| anonim_4396 a întrebat:

De ce multi aleg sa creada in Dumnezeu? Pe cand in Biblie Satana a omorat nu mai mult de 10 persoane, Dumnezeu a omorat 10 milioane.

Conform Leviticus 19:27 nu aveti voie sa va barbieriti si nici sa va tundeti chei in cap.

Leviticus 11:8 spune ca nu aveti voie sa mancati din porc.

Timothy 2:9 spune ca nu aveti voie sa purtati aur.

Deuteronom 17 spune ca ar trebui sa ucideti pe oricine nu crede in ce credeti voi.

Deutoronom 17:12-13 spune ca daca un preot va zice sa faceti ceva si voi nu o faceti va trebui sa muriti.

Romanii 8:33 spune ca nu aveti voie sa faceti nimic gresit vreodata!

Ce sentimente aveti acum fata de religia voastra acum? Si dupa toate cele care s-au intamplat pana acum. Hitler, un singur om care a ordonat uciderea sau gazarea a 17 milioane de oameni, aici incluzandu-se si femeile si copii. Razboaiele toate care au avut loc pana acum, violurile, crimele, copiii care se nasc cu boli incurabile, etc.

Răspuns Câştigător
| Armyanka a răspuns:

Eu zic ca odata ce te nasti cu religia respectiva... ti te par normale toate obiceiurile legate de ea. de exemplu femeile musulmane, care nu pot merge singure pe strada. doar insotite de sot sau neamuri.

29 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

*cre(s)tin mode on*
Satana e in tine, du-te pocaieste-te pana nu e prea tarziu!
*cre(s)tin mode off*

| Încrucişătorul a răspuns:

Numai 10 milioane?
Cred ca esti nou in discutiile astea...

Nu ma mai identific cu religia mea. Sunt deist.

| ania a răspuns:

Nu avem sentimente față de religie ci față de Dumnezeu.Numai cel ce a creat viața are dreptul și s-o ia.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu nu a omorat pe nimeni, dumnezeu e produsul omului cauzalitata de nevoie sale

| milan9 a răspuns:

Calamităţilor "naturale"?
Se cunoaşte faptul că majoritatea "calamităţilor naturale" (secetă, deşertificare, poluarea resurselor de apă, de hrană, de pescuit, etc, intemperii, alte scenarii cauzate de intervenţia omului) nu sunt chiar atât de "naturale", acestea fiind direct sau indirect cauzate de dezechilibrele induse de către om în mediul natural (poluare, exploatarea şi defrişarea excesivă a pădurilor şi altor resurse, dezechilibrarea ecosistemelor, creşterea temperaturii globale).

În timp ce Creatorul a înzestrat creaţia cu o copleşitoare varietate de plante şi vietăţi, omul, şi-a luat în serios dreptul de a exploata iraţional şi de a-şi manifesta... „libertatea"!

Aceaşi LIBERTATE care „creează" oameni liberi (numai să îndăznească cineva să se atingă de libertatea lor!) şi VICTIME ale oamenilor liberi.

Aceaşi LIBERTATE care „creează" popoare libere, şi ŢĂRI VICTIME ale popoarelor libere, ale exploatării în masă, ale colonizării şi abuzurilor lor!

| martzian a răspuns:

In primul rand, logica e deficitara. Nu alegi sa crezi in funcie de modul in care iti place sau nu legea lui Dumnezeu. Daca El exista, asta este punctul de plecare.

Apoi, Legea lui Moise este data pentru poporul evreu. Crestinii respecta principiile reluate de Isus in NT, care a implinit Legea. Am mai raspuns pe tema asta. Prin urmare ma barbieresc, mananc porc, etc.

"Pe cand in Biblie Satana a omorat nu mai mult de 10 persoane, Dumnezeu a omorat 10 milioane." - Imi pare rau ca o privesti in acest mod. Din nedericire omul arunca vina pe Dumnezeu pentru propria razvratire. Si uita, adesea, ca nu poti solicita democratie si drepturi egale in relatia cu Dumnezeu. Totusi, desi VT transmite un mesaj cat se poate de dur in privinta consecintelor neascultarii, NT ne ofera sansa unica la a ne reconecta la Dumnezeul care nu este doar drept si sfant - ci si iubitor. Este o sansa oferita chiar de El, si nu o meritam cumva.

"Conform Leviticus 19:27 nu aveti voie sa va barbieriti si nici sa va tundeti chei in cap. " Gresit. Textul, destinat exclusive poporului ales, spune: "Să nu vă tăiaţi rotund colţurile părului, şi să nu-ţi razi colţurile bărbii." Toate cerintele acestea si cele ce urmeaza aveau radacini pagane si erau asociate cu idolatria. Ele erau invatate de evrei in timpul robiei egiptene.

„Leviticus 11:8 spune ca nu aveti voie sa mancati din porc." – Traducerea in limba romana este Levitic. Din nou, prescriptia este data poporului evreu. „Dieta" aceasta nu a fost reluata in Noul Testament. Motivele pentru care Dumnezeu ar cere asa ceva se leaga de faptul ca o astfel de „dieta" ar fi facut mai greu pentru pagani sa se adapteze la ea – fiind o barier sociala impotriva socializarii cu cei idolatri.Cum am aflat mai tarziu, ea avea in vedere si beneficii fizice. Totusi, principala idee era supunerea la standardul impus de Dumnezeu.

„Timothy 2:9 spune ca nu aveti voie sa purtati aur." – Din nou, este Timotei si nu Timothy, in romana. Probabil in graba de a traduce de pe alte site-uri si faptul ca nu ai deschid Biblia sa vezi pentru tine ce se spune de fapt, sa intelegi contextul si semnificatia. Textul este: „Vreau, de asemenea, ca femeile să se roage îmbrăcate în chip cuviincios, cu ruşine şi sfială; nu cu împletituri de păr, nici cu aur, nici cu mărgăritare, nici cu haine scumpe". Trebuie sa stii ca tu citezi un text din Prima epistola catre Timotei (sunt doua!). Acolo este vorba de modul de imbracare al femeii in serviciile de inchinare. Apropo, de ce „femeile"si nu si barbatii? Nu ni se spune ca trebuie sa elimine orice fel de povara ci se refera la una din practicile vremii, prin care anumite femei aveau un mod de impodobire erotic, care sa atraga atentia asupra lor. Nu e nevoie sa spun de ce o astfel de prevedere si ca exista aplicabilitate si in societatea de astazi.

„Deuteronom 17 spune ca ar trebui sa ucideti pe oricine nu crede in ce credeti voi." – Este vorba de Legea data POPORULUI ALES si nu ti se aplica tie. Citeste Noul Testament si vezi cum li se cere crestinilor sa se poarte cu cei care nu cred in ce cred ei. Inca o data, totusi, idolatria este un lucru cat se poate de grav inaintea lui Dumnezeu, iar Legea a scos in evidenta importanta acestui fapt.

„Deutoronom 17:12-13 spune ca daca un preot va zice sa faceti ceva si voi nu o faceti va trebui sa muriti." – La fel, explicatia de mai sus. Adaug doar ca nu este nimic nedrept in consecintele divine asupra pacatului. Legea ar trebui sa te faca sa intelegi modul in care Dumnezeu se raporteaza la pacat si sa apreciezi oferta lui de mantuire, faptul ca prin jertfa lui Hristos ai posibilitatea de a-ti restaura relatia cu El.

„Ce sentimente aveti acum fata de religia voastra acum?" – Crestinul adevarat nu practica o religie ci o relatie. El nu este inchistat in forme ci transformat prin legatura lui cu divinitatea. Daca ma intrebi ce parere am despre faptele unor dezaxati (apropo – NECRESTINI dpv biblic) am o parere nu doar foarte proasta dar mult mai vehementa decat ai tu. Vorbesc din perspectiva unuia care munceste (deseori voluntar) de peste 15 ani pentru a perpetua viata si pentru a ajuta oamenii.

„Razboaiele toate care au avut loc pana acum, violurile, crimele, copiii care se nasc cu boli incurabile, etc." – Avem aici imaginea clara a ceea ce stie sa faca omul fara Dumnezeu si unde duce o viata de pacat. Ar trebui sa iti dea de gandit.

| Indestructible a răspuns:

Dovedește-mi că există un creator al nostru care ne guvernează, și-am să cred în el toată viața mea.

| Borsko a răspuns:

E clar, traim intr-o lume in care oamenii nu mai au gandire libera, ratiune si logica. Daca ti-a zis maica-ta ca esti crestin asa ramai toata viata ta fara sa te indoiesti deloc ca o forta celestiala cu putere infinita te-a adus pe pamant. bravo ma, sunteti super tari.

| Borsko a răspuns:

Care sunt motivele pentru care voi credeti in El? Trebuie sa fie un motiv nu-i asa? Doar nu credeti orbeste in Dumnezeu?

| blueskies14 a răspuns:

Eu habar n-am de ce aleg asa ceva. Spike - Ganduri necurate ( "Cand eu ma-nchin unui prieten invizibil." ) Deci ca urmare ce spune biblia, parintele e o prostie. Peste 5 mii de ani lumea o sa se inchine unei icoane a lui Hitler. Asta da manipulare in masa. big grin

| ciprianjurje a răspuns:

Ce e ma cu tine aici? Ai venit sa ne faci pe noi sa ne indoim de credinta noastra spunandu-ne minciuni care nu sunt scrise in Sfanta Scriptura. Sper sa arzi in chinul vesnic si sa iti dea ban adminii acestui site!

| Borsko a răspuns (pentru ciprianjurje):

Mda. bine ma, cauta si documenteaza-te si o sa veziwinking In lume sunt foarte multe religii, iar majoritatea spun ca daca nu faci parte din religia lor vei ajunge in iad, asa ca si tu credincios incult ce esti ai sanse sa ajungi sa arzi in chinul vesnic sau ce spui tu acolo.

| C0nstantin a răspuns (pentru ciprianjurje):

Exemplu de crestin de nota 10 nu altceva... Pune mana si citeste Biblia inainte sa zici ca is minciuni care nu sunt scrise in Biblie. Chiar iti recomand sa citesti: https://sites.google.com/......-in-biblie

| Borsko a răspuns (pentru C0nstantin):

Bine ma dar, ce pagina mi-ai dat tu nu sunt toate pe care le-am scris euwinking Dar totusi am gasit una singura care spune EXACT ce am scris eu mai sus, scuza-ma dar esti cam prost. ai spus ca zic minciuni care nu sunt scrise in biblie si apoi mi-ai dat o pagina in care se afla ce eu tocmai am zis?

Omorati oamenii care nu asculta de preoti!
Deuteronom 17:12~
"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti astfel raul din mijlocul lui Israel"

Celelalte nu sunt scrise in pagina pe care mi-ai dat-o pentru ca nu au legatura cu crima, dar ce am scris eu de Deuteronom 17:12 e complet adevarat. Tocmai ti-ai dat singur o palma peste gura.winking

| GRs a răspuns (pentru ciprianjurje):

Citeste vechiul testament si afla despre crimele Lui Dumnezeu. Daca nici El nu si-a respectat propriile porunci ce sa ne asteptam de la oameni?

| ciprianjurje a răspuns (pentru C0nstantin):

Eu am citit Biblia dar cu scopul de a afla cum sa ma mantuiesc (ca doar de asta a fost creata) nu pentru a il huli pe Unul Dumnezeu. Si inca ceva daca nu esti capabil sa intelegi biblia nu mai ne baga noua in cap ca cica "Dumnezeu a facut crime".

| ciprianjurje a răspuns (pentru Borsko):

Ba, esti constient ca numai doua religii sunt crestine si au ADEVARATA Scriptura si anume Ortdoxia si religia Catolica! Ma doare fix in cot de celelalte erezii unde, asa este daca nu faci ce spun ei te omoara mai ales masonii dar ei nu spun sa crezi in Dumnezeu ci in Satana (dar ii dau ei alte denumiri ca sa te fraiereasca).

| ciprianjurje a răspuns (pentru C0nstantin):

Se vede ca sunt multi redusi pe lumea asta care daca nu inteleg un anumit lucru il fac si pe cel ce l-a inteles sa se indoiasca de el.

| ciprianjurje a răspuns (pentru C0nstantin):

Si inca ceva spune-mi un singuir exemplu de "crima" pe care a facut-o Dumnezeu!

| martzian a răspuns (pentru GRs):

"Daca nici El nu si-a respectat propriile porunci ce sa ne asteptam de la oameni?" - Unde gasim scris ca Dumnezeu este egalul omului pacatos, caruia i-a fost data legea? Unde gasim scris ca Dumnezeu nu este atotputernic si ca isi da singur porunci? Care dintre deciziile Lui ti se pare ca a fost nedreapta, in conditiile in care a avertizat de la bun inceput ca pacatul aduce moartea?

| martzian a răspuns (pentru Borsko):

"scuza-ma dar esti cam prost." Omul pe care il jignesti e ateu... Incerca, probabil, sa iti dea dreptate, si reply-ul era destinat altcuiva. Asta e din ciclul: si prostul ar pica de destept daca si-ar tine gura, nu? happy

| C0nstantin a răspuns (pentru Borsko):

Pe viitor citeste tot ce scrie in acel link nu citi pe sarite ca sa vezi cat esti tu de prost. Daca dai mai jos ajungi la punctul 4 "Crime din diferite motive "...
Tocmai ai demonstrat ca citesti cat vrei...

| C0nstantin a răspuns (pentru ciprianjurje):

Potopul din povestea cu arca lui Noe. Oare cate persoane au murit in urma potopului? gandeste-te un pic inainte sa mai faci afirmatii de rahat.

| GRs a răspuns (pentru martzian):

"II Regi 6:6 – Cand insa au ajuns la aria lui Nachon, Uza si-a intins mainile sale spre chivotul Domnului ca sa-l sprijine, si s-a apucat de el, caci boii erau gata sa-l rastoarne.

7. Domnul insa s-a mainiat pe Uza si l-a lovit Dumnezeu chiar acolo pentru indrazneala lui si a murit el acolo langa chivotul Domnului."

Cu ce a gresit Uza? Avut o deosebita grija in transportarea chivotului, asigurandu-se ca nu se rastoarna
Aici a ucis un om dintr-un motiv prostesc.

| ciprianjurje a răspuns (pentru C0nstantin):

Dumnezeu i-a starpit de pe fata pamantului pe aceeia nu pentru ca erau nevinovati ci din contra erau niste pacatosi spurcati ce meritau asta! Si te rog vorbeste frumos caci si eu as putea sa te fac de tot *** pe aici dar ma aptin deoarece nu meriti asta + ca risc sa mi se dea ban.

| C0nstantin a răspuns (pentru ciprianjurje):

Pentru crestini ca tine toti care nu impart aceeasi gandire cu a ta sunt pacatosi si tu reusesti sa demonstrezi acest lucru. Si acei "pacatosi spurcati" de care zici tu au fost oameni ca si noi 2 si ca si parintii nostri etc...
De vorbit am vorbit frumos nu te-am jignit am zis ca faci afirmatii de rahat.

| ciprianjurje a răspuns (pentru C0nstantin):

Da ma bine... se vede ca nu am cu cine vorbi asa ca hai sa incheiem discutia. Tu ramai cu parerea ta, eu cu a mea

| C0nstantin a răspuns (pentru ciprianjurje):

Adevarul doare, nu? O zi buna sa ai!

| SchizofrenicPsihedelic a răspuns:

Lasii,milioane isi ascund faptele dupa ''Coroane de Spini,,
Aducand ''Razboi,, in cele 4 unghiuri ale pamantului.
Eu pe ''Rug,, ma intreb cui ma ''Rog,,?
Orice urma de dreptate a ''Omului,, ii ''Istorie,,.''Lumea si Dumnezeu ei,, au fost listate de mult la ''Bursa,, de ''Corporatii,,. Traim intr-o lume in care ''Minciuna si Dezinformarea,, au devenit ''Adevaruri,, pentru majoritatea oameniilor.