| Vernusio a întrebat:

De ce mor oamenii? Si unii chiar atat de tineri? De ce exista moartea?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Din cauza păcatului mostenit de la Adam si Eva, ne imbolnavim, imbatranim si murim.Romani5:12

| RAY a răspuns:

Din pacate mor uni tineri asta dupa ce au suferit toata viata, trist, moartea este reciclarea naturii

| oprescudorin11 a răspuns:

Tautologic as fi tentat sa spun ca Moartea EXISTA din acelasi motiv pentru care exista si VIATA!
Ce ti se pare ciudat?
Motivele Mortii sau ale Vietii sunt opera dumnezeeasca!
Traseul vietii, etc.
Dar depinde si de nuanta! Shakespeare nu a murir, el exista in mintea noastra.E o forma de viata!
Unii sunt nascuti morti, altii cu viata perpetua!
Asa sunt 'jocurile'!

| 1231242 a răspuns:

Ei bine, intrebarea ta este corecta..moartea este consecinta pacatului.

| cookie01 a răspuns:

Doar Dumnezeu stie ce e mai bine pentru fiecare. Poate acei tineri s-au mantuit prin patimile (suferintele) lor iar acum se odihnesc in pace. Moartea a aparut din cauza pacatului stramosesc. Inainte de el Adam si Eva traiau vesnic in rai. Ei au fost izgoniti din rai si au fost pedepsiti in felul urmator: Adam sa lucreze pamantul ca sa poata sa manance iar Eva sa nasca in dureri.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Fiecare vom pleca când ne este scris.
Cât despre existența morții, este un subiect destul de greu de dezbătut.
În primul rând, moartea nu a fost creata de Dumnezeu, fiindcă acesta ceează doar viață, deci moartea a fost creată de om, prin neascultare, fiind pedeapsa pentru încalcarea primei porunci.

| citrixma a răspuns:

Moartea este naturală. e ceva natural și natura moare, totul este foarte natural.

| MortalProxy96 a răspuns:

Ar fi cam aiurea să fi nemuritor. Adică să trăiești continuu. Într-o zi te-ai plictisi. Dacă te îmbolnăvești tot restul vieții de la o vârstă mai fragedă ce faci? O boală care nu omoară, dar chinuie. Stai așa nemuritor cum ești cu ea?