| AvalohAlyn a întrebat:

De ce multi considera ca doar incuiatii, limitatii sau babele si mosii cred in Dumnezeu si merg la Biserica? Exista si multi tineri (nu mai zic de tinerii seminaristi si studenti la teologie)care cred.De ce multi cred ca doar incuiatii cred in Dumnezeu cand au fost si oameni de stiinta,au fost si intelectuali, personalitati ale lumii care au crezut, cand sunt si tineri foarte inteligenti si cu credinta? DE CE? Eu consider neadevarat faptul ca doar incuiatii si oamenii limitati cred in Dumnezeu.Am vazut destul de multi tineri cu evlavie si inteligenti pe deasupra.

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

La noi in biserica majoritatea tinerilor sunt studenti. Avem in biserica de la primar, doctori, director de banca, comisari, profesori, oameni pusi in functii inalte. Nu credinta face diferenta.

44 răspunsuri:
| IulioNagato a răspuns:

Biserica prefera fara sa supar pe nimeni oameni putin naivi, creduli care nu pun intrebari.

S.a facut un studiu si s-a constatat, cu cat devi mai inteligent si mai instarit financiar cu atat te indepartezi de credinta (la 74, 5 % din populatie)

| Thunderstruck a răspuns:

Exista credinciosi prosti, credinciosi destepti, atei prosti, atei destepti etc. Faptul ca ai o religie, deci esti impotriva stiintei, nu te face prost, si nici daca esti pro stiinta si o mai si studiezi nu te face destept.Asta-i adevarul.

| AvalohAlyn explică (pentru IulioNagato):

Sunt multi oameni care pun intrebari, sunt inteligenti, creativi si cred in Dumnezeu.Am vazut cu ochii mei.Chestia cu instarirea financiara e normala, cand esti bogat esti lacom si despartit de Dumnezeu in mare parte. Exista si numeroase exceptii bineinteles. Uite, eu unul, sunt tanar(18 ani), mi-am pus o gramada de intrebari si am analizat extrem de mult si am ajuns la concluzia ca Dumnezeu exista.El este Calea, Adevarul si Viata.

| AvalohAlyn explică (pentru Thunderstruck):

Faptul ca ai o religie nu inseamna ca esti impotriva stiintei. Exista oameni de stiinta care cred in Dumnezeu.Stiinta vorbeste despre cum a facut Dumnezeu lumea iar religia despre suflet si Dumnezeu.

| Thunderstruck a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Daca (,) crezi in Dumnezeu, nu ai o religie, ai credinta.Confunzi termenii. Si apropo, stiinta nu vorbeste despre cum a facut Dumnezeu lumea *facepalm*.

| AvalohAlyn explică (pentru Thunderstruck):

Ba da, ba da.Biserica crede ca e folositoare si stiinta, nu poate sa uite inventiile si toate lucrurile bune, dar pana intr-un punct fiindca se incearca mai nou sa se nege existenta lui Dumnezeu, sa se creada oamenii mai presus de Dumnezeu si asta Dumnezeu nu permite, e pacat.ADEVARUL E:STIINTA VORBESTE DESPRE CUM A FACUT DUMNEZEU LUMEA! E crud adevarul dar asta e.Nu?

| Zenit313 a răspuns:

Este mai usor sa crezi in Dumnezeu decat in tine...

| JASMYNA88 a răspuns:

Eu personal nu cred in biserici si preoti, adica daca vrei cu adevarat sa te rogi lui Dumnezeu, o poti face oriunde, nu te aude El mai bine din biserica! si daca vrei sa te caiesti de pacate o poti face si singur, fara preot. cred ca preotul este un om invatat, care stie bine Biblia, care este ca un psiholog de multe ori, dar sunt alti preoti care fac aceasta meserie de ras, nu sunt capabili si nu o fac cu drag. pararea mea e ca Biserica in sine e o mare putere financiara, sa fim seriosi, a fost cea mai mare putere din lume si poate inca e. dar eu cred strict in Dumnezeu! nu cred ca restul care cred in altele sunt incuiati, atata timp cat exista credinta, nu conteaza unde teduci sa te rogi, daca unii se simt mai bine la biserica, foarte bine! cea mai mare prostie omeneasca mi se pare felul cum se critica oamenii intre ei pentru decizii care nu afecteaza pe nimeni in nici un fel, decat despre oml in cauza, dar se gasesc altii care sa comenteze fara rost la stilul unuia sau decizile lui de viata, credinta. sunt oameni frustrati, din diverse motive, pe astfel de oameni e bine sa ii ignoram, nu sa le luam in seama nesimtirile!

| Thunderstruck a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu inteleg, voi stiti deja adevarul, e scris in biblie, de ce sa mai incerce stiinta sa ne zica (,) cum a creat dumnezeu lumea? Oricum, si biserica asta...chiar incuraja stiinta, doar ii ardea pe cei care incercau sa descopere ceva...Acum e de aceeasi parte cu stiinta de ochii lumii.

| pavone a răspuns:

Pentru ca oamenii inteligenti stiu ca Dumnezeu ca entitate e peste tot si nu e 'sechestrat' in biserica. Alt argument ar fi ca unii oameni ii considera naiva pe cei care cred ca au nevoie de un intermediar intre ei si divinitate. Si asa si e. Daca ai credinta, poti avea relatie cu Dumnezeul tau din camera ta. Era o vorba : " vorbesti cu dumnezeu, inseamna ca esti credincios, dar daca iti raspunde, inseamna ca esti nebun, da-te-n sloboz". Imi pare rau, n-am gasit niciun eufemism pentru cuvantul sloboz, care inseamna eliberatura.

| ellutza a răspuns:

Romanii sunt indoctrinati de mici sa creada, sa creada, sa creada si nu in ultimul rand sa cotizeze la popa, cand se insoara, cand vrea o slujba etc. La noi biserica este o afacere. O maree afacere

| relian a răspuns:

Tinerii aia sint copii de oamenii religiosi, care au fost indoctrinati de mici.Restu oamenilor normali nu se prea dau in vint dupa biserica sau religie.Eu din ce vad toti tinerii de pe unde locuiesc nici nu le pasa de Dzeu pentru ca parintii lor sint oameni care nu iau obligat nu iau fortat sa creada in ceva.Iau lasat asa sa aleaga ce vor ei.Si cei mai multi sint ok, respecta, muncesc, intr-un cuvint sint oameni normali.As zice ca acei tineri cu inclinatii religioase isi gasesc greu prieteni., amici si cind o fac vorbesc tot cu tineri din rindurile religiei.In rest nimic.Deci de acolo apar tinerii astia credinciosi, din rindul familiilor obsedata de religie, si care au obligat copii sa creada in ce ei au dorit.

| relian a răspuns (pentru EmaS):

Si crezi daca sint studenti ii duce mintea mai mult? Sau daca sint ce spui directori etc? Tge asigur ca directorii aia de care tu spui si studentii aia, doctorii si asa mai departe sint paraleli cu meseria lor si au ajuns acolo in postu ala ca pupat pe stiu eu cine unde trebuia.Si s-a dat si credincios si asa mai departe.A mai carat genti.mape ale celor care lau pus acolo si uite asa ce mare director este el, doctor si asa mai departe.Si te mai asigur ca am vazut studenti care de abia citeau.Si fii atenta aici asta u acum studentii din astia care dau bani sa ajunga studenti, ci pe vremea lui ceaussescu si dupa imdeiat.Asa ca oamenii aia chiar daca au acele posturi, functii te asigur ca nu-i duce mintea mai mult de 2-3 m. Directorii pfff ma faci sa rad.Am avut destui si am vorbit cu ei, am ce sa zic nu mai spus.Doctori pffff la fel chiar recent am discutat cu ceva doctori si cred ca un vraci ii depasesc cu multa usurinta in meseria lor. Functiile inalte sa stii si tu nu se ocupa de persdoana inteligente ci de persoane care au relatii, bani si asa mai departe.Asta e lumea in care traim si asa a fost dintodeauna.Doar ca unia dintgre noi si toti credinciosii nu pot vedea chestiile astea pentru ca nu au cum.Pur si simplu voi nu puteti vede ceva nici daca e in fata voastra.Scuze dar este adevarat ce spun.

| EmaS a răspuns (pentru relian):

Extraordinar! Si cand ma gandesc ca voi ii numiti pe crestini irationali! Ai o mentalitate, dar mai bine lasa....Nu credinta face diferenta. Fiecare om se naste cu un bagaj genetic.Pot sa aiba teistii iq-ul mai mare, pot sa-l aiba ateii, oricum nu e relevant. Poti sa ai nivelul de inteligenta ridicat chiar daca esti crestin sau ateu.

| kira30 a răspuns (pentru EmaS):

Sunt uimit de intelepciunea ta.Fi binecuvantata.

| ooolifeoolol a răspuns:

Fiecare cu parerea lui.Motivele sunt multe si diverse.
De exemplu in cazul meu, mie nu-mi place sa ma dau drept credincios, religios, etc...cu toate ca sint spiritual intr-o anumita masura si intr-un fel total diferit de ce inteleg unii, majoritatea prin credinta, adica, a te duce la biserica si toata mamaliga aia...Nu-mi place si nici nu vreau sa fiu considerat zombi de biserica,oita ratacita,etc,pur si simplu nu vreau sa fiu in aceeasi categorie cu celilalti, fericit trist.
Pur si simplu nu-mi place biserica, nu cladirea in sine, ci incaparerea aia plina de popi care daca nu dai bani nici sa te provodeasca nu vin, care isi fac palate pe banii saracilor creduli care cred ca dau bani pe nu stiu ce lucru pentru biserica si cand colo sunt jecmaniti...Vezi cazuri destule la televizor de coruptie in ceea ce priveste preotia:hoti,homosexuali,pedofili, si astea sunt unele izolate, descoperite, mediatizate.
Preotia ca si alte indeletniciri este o meserie platita, nu vad nimic sfant in a asculta pe cineva vorbind de spiritualitate cand o face contracost.
De ce?
Poate pentru ca in mare masura cam asa si e!
Mergi la biserica sa scapi de pacate si te inconjori de putreziciune.Pas!

| Disharmony a răspuns:

Nu consider că doar încuiaţii şi retardaţii cred în dumnezeu, ci consider că doar ăia încearcă să schimbe pe toată lumea cu religia lor, să o bage pe gâtul tuturor celor cu care interacţionează, şi care cred cu tărie că religia lor este cea adevărată, iar celelalte religii sunt doar nişte nimicuri.

| tasmania a răspuns (pentru Thunderstruck):

Colegule, religia nu este musai impotriva stiintei. Am vazut cativa oameni care de la stiinta au trecut la religie; invers inca nu am gasit. Vorbesc de experienta mea.
Religia foloseste datele stiintei. Nu crezi? Incepand de la Arheologie si terminand - poate - cu Psihologia.

| EmaS a răspuns (pentru kira30):

Tot ce am este de la Domnul. Noi nu avem nici un merit. Dumnezeu sa te binecuvanteze!

| ooolifeoolol a răspuns (pentru Disharmony):

Mda,cam asta e rostul intrebarilor de genu.Fiecare in parte incearca sa-i bage pe gat unu altuia,fiecare cu convingerile lui, sau un grup da in altu, in genu care e mai tare, mai bazat pe religie.
Nu vad de ce fiecare nu-si poate tine convingerile pentru el si trebuie neaparat sa impartaseasca tonele de credinta pe care pe are.
Uite de ex la EmaS ce spune... Unii mai indoctrinati ca altii...
Daca noi nu avem nici un merit atunci eu de ce mai fac doua schimburi, din prostie? Doh!

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Cum este sa traiesti stiind ca nu ai fost capabila de nimic toata viata, ca tot ce ai sau ai facut ti-a fost dat?

| RAY a răspuns:

Ce legatura are mersul la biserica cu cultura omului?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Da pentru ca voi va conservati valorile spirituale nu traditile asta e diferenta intre voi si mama biserica

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Un raspuns de nota zece!

| Thunderstruck a răspuns (pentru EmaS):

Mersi frumos, presupun ca te-ai referit la ultimul, nu? happy

| EmaS a răspuns (pentru ooolifeoolol):

Ai vreun merit pentru ca te-ai nascut mai dotat decat altii, intr-o familie mai buna, intr-un mediu, anturaj mai bun? Eu recunosc ca nu.

| ManStrong a răspuns:

Pai daca seminaristii si studentii la teologie nu ar merge la bisericasi ar taia craca de sub picioare.

| EmaS a răspuns (pentru Thunderstruck):

Poi, tu ce crezi?

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Daca ai ceva ai de la Dumnezeu.,, A Ta este, Doamne, mărirea, puterea şi măreţia, veşnicia şi slava, căci tot ce este în cer şi pe pământ este al Tău; a Ta, Doamne, este domnia, căci Tu Te înalţi ca un stăpân mai presus de orice!

12 De la Tine vine bogăţia şi slava, Tu stăpâneşti peste tot, în mâna Ta este tăria şi puterea, şi mâna Ta poate să mărească şi să întărească toate lucrurile.
Rom 11.36;
13 Acum, Dumnezeul nostru, Te lăudăm şi preamărim Numele Tău cel slăvit.
14 Căci ce sunt eu şi ce este poporul meu, ca să putem să-Ţi aducem daruri de bunăvoie? Totul vine de la Tine şi din mâna Ta primim ce-Ţi aducem.,,

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Multumesc pentru citat, nu-mi pasa de el.