| anonim_4396 a întrebat:

De ce mint parinitii pe copii ca Mos Craciun exista cand el nu exista?
Nu e acesta pacat? nu isi dau ei seama ce fac?

28 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cine ti-a zis ca Mos Craciun nu exista? El exista, si inca puternic in mintea si imaginatia copiilor, dar si a celor ce stiu sa fie copii, chiar de sunt aproape maturi.

Odata, intr-un spital, era un salon cu un pat la geam si unul pe partea cealalta, de unde nu prea puteai vedea ce e afara, si in care statea un om ce nu se putea misca din cauza bolii lui. Celalalt, din patul de la geam, a inceput sa ii descrie cum e lumea de afara, cit de frumosi erau copacii infloriti (era primavara) cit de verde era iarba, cum se jucau niste copii prin ea, vorbea despre cei ce treceau pe acolo, despre nori, soare, stele, Luna, despre tot ce se putea spune cind e vorba de privit pe geam. Si omul ce nu se putea misca era incintat pentru ca isi imagina cam cum putea fi afara, dincolo de zidurile spitalului, si astfel, a gasit taria psihica sa infrunte boala sa. vMai tirziu, omul care statea la geam avea sa moara, si locul lui a fost luat de cel imobilizat in patul de unde nu se putea vedea nimic. Cind a inceput sa isi mai revina, a rugat pe o asistenta sa il ridice putin sa vada si el frumusetile descrise de cel de dinaintea lui, si care il ajutasera atit de mult. Asistenta nu a vrut la inceput, dar, la insistentele lui, in cele din urma, l-a ridicat. Si omului nu ii veni sa creada ce vede: un zid gol din caramida era la citiva metri de spital, zid de dupa care nu vedeai nimic. Si intelese ca tot ce il sustinuse in acea perioada grea era doar pura imaginatie a unui om. Dar, dincolo de imaginatie, acel lucru il tinuse tare, acel lucru ii daduse puterea de a invinge raul ce se abatuse asupra vietii lui.

La fel e si cu filmele, cu romanele, cu multe alte "minciuni" care nu exista in realitate, ci doar in imaginatia celor ce le-au creat, insa care pentru noi sunt unele din ele atit de frumoase!

Nu lua copiilor ce este a lor! Nu lua acea imaginatie care face uneori viata atit de frumoasa! Lasa-i sa se bucure de ceva imaginar, ca mai apoi sa inteleaga ca viata asta, dura prin cele mai multe aspecte ale ei, iti poate oferi si darul de a visa, de a iti imagina ceva mai bun, mai frumos, mai inaltator.

| William a răspuns:

Ba este pacat dar unii parinti sunt prosti si cred ca mintindu-si copii ii fac fericiti prin cadourile pe care ar putea sa le dea pur si simplu.

| Hombre a răspuns:

Pai tu ce vrei sa le spuna Teoria relativitatii.

| Inferno a răspuns:

Printr-un rationament similar celui crestin pot sa-i "demonstrez" existenta. Asa ca sa va ganditi de doua ori cand mai spuneti ca nu exista.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, la sfarsit nu va mai conta rationamentul tau la misto. Mos Craciun nu va fi acolo, ci doar Dumnezeul ala sfant si drept pe care il iei de sus fara sa stii daca exista sau cat te va ingadui sa faci asta.

| danut a răspuns:

"De ce mint parinitii"
Fiindca au drept TATA pe unul care se numeste: TATAL MINCIUNI.
Nu trebuie sa incalci PORUNCA lui Dumnezeu ca sa faci cadouri. Eu am crescut fara minciuna si nu m-am simtit nedreptatit in copilaria mea ci am simtit din plin dragostea parintilor mei.

| cryssu2008 a răspuns:

Nu este pacat! Este o motivatie in plus pentru copii, ca acestia sa fie cuminti. Vor primi daruri. Nu este important daca il vezi pe Mos Craciun, este important sa crezi! Asta este de fapt Magia Craciunului.

| onasis1961 a răspuns:

Pentru o copilărie frumoasă copii au nevoie de o lume a poveştilor, fantastică.Ei tot anul trebuie să fie cuminţi, ascultători şi harnici ca moşul să aducă darurile pe care ei le doresc.Trebuie să fie curaţi să aibă ghetele curate, chiar lustruite când vine moş Nicolae.Toţi am făcut asta şi ce frumos era!

| danay72 a răspuns:

Oamenii spun ca e o greseala nevinovata.Dar pe langa faptul ca mint, Mos Craciun si Craciunul nu au nici o legatura cu Biblia.

| unknownn a răspuns:

E nu exista,exista mos craciun ma,vezi daca esti baiat rau si nu crezi, la tine nu vine big grin
Asta e spiritul craciunului mai baiatule, daca nu ai mai crede in Mos Craciun ai putea sa nu mai crezi nici in Craciun, tot aia e, deci pentru tine aceasta perioada e la fel ca oricare alta din restul anului.

| Thunderstruck a răspuns (pentru unknownn):

Si ce nu e normal ca perioada asta sa fie ca oricare alta?

| unknownn a răspuns (pentru Thunderstruck):

Pai daca tot anul esti incuiat la mine si copil cibernetic macar in aceasta perioada sa fii schimbat.

| Thunderstruck a răspuns (pentru unknownn):

Culmea, si fara religie nu sunt un copil cibernetic si incuiat la minte.N-am nevoie de o perioada sa fiu mai bun, esti o persoana rea daca ai nevoie de perioade si de zei ca sa fii mai bun.

| unknownn a răspuns (pentru Thunderstruck):

Crezi ca in Romania mai face cineva legatura intre religie si Craciun?
Pe oameni ii intereseaza doar ca sunt reduceri si poti sa mananci ca un porc si sa te imbeti, nu prea cred ca intereseaza pe cineva sarbatoarea religioasa.

| darrio2007 a răspuns:

Este o traditie care se pastreaza de foarte multi ani.Asa ca trebuie sa o transmitem si noi, la randul nostru mai departe. Daca tie nu iti place, este problema ta.

| dracu14 a răspuns:

Da de ce mint parintii copii ca exista dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba da.cand vei fi parinte vei intelege de ce.pana atunci taci si inghite.ori cauta sa pricepi cum e cu dragostea intre parinti si copii cum e cu respectul, care fiind niste chestii firesti in viata omului nu prea sant pomenite des, tocmai fiindca sant foarte importante.cand vei fi parinte sa le spui copiilor tai ca mos craciun nu exista.si cadourile sa le faci tu.personal.

| Maomau a răspuns:

Poi pentru ca si parintii sunt mintiti cu existenta lui Dumnezeu, adica parintii sunt atat de inraiti in minciuni prin religie, incat nu pot sa traiasca fara a mintii!

| 3xfemeie a răspuns:

Mos Craciun exista acolo unde este iubire! Ar trebui sa privesti in ochii unui copil (si nu numai ) cand isi gaseste cadourile sub brad. Dar probabil ca este greu de inteles pentru tine.
ps Totusi nu uita sa cauti, poate vine mosul!

| IepureleCuLopată a răspuns:

Nu este un păcat. Este o metodă de a face Crăciunul o sărbătpare mai rumoasă și mai mult așteptată, ÎNDEMNÂNDU-I PE COPII SĂ FIE MAI CUMINȚI, și să aibă mai multă ascultare față de părinți, ceea ce este o poruncă Dumnezeească.

| Crazyfish a răspuns:

Din traditie,fratele meu, asta-i obiceiul din mosi stramosi!
Pe parinti i-au mintit bunicii, pe bunici, strabunicii...
Ce vrei acum, sa renuntam si la traditii?!?
Renunta tu!

| Cristi_Sporiș_1994 a răspuns:

Mos Craciun a fost inventat de Coca Cola in anul 1912. E doar o traditie frumoasa si un motiv bun de a face copii fericiti in pragul Sarbatorilor. Scopul este unul bun deci mijloacele se scuza.

| Siim a răspuns:

E o traditie, mai Anonim happy Nu cred ca e un pacat. In fine, fiecare cu parerea lui happy

| pornotash a răspuns:

Poi iti raspund eu ca sa aiba motiv sa ii faca pe copii cumintzii ca vor primii cadouri de la asa zisu' Mos Craciun! Funda?big grin

| ekekerica a răspuns:

laughing cati ani ai mah de crezi in Mos Craciun?laughing

| McdonaldsMonkey a răspuns:

Până pe la 9 ani așa copiii nu prea înțeleg că scopul Crăciunului e de a te simți bine împreună cu cei dragi.Pentru cei mici Crăciunul înseamnă doar acel moș îmbrăcat în roșu cu o sanie trasă de reni care aruncă daruri copiilor cuminți.Mie mi s-a spus la 6 ani că nu există Moș Crăciun, și de abia la 9 am început să mă bucur cu adevărat de sărbători, le-am înțeles rostul adevărat.
Moș Crăciun este și un mijloc de „manipulare" a copiilor mici. Părinții le zic să fie cuminți că nu mai vine Moșu'

| Arincea a răspuns:

Aceasta este o legenda.Parintii faca asta pentru copii, ca ei sa fie fericiti...ar mai fi oare interesant daca parintii nu le-ar pune copiilor sai cadouri sub brad, asta e Spiritul Craciunului iar orisice parinte cred ca ar da totul pentuca copilul sau sa fie fericit.Nu cred ca acesta este un pacat!

| GeorgianaTvb1999 a răspuns:

Pentru ca, ititeii sa aiba o copilarie frumoasa.