| iezuit a întrebat:

De ce musulmanii nu cred ca Iisus a fost fiul lui Dumnezeu?

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca ei spun ca este o blasfemie la adresa lui Dumnezeu spunand ca s-a culcat cu o femeie.Ei nu inteleg ca Domnul Isus a fost zamislit in chip miraculos, supranatural, de la Duhul Sfant.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Emas se pare ca nu ai citit coranul, isi amintesc eu ca isus e considerat un profet poate uni mulsumani sunt mai crestini ca multi crestini, acum ca nu crede ca e fiul lui dumnezeu le dau dreptate, nici apostoli lui isus nu credeau, criminalu de pavel a inventat totul

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Vai draga, de unde ai ajuns la concluzia ca Pavel este criminal?
Cred ca ai imprumutat acest cuvant de la Soimos.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Daca a omorat crestini ce poate fi, oamenii nevinovati

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Tu oricum, ii urasti pe crestini.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Pe aia de atunci nu, aia erau crestini cu adevarat, saraci si cu credinta nu bogati si cu ura, urasc bogati crestini cum i ura isus pe farisei

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Aia nu ai tu de unde sa stii.Credinta nu este direct proportionala cu saracia.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nici bogatia

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Se subintelege.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

De ce spui ca urasc crestini?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Asa ai lasat impresia...

| chelstone a răspuns:

Foarte simplu, in primul rand musulmanii nu cred in dumnezeu, allah din coran nu-i tot una cu dumnezeu din biblie. Allah din coran nu a avut niciun fiu Hristos.

| chelstone a răspuns:

''Islamul şi dumnezeul său Alah nu vin din Biblie ci din păgînismul Sabeenilor(sau Madeieni). Ei nu se închinau Dumnezeului Bibliei ci la dumnezeul lună şi la fiicele sale al-Uzza, al-Lat şi Manat.''
Allah vine din paganism, era unul dintre cei 360 de dumnezei ai paganilor arabi. Iar islamismul, vine cu o sumedenie de simbolistici pagane din acea zona care nu au nici cea mai mica legatura cu crestinismul. Luna in crestere o gasesti pe toate moscheile, pe multe din drapelurile tarilor islamiste.
Si crestinii si musulmanii din tarile islamice se adreseaza lui allah, dar asta nu inseamna ca se adreseaza aceleasi entitati. Allah este singurul nume permis pentru zei in tarile islamice, iar acest nume dateaza dinainte de a fi scris coranul.

| chelstone a răspuns:

Toate acestea pe langa faptul ca in coran scrie clar fapul ca la judecata de apoi trebuie sa-l recunosi pe allah ca unic zeu dar si pe mahomed ca profet, astea sunt vorbele pe care trebuie sa le rosteasca mortii si sa iasa la lumina din mormant ca sa poata sa intre in imparatia lui allah. Si sunt multe alte diferente dintre allah si dumnezeu pe care le intalnesti in biblie, respectiv coran.

| danut a răspuns:

"De ce oare IAHWE l-a,, ales''pe Isaac, cu toate că Ismael nu gresise cu absolut nimic, nimeni nu-si explică, deoarece religia este ILOGICĂ!"
Simplu, deoarece unul era LEGITIM si celalalt fiul nelegitim care nu ar fi trebuit SA EXISTE daca Sara L-ar fi ascultat si ar fi avut incredere in Dumnezeu si nu in judecata ei de femeie. Totusi Dumnezeu l-a lasat si pe celalalt sa existe, ba chiar a facut din el un neam foarte mare. P.S. Mahomedanismul apare cu mult mai tarziu decat perioada respectiva, cca 2000 ani. asa ca, unde dai si unde crapa.

| doctorandus a răspuns:

Dumnezeirea lui Isus nu e un fapt obiectiv, asa ca fiecare crede in privinta asta ce il taie capul.

| Sarah15is a răspuns:

Deoarece asa au fost educati pana in ziua de astazi. Ei spun ca mohamed este cel mai mare profet desi il cred si pe isus profet, dar nu mai mare decat mohamed.Ei nu au Biblie ci coran si este scrisa de mohamed, asta e cultura lor.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

E penibil sa ridici un om la rang de zeu, e si mai penibil sa ceri ajutor de la el

| reihiuke a răspuns:

Musulmanii cred ca Dumnezeu trimite oameni pe pamant pentru a ajuta omenirea. Pentru ei, Buddha, Isus, Mahomed si ceilalati profeti sunt toti trimisi ai lui Dumnezeu. Ei cred ca Biblia a fost modificata de catre oameni si de aceea Dumnezeu l-a trimis pe Mahomed pentru a "inoi" invatatura.