatal.

Duhul Sfant nu are niciun nume pentru ca e puterea Lui Dumnezeu si deci nu e o persoana. Dumnezeu Tatal are un nume YHWH. Dumnezeu Fiul are un nume adica Iisus.

Creierul Lui Dumnezeu este scaldat in Duhul Sfant.

Coloseni 1:15:"Acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevăzut, mai întâi născut decât toată făptura." - deci Iisus este nascut adica are un inceput.

Duhul Sfant e emanat de la Dumnezeu Tatal. Dumnezeu Tatal emana forta sau Duh Sfant sau vibratii in tot universul material. Aceste vibratii sunt in faza cu cei care isi sincronizeaza mintea cu vointa Lui Dumnezeu. Asa acestia se sincronizeaza si pot auzi ce le spune Duhul Sfant al Lui Dumnezeu Tatal.

Duhul Sfant e al Lui Dumnezeu Tatal. Iisus sau Dumnezeu Fiul e de la Dumnezeu Tatal.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Duhul Sfant e forta Lui Dumnezeu"
UNDE scrie asta in Biblie?
"Duhul Sfant vorbeste ce ii da creierul Lui Dumnezeu sa vorbeasca ca o boxa care emite sunete asa cum calculatorul ii da sa cante."
UNDE scrie asta in Biblie?
"Duhul Sfant nu are niciun nume pentru ca e puterea Lui Dumnezeu"
UNDE scrie asta in Biblie?
"Dumnezeu Tatal emana forta sau Duh Sfant sau vibratii in tot universul material"
UNDE scrie asta in Biblie?
"Aceste vibratii sunt in faza cu cei care isi sincronizeaza mintea cu vointa Lui Dumnezeu."
UNDE scrie asta in Biblie?
DACA NU IMI dai citate (texte) EXPLICITE DIN Biblie cu ce ai sustinut tu te rog sa te duci la psihiatru caci numai aiureli ai spus.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Daca nu te duce capul sa intelegi ce am vrut sa spun cu astea imi pare rau pentru tine. Foloseste-ti mintea data de Dumnezeu. Mintea omului e a doua Biblie. Daca nu o folosesti o pierzi. Textele alea pe care mi le ceri sunt printre versetele scrise in Biblie. Trebuie doar sa le deduci. Biblia nu e scrisa pentru phrohsti care iau doar ce este scris si care nu inteleg ce este scris acolo. Cand vei ajunge sa citesti printre randuri abia atunci vei intelege Biblia.

| Teffan explică (pentru Meme10Memu):

Mi se pare amuzant cum voi, martorii lui Iehova, va extrageti doctrina din impresiile unui descreierat al secolului 20, pe numele lui, Rutherford(care spusese ca Hristos s-a reintors invizibil pe Pamant in anul 1914), si, cu toate acestea, sunteti deosebit de siguri pe voi.Rutherford,pe langa ca v-a dat numele congregatiei si a numit salile voastre de inchinare, a formulat principalul sistem doctrinar al martorilor, precum obiceiul de a merge in predicare din usa in usa, credinta ca Isus a murit pe un stalp de tortura, ideile de baza cu privire la "Armaghedon", refuzul martorilor de a-si sarbatori zilele de nastere, sau de a se implica politic in societate.Toate astea venind de la un om care era de parere ca Isus a revenit invizibil pe Terra in 1914, si cate si mai cate alte mizerii de genul acesta.Se prea poate ca Rutherford sa fi fost un individ deosebit de obsedat, avand in vedere fanatismul si personalitatea lui inflacarata, modul autoritar cu care conducea congregatia si nebuniile pe care le scotea pe gura.

Martorii lui Iehova sunt cunoscuti pentru profetiile neimplinite... Avem 20 de astfel de predictii, incepand cu 1877 pana in1989.Cum ne descurcam cu ele?
De ce v-as crede pe VOI ca sunteti "oamenii lui Dumnezeu", dupa toate bizareriile pe care le-ati inventat? Ce va recomanda pe voi? Pentru ca aveti cea mai proasta reputatie printre crestini.Preferati moartea copiilor vostri decat sa li se faca transfuzie de sange,excomunicati cu MARSAVIE pe ORICINE are cea mai mica nedumerire cu privire la doctrina,si nu numai ca il dati afara din congregatie,dar chiar de e prietenul vostru,copilul sau parintele vostru,opriti orice legatura.
Sa nu mai aduc aminte de cazurile de pedofilie pe care mai marii vostri le-au tinut in secret.
Inca odata, ce va recomanda? Pentru ca va duceti ca niste mielusei pe la casele oamenilor, iar oamenii, in nestiinta lor, ajung la concluzia ca sunteti niste oameni extraordinari, fara sa aiba habar de viclenia si monstruozitatea congregatiei voastre.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

N-am stiut ca Dumnezeu a lasat Biblia sa fie citita PRINTRE RANDURI, asa scrie in Biblia voastra? Deci dumnezeul vostru arunca pe cei care nu stiu sa citeasca printre randuri la ghena istoriei.
In ce hal ati ajuns numai sa va promovati satanismele voastre, amarati de voi. Opreste-te ca nu are sens sa discutam despre nebunia voastra. Cititi Biblia.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Citeste tu Biblia pentru ca nu o intelegi corect. Cand citesti e necesar sa si gandesti si sa rationezi. Pentru tine Dumnezeu e un strain necunoscut, o taina, o treime obscura.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Teffan):

Mi se pare amuzant cum tu te iei dupa turma cea mare care merge spre distrugere vesnica. Iisus a prezis ca imediat dupa ce el va pleca va apare apostazia mai intai printre primii discipoli. Citeste Biblia. Imi pare rau pentru tine.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

In cartea Apocalipsa nu scrie nimic despre vreun Duh Sfant care sa se infatiseze inaintea Lui Dumnezeu Tatal in cer. Spune doar despre Dumnezeu Fiul Iisus cel inviat. De aici rezulta ca Duhul Sfant nu este o persoana. In Matei 28:19, 20 se spune in numele Tatalui, Fiului si Duhului Sfant. Aici este amintit Duhul Sfant pentru a accentua o calitate esentiala a lui Dumnezeu manifestata in universul material adica Duhul Sfant. De fapt niciun om nu a vorbit cu Duhul Sfant al Lui Dumnezeu pentru ca Duhul Sfant nu e o persoana. Duhul Sfant este puterea Lui Dumnezeu manifestata in Universul material.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nici nu are cum sa se infatiseze Duhul Sfant inaintea Tatalui caci EL ESTE pe pamant (Terra) de la plecarea lui Isus Hristos la CER. Evident ca tu nu sti asta fiindca Nu ai citit Biblia. Deci toata "dezbaterea ta academica" este doar pentru copii de cresa.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Si Duhul Sfant nu are dreptul sa se infatiseze inaintea Lui Dumnezeu daca este o persoana? Unde e logica la tine baiete? Unde scrie ca a ramas blocat pe Terra?
Daca scrie la Facerea 1:2 ca se deplasa pe fata Pamantului inseamna ca a ramas blocat pe Terra? Pune-ti mintea la contributie. Imi pare rau pentru tine ca nu ai studii academice despre Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Fi sigur ca citesc Biblia dinainte sa se fi nascut mamica ta. In rest, fara cuvinte.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Unde scrie bade ca vreun om a vorbit cu Duhul Sfant?

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Are dreptul DAR are o misiune CONTINUA pe Terra pana REVINE HRISTOS. (sa scrie in Biblie)

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Citeste Biblia badita.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Faci confuzii. Dupa venirea Lui Dumnezeu oamenii nu mai au nevoie de mangaiere speciala prin Duhul Lui Dumnezeu.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Ti-am adresat o intrebare cheie. Scrie undeva ca vreun om a vorbit cu Duhul Sfant?
Gandeste rational. Treci si tu de la citire la studiu. Urca si tu cu o treapta in a-L cunoaste pe Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cum vrei tu baietas.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu CITEZ ce scrie in Biblie, nu comentez dupa ureche sau net.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Altceva nu mai stii? Ai ramas fara explicatii? A vorbit vreun om cu Duhul Sfant? Duhul Sfant e mijlocul prin care Dumnezeu mangaie pe cei supusi. Cum e cu botezul cu Duh Sfant? Intra o persoana in om?

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Degeaba citezi daca nu intelegi. Si eu stiu sa citesc. N-am nevoie de citate din Biblie. Iisus nu a vorbit cu niciun Duh Sfant al Lui Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Vom vedea cine a inteles bine LA SFARSIT.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Voi o sa vreti explicatii pana la SFARSIT. Cand o persoana este POSEDATA de Diavol intra cineva in ea? Ia vezi matale cum e cu "intratul", intra sau NU intra? Cauta in Biblie si vezi.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu am frecventat de câteva ori Biserica Penticostala si am rămas uimita de ce se întâmpla. Au obiceiul de a se ruga toți deodata la Duhul Sfânt rugand-ul sa coboare in mijlocul lor, fac o gălăgie de te sperie, la un moment dat doar bolborosesc fara sa se înțeleagă nimic. Atât de mult tine "rugăciunea" pana când cei cu daruri duhovnicești spun Amin. Prin asta anunța ca Duhul Sfânt a coborat. Si fiecare își face cunoscut proorocia, sau vedenia, sau vorbirea in limbi. Nu vreau sa păcătuiesc, dar in Biblie nu scrie sa ne rugam Duhului Sfânt ci sa ne rugam in Duhul. La adventiști, macar ca am făcut parte din Biserica 10 ani nu am frecvventat-o decât de 3-4 ori pe an pentru ca era la 20 km distanta. Nu- mi aduc aminte daca se rugau Duhului Sfânt, in schimb se cantau cântări de lauda la adresa lui. Isus nu s-a rugat decât Tatălui.

| Meme10Memu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

In Biblie Iisus nu este laudat ci Dumnezeu Tatal. Iisus s-a rugat lui Dumnezeu Tatal. Templu sau un loc unde puterea sau Duhul e receptionat sau primit sau stocat.

| Meme10Memu a răspuns (pentru danut):

Se poate vedea acum. Core a zis asa si... stii bine cum s-a intamplat.

| utilizator12345678910a a răspuns (pentru Meme10Memu):

La baza existenței este o existenta care nu are cauza.Adică trebuie sa fi existent ceva din veșnicie,neputand fi candva nimic,iar Acest ceva care nu are cauză trebuie să perfect,sa aiba in El totul.Iar o existența perfectă, o existenta care nu i minora, din care sa poată ieși nimic trebuie sa fie constienta și iubitoare.Deci un dumnezeu etern,din veci,izvorul existenti si baza acesteia,care nu a primit existența de la altcineva, fiind din nimic trebuie sa fie nu o singura persoana, ci una care iubește alta persoana si care iubie mai curata decat cea dintre un tata și un fiu. Exista un Tata si un Fiu.Si un al treilea,care bucura pe Unul, il bucura pe Tatăl cand sta alaturea si prețuiește pe Fiul cum prețuiește și el. Iubirea adevărată este în 3, nu în 2, în 2 iubirea are o margine Exista un singur Dumnezeu care a făcut cerul și pamantul.Acest lucru poate fi dedus prin rațiune.Fiecare lucru își are o cauza,o premisa,pana ajungem la o premisa necreata a tuturor.Iar acest Dumnezeu este iubire.Dar un Dumnezeu al iubirii veșnice nu poate fi decat un Dumnezeu al unei Treimi de persoane,fiindcă iubirea nu poate fi decat între persoane.Și o iubire desavarsita nu poate fi decat intre trei persoane.Un Tata care ar avea mulți fiii nu și-ar îndrepta iubirea infinită spre mai multi fii diferiti,caci,dacă aceștia ar fi feluriti, ar fi și marginiti și n-ar putea primi toata iubirea Tatălui.Iar iubirea aceasta își arată desavarsirea în Duhul Sfânt, care Se bucura cu fiecare de celălalt.Astfel,și în Dumnezeu sunt trei persoane,dintre care fiecare se bucura de toata fiinta împreună cu celelalte, că și oamenii, dar într-un mod desavarsit.Mai pe scurt, întrebarea e altabig grinacă Dumnezeu este iubire, pe cine a iubit Dumnezeu mai inainte de creatie.In plus,la intrebarea din ce cauza a creat Dumnezeu lumea,voi veți spune,din iubire. Înseamnă ca Dumnezeu iubește dinainte de creație, iar iubirea e interpersonala. Altfel,am putea spune ca Dumnezeu creeaza lumea din necesitatea de a iubi,de-ai fi afirmată existența, de a scapa de monotonia singuratatii, iar de aici pana la panteismul cum că lumea a fost creat prin emanație nu mai e mult.Sa nu mai zic ca Adam a fost creat după chipul lui Dumnezeu.Omul e chip divin, iar chipul fără asemănare devine pasiv. Dumnezeu oare a lăsat ca aceste chipuri sa ramana pasiv etern.Nicidecum,Dumnezeu dorește sa ne asemanam Lui,să fim ca El,deoarece iubirea divina circusmcrie toate eu-rile,doar noi trebuie sa primim acesta iubire,și să fim ca Dumnezeu. Nu mai zic de jocul dintre singular și plural la Facere,,sa facem om după chipul si asemanarea Nostra",,după chipul Său l-a făcut" sau de alte referințe din Scripturi ce reliefează într-un mod evident dumnezeirea Logosului,respectiv a Duhului.Iar,din cele ce cunosc,voi sunteți de acord cu Vechiul Testament. Mergând tot pe logica,afirmand deopotriva ca Iisus Hristos este Cuvantul lui Dumnezeu, dacă Hristos e creat, putem automa trage concluzie ca Dumnezeu mai înainte nu avea Cuvant(Ratiune/Logica). Iar acuzația ca suntem politeisti mi se pare cu atât mai nefondata.Noi mărturisim un singur Domn în trei Ipostaze care se manifestă unele în altele, se întrepătrund, fiintand împreună în unitate de esență, voința și energie.Acuză acesta cade în ridicol,Dumnezeu convergand sa se relevă ca Treime încă din Vechiul Testament (Zis-a Domnului meu,Șezi de-a dreapta Mea până ce voi pune vrăjmașii Tai așternut picioarelor Tale,Din pântece mai înainte de Luceafăr te-am născut,Tu ești în veac după rânduiala lui Melchisedec, Duhul lui Dumnezeu se purta deasupra apelor, Cuvântul tău rămâne în veac.În Vechiul Testament găsim unele texte care mărturisesc despre cele trei Persoane ale Dumnezeirii. Înainte de a-l crea pe Adam, Dumnezeu a spus: „Să facem om după chipul şi asemănarea Noastră"(Facere 1, 26), iar înainte de alungarea primilor oameni din Rai, a spus: „Iată că Adam s-a făcut ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul" (Facere 3, 22). De asemenea, la amestecarea limbilor celor ce voiau să construiască Turnul Babel, Dumnezeu a zis: „Să Ne pogoram şi să amestecăm limbile lor"(Facere 11, 7).La stejarul din Mamvri, Preasfânta Treime S-a arătat sub chipul a trei Îngeri lui Avraam (Facere 18), iar în cântarea întreită a îngerilor din jurul Tronului dumnezeiesc, din vedenia lui Isaia se zice: „Sfânt, Sfânt, Sfânt Domnul Savaot" (Isaia 6, 3), adică se repetă „Sfânt" de trei ori.În Noul Testament cele trei Persoane ale Preasfintei Treimi se descoperă în mod vădit. La Buna Vestire, arhanghelul îi spune Sfintei Fecioare Maria: „Duhul Sfânt se va pogorî peste tine şi puterea Celui Preaînalt te va umbri; pentru aceea şi Sfântul Care Se va naşte din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema" (Luca 1, 35).

La Botezului Domnului, când Fiul lui Dumnezeu Se botează în Iordan de către Ioan, Duhul Sfânt Se pogoară în chip de porumbel, iar Tatăl mărturiseşte din cer, zicând: „Acesta este Fiul Meu cel iubit, întru Care am binevoit" (Matei 3, 16-17). Sfânta Treime este mărturisită atunci când Mântuitorul Hristos îi trimite pe ucenici la propovăduire, zicându-le: „Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh" (Matei 28, 19). Învăţătura despre Sfânta Treime era propovăduită şi de către Sfinţii Apostoli. Sfântul Ioan Evanghelistul spune lămurit: „Trei sunt Care mărturisesc în cer: Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh şi Aceştia Una sunt" (1 Ioan 5, 7), iar Sfântul Apostol Pavel, îi binecuvintează pe corinteni prin cuvintele: „Harul Domnului nostru Iisus Hristos şi dragostea lui Dumnezeu Tatăl şi împărtăşirea Sfântului Duh să fie cu voi cu toţi!" (2 Corinteni 13, 13).

)

Totodată,chemarea omului de a fi asemenea lui Dumnezeu nu putea fi realizata decat daca Dumnezeu s-ar fi făcut om,fiindcă altfel,cum am putea sa ne unim cu El.Din premisa ca Hristos e creat,tragem concluzie ca,,Viata in Hritstos" se înscrie în limitele creatului,nedând posibilitatea omului de a tinde spre infinit, de a ajunge,, asemenea" Arhetipului.In plus,dacă Hristos n ar fi Dumnezeu, cum s-ar fi realizat mantuirea post cădere? Jertfa unei vieți perfecte nu absolvă păcatul lumii, ci era nevoie de o lucrare divina.Omul e superior ingerului ca avand rezumat a toata creație(microvers) si a dorinței acestuia de a cuprinde toata faptura,dorită ce nu rezumă l-a creat,omul dorind natural comuniune deplină cu divinul,find chip divind,chip ce devine pasiv fără dorința de a fi asemenea Celui ce este iubire,iubire ce se manifesta in comuniune vesnica.

Sa nu uităm și de alte lucruri,Hristos făcea felurite minuni în nume propriu,ca producandu-se de la Sine,iar în altele îl cheamă pe Tatăl spre a ne da exemplu de rugăciune.Iar Cel care poate absolvi temporar o lege,e și Cel care susține legea. Iar despre chenoza, Cuvântul se pogoară la noi în mod desăvârșit fără sa se coboare, enipostaziind firea umana pe care o face plina de lumina,restaurand o din interior și învingând păcatul, fără a i schimba esență care era,,buna foarte".Voi,martorii, va inspirați de la vechii elini, atât de urâți de voi cu privire la neputință lui Dumnezeu de a patimi.Pai eu va spun un paradox.Hristos patimeste pe Cruce fără sa patimeasca. Cuvântul suferă prin Trup zguduind stihial creația, primind moartea prin excelenta ( moartea întregii creații). Dacă Hristos n-ar fi Dumnezeu, cum ar fi putut ca moartea Sa sa o substituie pe a mea? Oare un inger poate zgudui stihial creația.Sau jertfa unei vieti perfecte rascumpera o viata imperfecta.Mergand pe acesta logica, doar adam a fost rascumparat, iar ceilalți oameni nu.Sau o viata imperfectă a fost pricina a tot răul,iar o viata perfecta ne-a plătit datoria în fața lui Iehova, cum îl numiți pe Cel Ce este.Pai atunci, ne punem întrebarea :Iehova l ar fi putut ierta pe om fără aceasta jertfa.Ambele răspunsuri par de neconceput.Da, insemnand ca ca nu era nevoie de jertfa, deci Iisus a murit degeaba.Nu,insemana ca Dumnezeu e guvernat de o necesitate prin care nu il poate ierta pe om fără o jertfa supremă care sa reabiiteze onoarea divina jignita.Ce ingrozitor.Un Dumnezeu justitiar...Eu vin cu alt raspuns.O iertare formala nu ar fi adus mare lucru omului,deoarece firea era stricată. Trebuia insusita de Cuvant,reabilitat iar pe Cruce zguduită stihial într-o jertfa ce îi cuprinde virtual pe toți,prin care omul primeste mantuirea obiectiva, rascumparandu-ne aducandu-se jerta in numele tuturor Sfintei Treimi, aducandu-se lui jertfa lui Însuși.In caz contrar l-am putea numi pe Dumnezeu o fiinta infinit de perversa care nu poate ierta pana nu ii este satisfacuta onoarea divina jignita.Am văzut într un video la voi cum va întrebați cum Hristos creștea în învățătură despre Dumnezeu, având în vedere ca El însuși are esență divina.Pai,cu creșterea în vârstă, Hristos își relevă tot mai mult statul Său divin și cunoașterea exhaustiva pe care o are despre Tatăl din veșnicie.Iar despre afecte și pătimirea care nu vi se par nobile va întreb,, Ce poate fi mai nobil,decât sa mori pentru cel iubit"?! Nu în ultimul rand,la orice disputa aduceți în discuție versetul,,Tatăl este mai mare decât Mine".Pai,acest lucru e valabil doar din punct de vedere cauzal, Tatăl nascandu-L pe Logos, mai-nainte de veci.Cum ar putea doua Persoane ce sunt Una sa fie în subordine una fata de alta. Fără Tata,nu este nici Fiul,nu e logic(Fiul e născut din Tatăl,mai înainte de Luceafar)

În plus, la cincizecime,atât noi,cât și voi spunem ca peste Apostoli Hristos trimite Duhul (noi îl vedem ca Ipostas dumnezeiesc, voi ca energie divina).Pai noi știm ca trimiterea se face în doua raporturi(subordonate Hristos e mai mare decât Duhul,sau egalitate-Hristos e egal cu Duhul)

Nu în altul rând,va lipsesc tainele sacramentele prin care omul se unește cu necreatul,botezul nu mai are importanță eshatologica,spovedanie lipsește de parca Hristos nu ar fi spus,, Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi. Ioan 20, 21Luaţi Duh Sfânt; Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veţi lega pe pământ, vor fi legate şi în cer, şi oricâte veţi dezlega pe pământ, vor fi dezlegate şi în cer.

Fapte 19:18 – Şi mulţi dintre cei ce crezuseră veneau ca să se mărturisească şi să spună faptele lor.

Mat. 3:6 – Şi erau botezaţi de către el în râul Iordan, mărturisindu-şi păcatele.

Iacov 5:16 – Mărturisiţi-vă deci unul altuia păcatele şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului.

Nici împărtășanie de parca Biblia n ar fi spus:

„Deci iudeii murmurau împotriva Lui, fiindcă zisese: Eu sunt pâinea ce s-a coborât din cer. Şi ziceau: Au nu este Acesta Iisus, fiul lui Iosif, şi nu ştim noi pe tatăl Său şi pe mama Sa? Cum spune El acum: M-am coborât din cer?" (Ioan 6, 41-42)

„Deci iudeii se certau între ei, zicând: Cum poate Acesta să ne dea trupul Lui să-l mâncăm?" (Ioan 6, 52)În ziua întâi a săptămânii (Duminică) adunându-ne noi să frângem pâinea, Pavel, care avea de gând să plece a doua zi, a început să le vorbească şi a prelungit cuvântul lui până la miezul nopţii." (FA 20, 7)Fapte 19:18 – Şi mulţi dintre cei ce crezuseră veneau ca să se mărturisească şi să spună faptele lor.

Paharul binecuvântării, pe care-l binecuvântăm, nu este, oare, împărtăşirea cu sângele lui Hristos? Pâinea pe care o frângem nu este, oare, împărtăşirea cu trupul lui Hristos? Că o pâine, un trup, suntem cei mulţi; căci toţi ne împărtăşim dintr-o pâine. " (1 Co. 10, 17)Căci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat şi vouă: Că Domnul Iisus, în noaptea în care a fost vândut, a luat pâine, Şi, mulţumind, a frânt şi a zis: Luaţi, mâncaţi; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceţi spre pomenirea Mea. Asemenea şi paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceţi ori de câte ori veţi bea, spre pomenirea Mea. Căci de câte ori veţi mânca această pâine şi veţi bea acest pahar, moartea Domnului vestiţi până când va veni." (Ioan 11, 23-26)

Voi spuneți ca acestea sunt simboluri,dar Hristos le prezintă spunad ca,,Acesta este Trupul Meu" nu,,simbol al Trupului Meu", iar cine mănâncă din acesta Hristos va fi în el iar El în Hristos. Dacă Hristos nu ar fi Dumnezeu setea de absolut a oamenilor nu ar fi putut fi satisfăcută. O Viata in Hristos n ar putea satura nevoie infinita a oamenilor de absolut.Iar ca Hristos e Domnul, sa ascultam ce zice scriptura:"

Coloseni 1:16 „Pentru că în El au fost zidite toate… Toate prin El si pentru El s-au zidit." Ioan 1:1 „La început era Cuvântul, si Cuvântul era la Dumnezeu, si Cuvântul Dumnezeu era."„Din care după trup este Hristos, cel ce este peste toate Dumnezeu binecuvântat în veci, Amin" (Rom. 9, 5) Evrei 1:8 „dar despre Fiul: „Scaunul Tău, Dumnezeule, este în veacul veacului…"„Nici un desfrânat ori poftitor nu are moştenire în împărăţia celui care este Hristos şi Dumnezeu" (Ef. 5, 5)„Ce vi se pare despre Hristos? Al cui fiu este? Zis-au Lui: Al lui David. Zis-a lor: Cum deci David, în duh, îl numeşte pe el Domn? – zicând: «Zis-a Domnul Domnului meu: Şezi de-a dreapta mea?»" (Mat. 22, 42 – 44).

Sau la înviere când Toma îl numește Domnul meu și Dumnezeul meu.Si sa nu mi spuneți ca nu a înviat: „Uitati-vă la mâinile si picioarele Mele, Eu sunt; pipăiti-Mă si vedeti: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeti că am Eu". Hristos oare folosea iluzii și vedenii? Oare la Tabor când Hristos strălucea în lumina dumnezeiasca și avea lângă ei pe Moise și Ilie sa fi fost o alta iluzie…

Iar despre viața viitoare,pe langa dovezile scripturistice (aparitia lui Moise si Ilie pe tabor,pilda săracului lazăr,referințe la focul ghenei,intunericul cel mai dinafara, scrasnirea dintilor incompatibile cu starea de existența) refuz sa cred ca Dumnezeu desfiinteaza creaturi inteligle, spre a fi din nou infinate prin Memoria divina.Refuz sa cred ca dragostea nu dainue nici dupa moarte.Ca mama mea nu mai e mama mea, ci desfinata, că oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata.Ca drogosta piere in fata mormantului si nu dăinuie veșnic, ca omul e un animal mai inteligent, fără o parte inteligibilă nemuritoare la fel cum sunt îngerii.Cum ar vrea Dumnezeu sa desființeze pe Cel făcut după chipul Sau,sa nu i respecte dorința de a fi în comuniune cu El(raiul) sau nu(iadul).Smerenia divina a atat de mare incat respecta decizia omului de a nu nu fi in comuniune cu Dumnezeu. Dumnezeu oferă si diavolului,pururea, cele bune, dar acesta nu voieste sa le primească.Si în veacul viitor oferă tuturor cele bune. Căci este izvorul celor bune din care izvorăște bunatatea.Dar fiecare participa la ele asa acum s-a făcut pe sine capabil de ele

| utilizator12345678910a a răspuns (pentru danut):

DECI DUHUL NU E PERSOANA.Dar oare o forta vorbeste, se intristeaza si poate fi mintita?"Petru i-a zis: "Anania, pentru ce ţi-a umplut Satana inima ca să minţi pe Duhul Sfânt şi să ascunzi o parte din
preţul moşiei? N-ai minţit pe oameni, ci pe Dumnezeu".
După ce Martorul a citit acest text, întreabă-l pe cine a minţit Anania? Petru menţionează de două ori: L-a
minţit pe Duhul Sfânt, L-a minţit pe Dumnezeu. Rezultă foarte clar că Duhul Sfânt este o persoană, (cum poate
cineva să mintă o forţă?), şi această persoană este Dumnezeu. Va trebui să citeşti de câteva ori acest pasaj
pentru ca Martorul să înţeleagă. Ei sunt aşa de obişnuiţi să se gândească la Duhul Sfânt ca la o forţă activă a lui
Iehova, încât mintea lor se blochează când trebuie să formuleze ideea că Duhul Sfânt este de fapt o persoană.
Un singur pasaj nu-l va convinge pe Martor. Vezi de asemenea discuţiile la Ioan 16:13, Romani 8:26, 27, şi 1
Corinteni 6:19. Martorul poate să obiecteze la ideea de personalitate a Duhului Sfânt, spunând că acesta poate fi
turnat şi că oamenii pot fi botezaţi şi umpluţi cu El. La aceste obiecţiuni, vezi Matei 3:11 şi Faptele Apostolilor
2:4.
Faptele Apostolilor 7:59, 60
"Şi aruncau cu pietre în Ştefan, care se ruga şi zicea: "Doamne Isuse, primeşte duhul meu!" Apoi a îngenunchiat
şi a strigat: "Doamne, nu le ţine în seamă păcatul acesta!" (NIV).
Martorii nu se roagă niciodată lui Isus. Ei au fost învăţaţi că rugăciunile trebuie adresate doar Tatălui, pe care-L
numesc Iehova. Dacă este auzit că se roagă lui Iisus, va fi judecat de un comitet şi exclus, în cazul când nu se
pocăieşte de acest "păcat".

| RAY a răspuns:

Tu nu vezi ca crestini intre ei iti spun ca nu sunt crestini,sunt atatea secte, religi, culte ca nici numai stii, iisus cateodata afirma ca dumnezeu e mai mare ca el sau mai bun ca el, totul face prin dumnezeu, au si ei argumentele lor, faza e ca biblia este interpretabila

http://turntoislam.com/......sus.52856/

| Meme10Memu a răspuns (pentru RAY):

Nu e interpretabila in mai multe feluri. Se poate ajunge la un singur sens corect.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu sunt martora a lui Iehova. Pana in 2012 am fost adventista de ziua a șaptea. Am părăsit biserica din cauza ca nu sunt de acord cu trinitatea in sensul in care cred ei. Exista un singur Dumnezeu Iehova, un fiu al lui Dumnezeu Isus si Duhul lui Dumnezeu, deci al lui Iehova care nu este o entitate separata de Iehova cum duhul omului nu este separat de om. Daca ar fi separat s-ar putea spune si despre noi ca suntem doua entități. Una fizica si una duhovniceasca. Suntem multi la nivel mondial si chiar si in Romania care am părăsit bisericile din acest motiv. Si nu numai cea adventista ci si din alte denominațiuni.
Cat priveste transfuzia de sânge eu nu deduc din Biblie nici ca e păcat, nici ca nu e păcat. Insa in ceea ce ma privește pe mine nici eu nu as accepta. Organismul meu s-ar revolta si nu cred ca l-ar accepta. Sora mea a fost operata de amândouă soldurile. Prima operație a facut-o cu un medic care nu i-a făcut transfuzie de sânge in schimb i-a dat câteva tablete care ajuta la regenerarea sângelui. A doua operație a facut-o un alt medic, celalalt fiind deja pensionar. Acesta i-a făcut transfuzie de sânge, după care a dat in hepatita C. Foarte greu s-a vindecat. Daca nu era gratuit tratamentul care costa 53 de mii de euro pe luna, ea nu avea posibilitate să-l facă, si a trebuit trei luni de tratament ca sa se vindece. Iată ca transfuzia de sânge poate face mai mult rău decât bine. Si pana la urma Dumnezeu salvează omul din orice boala.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Un argument similar: "M-am inecat cu mancare. N-am sa mai mananc niciodata, poate face mai mult rau decat bine."

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Daca te înecai mureai, si chiar nu mai mai mâncai niciodată.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu trebuie sa aiba un rezultat absolut. Poate pur si simplu sa ti se blocheze o bucatica de paine in gat, sa incepi sa tusesti si sa ti se elibereze gatul. La fel cum primirea de sange n-a rezultat in moarte, ci in hepatita.
Oricum, ideea era alta. Era ca faceti lucruri mai periculoase, incercand sa evitati ce face toata lumea, numai pentru ca actiunea respectiva nu are o sansa de succes de 100%.
Donatul de sange salveaza mult mai multi oameni decat "omoara".
La fel vaccinurile, centura de siguranta in cazul vehiculelor, si alte conspiratii stupide.

| JicaContra a răspuns:

Cand e vorba de religie faci o greseala de baza cand intrebi "de ce", pentru ca "de ce" inseamna ratiune, iar RELIGIA NUMAI RATIUNE NU E!

martorii lu' Iehova sunt pe dinafara la multe chestii, cea mai imbecila e... transfuzia, cum Iehova (acum jdemii de ani in urma) NU PUTEA STII despre transfuzie, decizia de a cosidera transfuzia EXACT ACELASI LUCRU CA BAUT SANGE este a cuiva, marele guru in secta asta, care a luat asa o decizie, cand a auzit prima oara de asta, dar TOTI IMBECILII DIN SECTA O URMEAZA

baut = il gusti, il inghiti, il digerezi, ajunge in sangele tau NUMAI nutrientii, restul ajunge in urina sau scaun
transfuzie = sangele cuiva ajunge sa fie sangele tau
KRETIN SA FII SA PUI EGAL INTRE ELE!

deci, sa ai iubirea vietii tale, parte din secta asta, si moare pentru ca nu accepta o transfuzie, nu te gandesti tu putin, doar putin, ca martorii VACII, nu ar trebui izolati, undeva, in afara societatii?!?

| Meme10Memu a răspuns (pentru JicaContra):

Religia adevarata e rationala.

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

Mi-a murit copilul nevinovat de 4 ani pe care il iubeam ca pe ochii din cap
cum e D-zeu "iubitor" dupa treaba asta?!?
pe mine E CLAR ca ma uraste, iar cu copilul ala nevinovat de 4 ani ce a avut?!?

UNDE E RATIUNEA?!? ca nu vad!

| Meme10Memu a răspuns (pentru JicaContra):

Condoleante pentru pierderea suferita.

Si mie mi-a murit un copil nenascut de 3 luni. In viitor Dumnezeu il va readuce la viata in pantecele mamei lui dupa Armaghedon si se va naste intr-o lume pasnica si binecuvantata.

Existenta are doua parti: una fizica si una morala. Moralitatea e de la Dumnezeu. Aceasta moralitate a fost incalcata de reprezentatul speciei umane pe nume Adam. Pentru a reconcilia specia umana Dumnezeu l-a trimis pe Hristos sa moara pentru cei pacatosi. Hristos nu s-a jertfit pentru Adam care nu va fi readus la viata niciodata insa urmasilor lui Adam li se da o sansa la viata vesnica pe care Adam a pierdut-o definitiv impreuna cu Eva. Viata de acum nu e totul pentru noi cei care dorim sa ne impacam cu Dumnezeu spre a dobandi viata vesnica.

Daca te indrepti catre Dumnezeu exista sansa ca copilul tau decedat sa fie readus la viata in carne si oase de Dumnezeu dupa Armaghedon.

Am scris o carte intitulata "Dumnezeu explicat prin stiinta" in anii 2017-2018.

| Meme10Memu a răspuns:

Trinitatea e un atentat la matematica. Trinitatea: 1+1+1=1 in loc de 1+1+1=3. Corect 1+1+1=3 contrar invataturii trinitatii.

Dumnezeu Tatal nu are inceput si e o persoana. Dumnezeu Fiul are inceput si e o persoana. Duhul Sfant e puterea Lui Dumnezeu Tatal. Duhul Sfant nu e o persoana ci puterea impersonala a Lui Dumnezeu sau mijlocul prin care Dumnezeu isi duce la indeplinire scopurile ca si un brat. Cand spune ca Dumnezeu Tatal isi trimite Duhul Sfant e ca si cum s-ar spune ca Dumnezeu isi indreapta bratul spre un anumit loc din universul material pentru a efectua o actiune sau pentru a transmite un mesaj sau pentru a culege informatii.

| Meme10Memu a răspuns:

Pamantul va fi plin de martori sub guvernarea Lui Dumnezeu Tatal dupa Armaghedon sau dupa ce Pamantul va fi curatat. "Buruiana" despre care tu vorbesti e graul iar restul sunt neghina.

| Meme10Memu a răspuns:

Poti citi dezbaterea mea academica legata de ce este Duhul Sfant al Lui Dumnezeu in intrebarea deschisa de mine de curand. Asa ca te invit sa te dai pe brazda.

| AdelinaC a răspuns:

Este o opinie personala asa ca nu vreau judecati daca nu e adevarata si nici comentarii inutile:
Singura credinta adevarata este Ortodoxia (a se vedea etimologia si minunile ei). Celelalte confesiuni au avut la baza un lider ratacit care dorind sa schimbe ceva si sa personalizeze cumva acea confesiune a facut diferite schimbari. Martorii lui Iehova au anumite particularitati facute cu scopul de a-i deosebi de restul, nu inseamna ca au explicatii logice.
Sunt ingamfati, dar nu e neaparat vina oamenilor care adera, cat a celor care ii cheama pentru ca sunt foarte indoctrinati. De obicei sectele profita de disperarea oamenilor pentru a-i atrage, ori pe plan material ori spiritual, iar cine actioneaza asa nu poate face decat inselare si sa actioneze viclean, ceea ce e o atitudine diavoleasca, nicidecum crestina cum ne invata Dumnezeu. Nu sunt interzisi si nici nu vor fi pentru ca e democratie si este libertate de exprimare a religiei, chiar daca ea nu este cea dreapta. In plus, nu esti obligat sa ii asculti, sa ii primesti langa tine. Pur si simplu fii mai dur cu ei daca te abordeaza si evita prezenta lor cu fermitate.

| Digikey a răspuns (pentru AdelinaC):

Credinciosi mai ingamfati decat ortodocsii nu exista.Iar ortodoxia nu este religia adevarata nici pe departe.
Adica furati cartile sfinte ele evreilor care oricum erau contrafacute, vi le insusiti le-ati furat zeul care era doar al lor, chiar daca era zeu criminal si psihopat, ati inventat un copil din flori Iisus mare care face minuni bla bla, ati imprumutat zeci de sarbatori pagane si gata ortodoxia.

| cristi202 a răspuns (pentru AdelinaC):

Da, ortodoxia nu a avut la baza vreun lider, desi chiar intregul crestinism s-a nascut asa, avindu-L ca lider pe Iisus Hristos, cu ea a fost mai urit, ea in schimb a aparut ca rezultat a unei scindari, sau poate nu stii de Marea Schisma, unde biserica, una singura fiind pana atunci, a fost impartita intre ortodocsi si catolici?
Cei mai multi lideri ulteriori, incepind de la Martin Luther au fost nu rataciti, ci oameni care au vrut sa intoarca biserica la originea ei, intr-un sens, au fost reformatori. Desigur ca aici nu intra cei din secte ca Martorii lui iehova sau mormonii, ci cei pentru care crezul de la Niceea, si care defineste cel mai bine credinta bisericii, a ramas valabil.
Si inca o chestie: oricine a studiat teologia, stie ca oricine spune ca doar credinta lui e cea adevarata se apropie de sectarism. E un atribut al sectelor sa zica ca doar ele detin adevarul. Si asta e ce ma uimeste la biserica ortodoxa, ca merge si ea pe aceasta idee. Dar, ortodoxa fiind, fa un exercitiu de gindire: poti spune ca Maica Tereza a catolicilor, cea care in India a ajutat mii de oameni nu a fost o sfinta? Eu cred ca Dumnezeu isi are sfintii sai, indiferent de confesiune, si ca nu doar una detine adevarul.

| doctorandus a răspuns (pentru AdelinaC):

Cine vă explică Sfânta Treime este prin definiție eretic. Poziția teologiei creștine mainstream este că Sfânta Treime nu se poate explica rațional.

| Digikey a răspuns:

In nebunia lor martorii respecta mai mult din Biblie decat ortodocsii sau alte curente crestine incepand cu numele lui Dumnezeu YHWH.
Majoritateaa crestinilor au acceptat orbeste traducerea incorecta Septuaginta YHWH cu Domnul, Elyon cu cel prea inalt, Elohim cu Dumnezeu.
Evreii pastreaza versiunea originala cu YHWH, la fel si martorii.
Sambata este zi de odihna, la fel ca evreii si sa nu uitam ca Iisus a fost evreu circumcis.
Duminica ca zi de odihna a fost instituita in 321 de Constantin in imperiu in cinstea Sol Invictus religia oficiala a imperiului din 274 nicidecum ca ar fi inviat cineva in acea zi.
Au si ei pitici pe creier cu transfuzia si altele la fel cum ortodocsii au cu linsul icoanelor, cultul mortilor etc.
Spiridusul asta al vostru ar fi trebuit sa fie mai clar in explicatii deoarece fiecare a inteles cum a vrut.

| oz_1736 a răspuns:

Cu toate ca ma lasa confuz tipul lor de crestinism, nu inteleg un lucru. Au ajuns la 9 milioane de credinciosi, dar ei cred ca Isus se va ridica la cer cu 144000. Restu au crezut degeaba si raman pe dinafara!?! Trinitatea, hm, nu cred in ea dar au o explicatie

| Meme10Memu a răspuns (pentru oz_1736):

Restu NU au crezut degeaba ci speranta lor e de a fi readusi la viata vesnica pe pamantul curatat de oamenii rebeli contra Lui Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oz_1736):

Nu, unul dintre ei mi-a zis ca ceilalți vor mosteni Pământul.

| Iuli122122 a răspuns:

La inceput o fost un prost care nu i-o placut de Iisus si ce-o zis el sa faca o alta religie... s-o adunat cat s-o adunat el cu altii si iote ce o ajuns..niste derbedei ai planetei.Dar cine suntem noi sa judecam? Lasa-i in plata Domnului... o sa fie ei judecati