| Meme10Memu a întrebat:

De ce multora nu le vine sa creada ca Biblia se implineste si cu aceasta pandemie nerecunoscand ca acest virus chiar exista asa cum este profetit in Biblie si au iesit sa protesteze?

Luke 21:11:" There will be great earthquakes, and in one place after another food shortages and pestilences;+ and there will be fearful sights and from heaven great signs."

63 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Hai tradu că nu pea le avem cu franceza

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns:

Pentru ca... biblia este o carte de povesti?! Mai rau e ca adoarme si oamenii mai mari, nu doar plozii.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Ai dat un raspuns gresit.

Raspunsul corect este pentru ca oamenii cred in basme precum evolutia, conspiratii, ca omul le face cam pe toate.

| RKBlue a răspuns (pentru Meme10Memu):

De unde stii ca Biblia si evolutia nu merg mana in mana?

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Nu merg pentru ca In Biblie nu scrie ca animalele au aparut din altele ci ca au fost create de Dumnezeu cu exceptia reproducerii in cadrul aceluiasi gen.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Raspuns gresit pe tine, ca-ti creeaza disconfort mental numai tie si cre(s)tinilor, raspuns corect pentru mine, ca-i palpabil, logic si pentru care am dovezi la fel de logice si palpabile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Biblia sub nicio forma nu este o carte de povesti, este adevarata 100%

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

O spui tu printr-o perspectiva pur subiectiva specifica cre(s)tinilor? Sau ca esti convins c-ai avut o halucinatie si te-a trasnit ca "biblia adevar 100%"? rolling on the floor
Man, biblia, de exemplu, nu spune nimic de dinozauri, in timp ce dinozaurii au disparut inainte sa apara omul; dupa cartea voastra de povesti, nenea dzau bate din palme si hop, apare Pamantul, etc., iar apoi oamenii. Si nu-mi spune ca in carte scrie ca nu scrie, e si logic sa nu apara in manuscrise descoperirea scheletelor de dinozaur daca manuscrisele au fost scrise inainte de 1814/1824, cand au fost gasite primele oase. Mergi in camp si fa sapaturi in roca, vei gasi foarte usor un strat de roca de o culoare mai putin uzuala, negricioasa, denumit "K-T boundry", delimiteaza era cretacica de restul si contine material specific unui corp ceresc provenit din spatiu. Asta inseamna ca Pamantul este cu mult peste "Dzeu bate din palme si apare planeta; urmatoarea zi face om si-l pune sa faca incest pana se ajunge in 2020 la peste 7 miliarde de oameni"... "not great, not terrible" rolling on the floor rolling on the floor

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de fiecare cum gandeste. Daca omului i se par adevarate toate aberatiile din ea, e OK. Daca prin Dz bun, iubitor, atotstiutor si atotputernic se intelege un Dz invizibil, razbunator (razbunarea e arma prostului) care se coboara la nivelul omului simplu ca sa se razbune, care desi poate face orice se multumeste sa stea doar spectator si omul aflat in nevoie sa ramana fara nici un ajutor (vezi spitalele pline si nu numai), un Dz atotstiutor, iubitor si atotputernic care lasa omul in intunericul nestiintei si exemplele pot continua, atunci da, avem o biblie adevarata 100% cu un Dz invizibil care nu face nimic si e totul OK.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Tin sa te contrazic: Biblia nu enumera toate animalele si tot ce a facut Dumnezeu cu amanuntul.
Si legat de dinozauri nu te contrazic, sunt convis ca eu existat.Si da la cuvantul lui Dumnezeu a fost facut cerul si pamantul pentru ca el este atotputernic.
Dar gandeste-te asa numai la stiinta: noi oamenii ne consideram culti, buni cunoscatori in diverse domenii dar suntem extrem de mici. Uite-te numai la univers : galaxi constelatii si altecele. Nici macar nu le poti cuprinde cu mintea cate sunt. Cercetatorii de multe ori ajung la intrebari la care nu pot raspunde : pentru ca suntem mici limitati.
Dumnezeu este cel ce a creat cerul si pamantul si el l-a creat si pe om
Daca toate astea ar fi fost fantezii si daca Biblia ar fi o fantezie atunci nu ar avea niciun impact si crede-ma ca ar fi disparut demult. Uite-te la religiile din trecut: se mai inchina cinve la Ra? Sau la zeii dacilor? Nu! Pentru ca nu erau decat niste Dumnezei facuti de om care nu aveau nicio putere de a face ceva
Dar problema este ca biblia e adevarata
De exemplu de mult timp s-a cautat sursa vietii, de unde izvoraste totul si nu s-au gasit raspunsuri. De asemenea oamenii cauta solutii pentru a deveni nemuritori cauta sa opreasca moarte procesul imbatranirii dar nu pot pentru ca toate aceste lucruri isi au raspunsuri mult mai adanci.Noi murim din cauza pacatului caci scrie in Biblie: plata pacatului este moartea.Suntem limitati.
Si legat de incest Biblia nu mentioneaza nimic de asta

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Uite-te la religiile din trecut: se mai inchina cinve la Ra? Sau la zeii dacilor? Nu! Pentru ca nu erau decat niste Dumnezei facuti de om care nu aveau nicio putere de a face ceva"

Si daca vechimea unei povesti ar fi un argument in favoarea autenticitatii ei, ceea ce e o tampenie, povestea crestina nu ar fi cea mai credibila. Exista religii mult mai vechi care sunt inca in functiune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Algo098):

Dumnezeu nu va accepta pacatul. Hai sa o luam asa: daca cineva comite o infractiune il ierti asa pur si simplu? Fiecare infractiune atrage o pedeapsa mai mica sau mai mare asupra ei, pentru ca exista lege si justitie. Dumnezeu nu putea sa treaca asa cu vederea peste oamenii care incarca legea lui, nu putea sa ne lase asa sa facem ce vrem de aia pacatul are o plata. Omul nu a fost lasat in intuneric Dumnezeu ne-a zis exact cat ne trebuie ca sa fim mantuiti. Da hai sa o luam asa: razboaiele sunt provocate de om, nu? Din razboaie care sunt provocate de om rezulta moarte, foamete copii orfani etc.
Si legat de spitale: cat timp omul traieste pe pamant va trece si pe acolo prin boala si suferinta.
Dumnezeu ne-a dat vointa libera si putem face ce vrem cu ea, de asta multi oamenii fac lucruri urate.
Ca Dumnezeu sa nu trebuiasca sa se razbuna sau sa ne pedepeseasca asta ar insemna sa fim roboti : sa nu avem putere de a alege si sa actionam "programati" dar nu asta a vrut Dumnezeu cand l-a creat pe om.
Dar de asemenea pe langa rau exista si mult bine in lume, exista asociatii care ajuta copii orfani si oamenii nevoiasi, exista oamenii care sunt ajutati in momente grele ale vietii. Toate acestea vin de la Dumnezeu, el ii ajuta prin intermediul altor oamenii pe acestia.
Dumnezeu face multe lucruri, si de multe ori noi nu le vedem.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

"De exemplu de mult timp s-a cautat sursa vietii, de unde izvoraste totul si nu s-au gasit raspunsuri. "
Esti facut din celule, fanaticule rolling on the floor Ai inceput in ARN si-ai dezvoltat celula, nu stau sa-ti explic cum, ca nu te duce capul sa intelegi, am vazut deja ca daca zici ca o carte de povesti este adevarata, explicatiile pentru tine sunt nule.
Totul incepe de la celula; eu spun ca singurii oameni care au cautat ceea ce zici tu s-au dat batuti inainte sa-si foloseasca capul si-au admis "AaAa DzEu fAcE oM. MAGIE". Noi avem dovezi, tu inchizi ochii la ele si aberezi in continuare: "bIbLiA eStE aDeVaRaTa"&bullshit.

"Si legat de incest Biblia nu mentioneaza nimic de asta"...
Sa-nteleg ca tu nici macar nu ai citit biblia? rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
Oare cum se face ca Enoh apare dupa ce Cain este nascut din "impreunarea" lui Adam si Eva?

"Adam s-a împreunat cu nevastă-sa Eva; ea a rămas însărcinată şi a născut pe Cain. Şi a zis: „Am căpătat un om cu ajutorul Domnului!"
A mai născut şi pe fratele său Abel. Abel era cioban, iar Cain era plugar*."
Abel moare, deci singurii pe Pamant sunt: Cain, Adam, Eva, ca nu mentioneaza sa existe altcineva, deci nu mai exista altcineva, corect? Corect.

Si dupa ne'a Cain face sex furtunos cu ma-sa ca sa-l faca pe Enoh; ca Enoh a aparut dupa Cain, iar singura femeie care exista atunci era... Eva.

Ma rog, toata cartea este plina de mizerii aberant de incompentente, iar tu inrautatesti si mai mult situatia sustinand o astfel de imbecilitate.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Abel si Cain aveau surori pana sa moara Abel. Sau Cain a asteptat inca 15 ani pana a crescut sora lui din Adam si Eva. Cain era fugar si nu stia de sex. A fugit 15 ani si apoi s-a gandit ca fuge ca prostu si s-a intors la taica-sau si cand colo dadu de sora-sa si trecu la fapte.

| Meme10Memu explică (pentru Holiday):

A ramas Dumnezeu, Allah, si hinduismul.

| Holiday a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ei da, mai sunt si altele mai vechi decat crestinismul si care inca sunt practicate.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu n-am vazut sa scrie asta in cartea cu povesti.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Se subintelege chiar daca nu scrie. Lasa loc de deductii, presupuneri. Cei neincrezatori in Dumnezeu fac deductii gresite spre paguba lor. E un motiv pentru care in Biblie nu sunt scrise toate detaliile.

Asa se intampla cand cineva nu are incredere in prietena lui. O verifica la fiecare detaliu in mod suparator pentru ea. De parca ea ar fi obligata sa raporteze toate detaliile nesemnificative. Asa si cu Cain. Sunt detalii nesemnificative de care se leaga necredinciosii.

| Meme10Memu explică (pentru Holiday):

Mai sunt practicate dar la o scara mult mai mica decat in trecut si decat hinduismul, crestinismul, islamismul. Religia nu a disparut pentru ca zeii exista.

Cand religia va fi atacata la scara globala zeii isi vor face simtita prezenta mult mai mult declansand razboiul Armaghedon descris in biblie la Apocalipsa. Armele sofisticate vor fi degeaba. Deocamdata religia e privita ca ceva slab.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Biblia nu lasa loc de interpretare, deci de subintelegri sau perspective sau deduceri, spunea un user odata, ca altfel la ce iti mai este de folos textul biblic daca tu poti foarte usor sa iti folosesti imaginatia? sau poti sa tragi concluzii?
Daca ajungi sa interpretezi un astfel de text, tu nu esti crestin, nici filozof, ci treci in aria scepticismului agnostico-ateu... deci bravo tie, bun venit in familia noastrawinking rolling on the floor Cum te simti acum, cand afli c-ai tradat atat de mult timp cartea de care tu crezi ca te tii atat de bine ancorat?

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Versetele din Biblie sunt doar niste borne indicatoare pentru gandire care gandeste in directia corecta.

| Algo098 a răspuns:

Biblia e o carte fantezista scrisa de oameni.
Nu e scrisa de Dz cel invizibil si atotputernic care dupa ce a facut totul ce exista nu e in stare sa faca o carte fara "ajutorul" unor oameni si nici nu e in stare sa se arate.
Viitorul nu e planificat si nu se desfasoara dupa un program fix ca sa poata spune cineva exact ce, cand si cum se va intampla, deci cei care scriu cartile astea si pretind ca sunt adevarate nu sunt oameni buni si cinstiti. Daca putem spune ca un om care te minte e un om bun si cinsit, atunci putem spune ca cei care au scris biblia sunt oameni buni si cinstiti (care te mint fara nici cea mai mica urma de simtire), iar biblia e un mare adevar (care nu se verifica).

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Hai, vreau oameni sinceri sa creasca in stiinta adevarata.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dz cel bun, iubitor si atotputernic asa de mult iubeste oamenii incat in loc de stiinta le-a dat carti cu povesti, ii ajuta asa de mult de sunt spitalele pline de oameni fara ajutorul pretios al lui Dz, e asa de bun, iubitor si atotputernic incat e invizibil, iar existenta si ajutorul lui (in loc sa fie constant si permanent cum ii sta bine unui Dz atotputernic si iubitor) e la categoria minuni inchipuite.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

E iubitor pentru ca face fructele si legumele gustoase, florile colorate, simturi incantatoare si va face si mai mult de atat.

Va face sa invie mortii. Oamenii trebuie sa moara ca sa fie inviati. Puterea Lui Dumnezeu se va arata mai cu seama dupa mii de ani de suferinta. Asa e mai rasunator.

| RKBlue a răspuns (pentru Meme10Memu):

Fructele si legumele sunt gustoase fiindca ai papile gustative.
Daca aveai un numar mai mic de papile, nu mai simteai gustul.

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Tu vorbesti despre cauza C1 insa eu am prezentat cauza Cn.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asa se poate deduce daca crezi in carti fanteziste scrise de oameni necinstiti. Daca te uiti si vezi realitatea si o compari cu scrierile fanteziste, vezi un Dz atotputernic si iubitor invizibil, care nu face nimic in afara de scamatorii si minuni inchipuite, toate fara valoare asa ca reclamele false de la produsele inutile.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Legumele si fructele nu sunt false.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

False sunt scrierile din biblie. Legumele si fructele sunt OK.
Daca cei care au scris biblia aveau legatura cu un Dz creator, iubitor, atotputernic si atotstiutor, acel Dz le dadea informatii clare si corecte, le dadea stiinta, nu se ocupa cu minuni, vise, ritualuti primitive, cantece, poezii si fantezie. Un Dz atotputernic si iubitor nu se ocupa cu razbunari si pedepse la adresa unor oameni simpli, nestiutori si neputinciosi. Un Dz atotputernic si iubitor ar ajuta oamenii pe care ii iubeste. Din cauza asta, se impune o singura concluzie: scrierile respective sunt fanteziste, fara legatura cu un Dz adevarat. Toate sunt fantezii, iar cei care le-au scris nu sunt oameni de buna credinta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Algo098):

Dumnezeu lucreaza prin oamenii. El este sfant si crede-ma ca daca l-ai vedea ai muri instant pentru ca tu si eu si toti altii suntem prea pacatosi.
Dumnezeu este cel ce conduce lumea asta si cel ce stie viitorul, el are toate lucrurile in control, acum ca de multe ori nu intelegem planul lui e alta problema dar el este cel ce detine controlul

| anonim_4396 a răspuns (pentru Algo098):

Dumnezeu te ajuta si ne ajuta, intrebarea este : il cauta oamenii pe Dumnezeu?
Dumnezeu este bun si iubitor dar problema este cu noi oamenii: din cauza pacatului suferim si suntem supusi atat mortii cat si suferintei pentru ca atunci cand Dumnezeu l-a creat pe om el nu a vrut ca el sa fie bolnav, dar pacatul este de multe ori devina dragul meu.
Nu este o minune inchipuita, TOTI ne vom confrunta cu adevarurile bibliei mai devreme sau mai tarziu

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ajutorul lui Dz cel iubitor si atotputernic se vede ca spitalele sunt pline. Oamenii il cauta pe Dz, deoarece niste oameni foarte cinstiti (care spun numai adevarul) au scris minunatele povesti cu Dz. Problema e ca cum sa-l gaseasca pe Dz cel iubitor, atotputernic si invizibil. Are atata putere si iubire de a ramas invizibil.
Omul l-a creat pe Dz, ca daca il crea Dz pe om, il facea cum trebuie, nu un rebut, daca tot e Dz atotputernic si atotstiutor.
Adevarul bibliei e doar in minuni si scamatorii fara valoare. Un Dz puternic, bun si adevarat, nu sta ascuns, ajutorul lui ar fi permanent, nu o minune o data la 100 ani si aceea inventata asa ca reclamele la jocurile de noroc unde omul atras cu promisiuni false isi pierde toti banii si e o minune sa castigi ceva. Un Dz bun si puternic e vizibil, ajuta nonstop omul si nu are nevoie de ritualuri primitive, stropiri cu apa, cantece si poezii ca sa ajute omul pe care-l iubeste.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dz cel atotputernic trebuie sa lucreze personal nu prin oameni, ca de aceea e atotputernic. Fantezia cu Dz lucreaza prin oameni e buna ca sa ascunda inexistenta lui Dz, de aceea e folosita ca scuza pentru inactivitatea lui Dz, de catre omenii "cinstiti" care scriu povestile cu Dz. In plus, daca Dz ajuta prin oameni, puterea lui e limitata de puterea omului. Oamenii oricum se ajuta intre ei, deci Dz e un fel de intermediar inutil.

| Holiday a răspuns (pentru Algo098):

"Ajutorul lui Dz cel iubitor si atotputernic se vede ca spitalele sunt pline."

Ce naiba e atat de greu de inteles? Dumnezeu ii ajuta doar pe cei care il pupa in fund. Daca il pupi in fund si ti-o da peste bot, inseamna ca n-ai facut-o cum trebuie. In conditiile in care nici naiba nu stie cum vrea asta sa i se faca asta, avand in vedere ca spiridusul are tendinta de a se contrazice singur de nenumarate ori si in nenumarate circumstante.
Cam despre asta e crestinismul.

| Algo098 a răspuns (pentru Holiday):

Exact asa este happy

| Osneros a răspuns (pentru anonim_4396):

Și atunci unde e liberul arbitru? Dacă el știe dinainte ce decizie o să iau, deja nu mai e decizia mea și nu-mi pot influența viitorul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Algo098):

Biblia spune ca daca cineva l-ar vedea pe Dumnezeu ar muri instant.Este asta ce tu iti doresti?
Stiu ca acum o sa imi zici de ce? Pentru ca el este prea sfant pentru noi, el este perfectiunea, el este totul. Si el totusi ne iubeste.
In biblie scrie asta. Biblia il descrie pe Dumnezeu si tot ce a facut el pentru omenire si Dumnezeu are un plan pentru omenire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Algo098):

Cum am mai spus : VOINTA LIBERA. Omul nu este creeat pentru a fi robot, si nu, nu este rebut.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia scrisa de oameni "cinstiti" care spun numai adevarul gaseste fantezii cu care sa prosteasca omul care se intreaba de ce Dz cel atotputernic e invizibil. Asa e de sfant, de iubitor si de puternic de nu se vede nici el, nici faptele lui. E ceva asa de bun si de puternic ca te lasa sa mori si dupa ce nu mai existi iti da tot ce vrei si ce nu vrei. Asta e iubirea lui Dz cel invizibil si atotputernic: cat traiesti nu te ajuta cu nimic, ca are iubirea si puterea foarte mare si dupa ce mori primesti o moarte vesnica ca recompensa pentru ritualurile primitive, stropiri cu apa, cantece si poezii. Asa e prostit omul naiv de smecherii care scriu carti cu povesti primitive si se lauda ca au scris povestile fiind in legatura directa cu Dz.

| Meme10Memu explică (pentru Osneros):

Doar Dumnezeu stie mai bine cat e cauzalitate datorita legilor fizice si cat e libertate de alegere.

| Osneros a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asta se contrazice direct cu un Dumnezeu atotștiutor. Dacă deciziile luate de oameni influențează viitorul, el nu are de unde să știe viitorul. Dacă el știe viitorul, deciziile luate de oameni nu-l pot influența, pentru că l-ar schimba.

| Meme10Memu explică (pentru Osneros):

Dumnezeu nu poate prevedea orice mica actiune insa poate dirija evenimentele pentru ca sa-si indeplineasca scopul.

| RKBlue a răspuns:

Pestilence=boala care afecteaza o intreaga comunitate, o rata de raspandire mare, si o rata de mortalitate mare(ca moartea neagra.
Moartea neagra nu a fost o pandemie?
Nu au existat in perioada aceea cutremure?
Aceste semne au existat si vor mai exista.
Nu sunt crestin, DAR cred ca si crestinii pot recunoaste ca semne care ar vesti sfarsitul lumii au mai fost.
De ce ar fi acum mai special?

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

2 Peter 3:3, 4:"First of all know this, that in the last days ridiculers will come with their ridicule, proceeding according to their own desires+ 4 and saying: "Where is this promised presence of his?+ Why, from the day our forefathers fell asleep in death, all things are continuing exactly as they were from creation’s beginning"

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

In ultimul secol epidemiile sunt mai multe decat secolele de dinainte.

| RKBlue a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu sunt neaparat mai multe.
Doar fiindca stim cam de vreo 3-4 mari epidemii in Evul Mediu nu inseamna ca nu era mai multe.
Plus ca odata cu secolele 18-19, oamenii incepusera sa calatoreasca tot mai mult in diferite scopuri, de la colonizare, la afaceri, expeditii, etc.E normal ca anumite boli nu au ramas locale, nu au mai afectat doar unele zone, ci au ajuns sa afecteze teritorii extinse.

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

Nu am pus in discutie extinderea. In Biblie spune "dintr-un loc in altul". Cat despre neexistenta mass-mediei in Evul Mediu e irelevant atata timp cat s-a aflat de ciuma din 1300. Daca erau fii sigur ca s-ar fi aflat si despre acelea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt acelea au fost începutul durerilor.
Noi suntem în vremurile de pe urmă pentru că s-a împlinit profeția referitoare la Israel. Rabinii, după ce au văzut că Israelul a fost re-declarat ca stat independent și Ierusalimul reanexat ca și capitală, au început numărătoarea inversă. Noi suntem ultima generație și asta nu o spune cineva ca Nostradamus sau Baba nu știu care ci rabinii, persoanele ce știu Biblia pe de rost, astronomie, istorie, cultură ebraică și limbă greacă.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"...ci rabinii, persoanele ce știu Biblia pe de rost,"

Tot ei fac pipi pe povestea cu schizofrenicul Isus. Daca sunt asa destepti cum spui, inseamna ca ar trebui sa le urmezi exemplul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

O fac pentru că îi admir.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Admiri pe dracu, te agati de orice iti sustine teoriile stupide. Cum am spus, daca i-ai admira intr-adevar, ai avea aceeasi parere cu a lor despre povestea sectantului schizofrenic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Învață să comunici în așa fel încât ceilalți să le pese de ceea ce ai de spus. Mie nu mi-ai dovedit nimic prin comentariul acesta, doar că ești frustrat. Nici nu înțeleg de ce mi-ai scris... ai vrut să-mi explici ceva, sau să-ți arăți opinia(pentru ce)?

"Admiri pe dracu, te agati de orice iti sustine teoriile stupide." Nu te cunosc, dar ești sigur că nu ești tu acesta? Eu nu am teorii, nu am avut niciodată. Când mi se spune ceva interesant caut să văd de unde provine(exemplu: interacțiunea Pământului cu Marte până în anul 701 îen. și legătura cu ziua prelungită din VT în raport cu noaptea prelungită din mitologia chineză).

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu era mai simplu sa admiti ca te contrazici singur decat sa vii cu lucruri care n-au legatura cu subiectul? Era, bineinteles. In plus, nu e suficient sa cauti ceva, nici macar sa cauti si sa gasesti, daca nu intelegi ce gasesti. Cam asa sta treaba cu tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

1. Nu mă contrazic singur;
2. nu înțeleg la ce te referi prin insuficiența căutării și găsirii;
3. sunt destul de sigur că nu mă cunoști într-atât încât să știi cum stă treaba cu mine.
4. De ce mi-ai comentat?! Nu văd scopul, nu ai explicat nimic, m-ai și jignit...

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"1. Nu mă contrazic singur;"

Ba da, doar ca nu-ti dai seama.

"2. nu înțeleg la ce te referi prin insuficiența căutării și găsirii;"

Vezi, despre asta e vorba, nu intelegi lucruri simple.

"3. sunt destul de sigur că nu mă cunoști într-atât încât să știi cum stă treaba cu mine."

Am comentat afirmatiile tale, daca nu te identifici cu propriile afirmatii, nu e problema mea.

"4. De ce mi-ai comentat?! Nu văd scopul, nu ai explicat nimic, m-ai și jignit..."

E simplu. Daca unul spune tampenii si nimeni nu-i da peste bot, posibil sa fie altii care cred tampeniile respective si ar fi pacat, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Da, chiar ar fi păcat să te creadă cineva...

Dar nu mi-ai dat peste bot, repet: nu ai explicat nimic, de fapt nu ai spus nimic util. Recitește ce mi-ai scris... poate confunzi userul.

| Bariel a răspuns:

Pandemii au fost si vor fi mereu, eu zic sa pui mana si pe alte carti in afara de biblie.
Variola - 300 mil de morti
Pojarul - 200 mil de morti
Gripa Spaniola - intre 50 si 100 mil de morti
Ciuma Bubonica - 75 mil de morti
În secolul al XIV-lea, în jurul anului 1384, ciuma neagră a făcut ravagii în Europa. Mongolii au ajuns în peninsula Crimeea şi au încercat să o cucerească aruncând peste ziduri cadavre infectate cu ciumă, declanşând o epidemie care a străbătut întreg continentul, cu excepţia Islandei. Ciuma neagră sau bubonică a adus schimbări importante în economie însoţite de un mare regres; mortalitatea a fost de 60 la sută, iar omenirea a avut nevoie de 100 de ani pentru a se recupera.

HIV - 25 mil de morti
Tifosul - 4 mil de morti
Holera - 3 mil de morti
Covid - 600 de mii de morti
Si mai sunt.
Dupa ce am dat un ochi pe statistici, pot spune ca ne descurcam ok in a mentine controlul situatiei. Ar fi si mai ok daca oamenii ar fi mai calmi si mai responsabili

| Meme10Memu explică (pentru Bariel):

Omiti faptul ca marea majoritate a celor enumerate de tine au avut loc in ultimul secol.

| Bariel a răspuns:

Hai sa ma bag si eu ca musca in lapte, vreau sa mi raspundeti la o curiozitate credinciosilor happy. Cum se face ca acest Dz atotputernic nu a putut sa se faca cunoscut tuturor oamenilor? Pun pariu ca multi oameni din Orientul Mijlociu, China, India, Indonezia etc. Nu au auzit de Dz sau crestinism si nici macar nu au avut de unde sa faca rost de o biblie, sa nu mai zic ca exista triburi prin Africa si insule izolate traind ca in evul mediu inchinanduse la pietre si copaci, ba chiar se mai practica si canibalismul deducand ca o chestie normala in comunitatea lor. Ce se intampla cu oamenii astia? Ajund in iad pentru faptele lor si pentru ca dz nu a fost in stare sa le prezinte si lor tainele dumnezăiesti?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bariel):

Era parca o insula de prin India de care este ilegal sa te apropii pentru ca locuiesc exact oameni ostili ce experimentează evul mediu, practic ei sunt izolati de restul si asa vor ramane. Cred si eu ca ei nu au dzeu, asa cum spui tu, nema influente trecute, nema influente viitoare.

| Meme10Memu explică (pentru Bariel):

Asa cum de alegerea proasta a lui Adam depinde viata noastra de doar 70 ani la fel de alegerea proasta a strabunilor beneficiaza si urmasii lor care nu ajung sa-L cunoasca pe Dumnezeul adevarat.