| Meme10Memu a întrebat:

De ce multi vor sa fie credinciosi si nu pot ramanand atei?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Își iubesc mai mult păcatele decât pe Creator și nu nu vor să renunțe la ele.

| Meme10Memu explică (pentru ania):

Ei cred gresit ca daca Il recunosc pe Creator nu se pot bucura de placeri. Din contra, a recunoaste pe Creator omul se poate bucura de toate placerile vietii care merita si perspectiva placerilor capata o speranta vesnica, infinita si o placere 100% cu toate simturile. O desfatare continua fara sa fie urmata de vreun necaz. Binecuvantarea de la Dumnezeu nu e urmata de probleme.

Din cauza rebeliunii lumea rebela nu se poate bucura nici macar de placerile simple, elementare in prezent. Pentru ei placerile simple, elementare sunt ceva care apare si dispare repede din viata lor. Cand acestia au relatii intime nu le sunt activate toate simturile pentru ca relatiile intime fara spiritualitate corecta si fara moralitate nu sunt 100% satisfacatoare. O relatie intima e 100% savurata la maxim daca si constiinta este curata.

52 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mediul și incultura - îi îndoctrinează iremediabil

| Meme10Memu explică (pentru sierra1):

Vezi ca intrebarea e pe invers si se refera la agnostici si atei care vor sa fie credinciosi. Tu spui despre acestia ca "mediul și incultura - îi îndoctrinează iremediabil".

| sierra1 a răspuns (pentru Meme10Memu):

"e pe invers si se refera la agnostici" - deja m-ai pierdut, e prea accentută finețea exprimării

| Celcestietot a răspuns:

Nu cred că are vreun sens întrebarea ta.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Credinta se dobandeste prin rugaciune si multa munca de meditare si cercetare stiintifica. Atingerea credintei necesita efort si nu orice om ajunge credincios. Asadar multi vor sa ajunga credinciosi invidiind starea de fericire a credinciosului insa e nevoie de munca intelectuala profunda. Nu merge sa zici cred si gata pentru ca zicala "crede si nu cerceta" NU e biblica.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Oarecum. Dar nu ai cum sa crezi în Iisus dacă ești ateu, de asta zic că nu are sens întrebarea ta.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

"nu ai cum sa crezi în Iisus dacă ești ateu" - asa e. Insa ca sa avanseze de la starea de ateu e necesar, cum am mai spus, de multa munca intelectuala si pe langa vointa e necesara si munca. E ca si cum am spune "vrea sa devina expert intr-un domeniu dar nu poate". A fi ateu inseamna "nu vreau, nu cred, nu ma intereseaza, nu am timp" si cam atat si asta se traduce in neputinta voita. Incepe cu cuvantul "nu" adica nu fa aia nu afirma aia nu face nimic. Ca sa poata mai intai trebuie sa vrea sa-si doreasca. Nu vor sa traiasca vesnic insa nu se gandesc si la viceversa ca nu vor sa moara ceea ce e acelasi lucru.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Probabil că ei au muncit în altă direcție, de ce nu. Nu mă refer la toți, bineînțeles, la fel cum nu zic că toți creștinii (exemplu întâmplător) au muncit pentru credința lor, pentru că nu este așa deloc.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Da, sunt si scurtaturi insa ceva durabil se obtine prin munca. Satan a muncit mult ca sa devina rebel, mai bine spus nu a muncit deloc si nu a depus vreun efort sa constientizeze ca trebuie sa-i fie recunoscator Lui Dumnezeu. De aceea lenea e de la Satan care e si el un lenes.

| Holiday a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Credinta se dobandeste prin [...] si cercetare stiintifica."

Culmea ca majoritatea analfabetilor si a analfabetilor functionali sunt credinciosi.

| Meme10Memu explică (pentru Holiday):

Da, pentru ca ei vor sa o ia pe scurtatura si sa atinga fara munca intelectuala starea de fericire a unui credincios. Nu e de mirare ca multi dintre acesti shortcutmen deviaza comportamental de la credinta la care ei aspira.

| Holiday a răspuns (pentru Meme10Memu):

Care "ei", ca si tu esti la fel...

| Meme10Memu explică (pentru Holiday):

Eu fac munca intelectuala si nu ma multumesc sa o iau pe scurtaturi.

| Holiday a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Eu fac munca intelectuala."

Eh, n-am vazut pana acum vreun analfabet functional care sa recunoasca faptul ca este. Probabil si pentru ca nu-si dau seama. Tu de ce ai fi altfel?! Asa ca...succes in continuare cu munca ta "intelectuala".

| Meme10Memu explică (pentru Holiday):

Apropo, tu ce cauti aici?

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Poate ca lipseste de multe ori dorinta sincera de cauta adevarul...

| DeyCj a răspuns:

Spiritul de turmă le omoară rațiunea.Nu zic că ateismul ar fi o alegere mai strălucită, da fiecare face ceea ce simte că e bine pentru el.

| Ineys a răspuns:

E greu sa crezi in basme odata ce te duce capul.

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

Atunci esti de acord sa faci armata sa te duci la razboi si sa mori in razboaie. Pentru ca te complaci in eroarea acestui sistem.

| Ineys a răspuns (pentru Meme10Memu):

De unde ai bagat razboiul in discutie?

| RKBlue a răspuns:

Simplu.
Omul se bazeaza pe credinta.
La inceput au fost fortele naturii, apoi pietre si animale, apoi spirite, apoi zei, apoi...pana la Dumnezeu, in cazul nostru sau alti zei la altii.
Daca o persoana se afla intr-un pericol de moarte(ceva care nu il va omori in 2 secunde ci ceva care urmeaza, sa zicem, in cateva minute) acea persoana se va ruga.Nu o rugaciune neaparat, ci va ruga o divinitate ca sa primeasca ajutor.De ce? Frica.
Frica de moarte,durere,necunoscut,sfarsit,etc
Exista o vorba"Nimeni nu se naste credincios si nimeni nu moare ateu"(nu stiu unde am auzit-o,cred ca era in engleza)
Nu cred ca toti oamenii ajung credinciosi inainte de moarte,ci cei care aveau indoieli,care sunt speriati si cei fara tarie de caracter( caci e tarie de caracter sa-ti susti punctul de vedere, si nu ma bag in polemici despre cum ar fi corect sau gresit din perspectiva cuiva)
Poti gasi pe google cazuri de copii tinuti departe de oameni, de catre parinti sau persoane oribile(fiindca erau oribile) si nu au invatat sa vorbeasca si sa faca prea multe lucruri umane. Poti vedea cazuri de copii crescuti in salbaticie, departe de umanitate.
Nu puteau vorbi, nu se rugau si nici nu credeau in vreo zeitate.
Credinta se invata.Sau, poti sa capeti credinta in ceva ce nu cunosti, ca intr-un zeu.E mei greu, dar poti ajunge singur sa te faci sa crezi in ceva, dupa mai mult timp.
Spune-mi o tara de pe pamant unde oamenii sunt cu totii atei si nu au deloc religie.Nu exista.Sin in statele cu procentajul mai mare de atei, tot exista religie.Si toti afla, li se spune, multi invata, altii sufera din cauza ei.Suntem inconjurati de credinte.E greu sa nu crezi in ceva.

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

"E mei greu, dar poti ajunge singur sa te faci sa crezi in ceva, dupa mai mult timp." - multi nu apuca sa devina credinciosi ramanand atei. Un copil tinut in jungla nu va deveni o persoana. Asta e o dovada ca o persoana are nevoie sa fie educata de cineva inaintea lui precum parintii. O persoana ori a fost invatata sa devina o persoana fie nu are inceput precum Dumnezeu care e singura persoana care nu a fost invatat de alta persoana.