| Numidian a întrebat:

De ce ne obliga Dumnezeu sa traim vesnic? Eu sunt "crestin", banuiesc ca tot Romanu, botezat de mic, dar sincer nu imi pasa de Dumnezeu, daca exista sau nu, habar n-am, daca vrea ceva de la mine, sa vina sa mi-o spuna, pana atunci nu imi pasa de el la fel cum nici lui nu-i pasa de mine, daca exista.
Daca eu nu vreau sa traiesc nici in rai, nici in iad pentru o eternitate, de ce Dumnezeu nu imi respecta decizia mea de a inceta sa mai exist, dupa moarte nu mai avem liber arbitru
Suntem nevoiti sa traim impotriva vointeti noastre? Macar aici putem sa ne punem capat zilelor cand dorim si mi se pare minunat, dar sa existe un loc unde nu poti sa mori mi se pare ingrozitor, indiferent daca te scalzi in placere sau in chinuri.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fi fara griji ca nu vom viata vesnica nici una eu nu cred ina doua viata in proportie de 99% adica cum sa traiesti fara creier e irational, traieste viata ca asta e ultima

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Slab argument, foarte slab...sunt fiinte vii care traiesc fara creier si asta pe pamant, ne mai vorbind de alta existenta! Daca pe "scuza" asta iti bazezi filosofia despre viata...

| 1Mihai1 a răspuns:

Nu ne obligă să trăim veşnic.

| Numidian explică (pentru 1Mihai1):

Pai daca nu ne obliga sa traim vesnic inseamna ca iadul e gol(sunt sigur ca toti au optat pentru moarte)? Si raiul va fi gol in viitor, deoarece nici un om nu ar suporta eternitatea oricat de mult ii place viata.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Numidian):

Asta crezi tu!

| Numidian explică (pentru 1Mihai1):

Ce cred eu? Aici nu vorbim de certitudini, ma rog, hai ca ma opresc aici, nu imi pasa de D-zeu, iar daca exita sper sa nu fie un dobitoc, adica dupa chipul si asemanarea noastra, desi daca ma uit putin in jur ma intristeaza acest Dumnezeu daca exista.

| catalina62572 a răspuns (pentru Numidian):

Dar nu estevina lui D/zeu ca sintem cu toti dobitoci, incetati sa dati mereu vina pe D/zeu, este adevarat ca ne/a creat dupa chipul si asemanarea lui, el dupa ce a creat fiinta umana si a vazut atita rautate sa mihnit, de aceea a fost si potopul cu Noe.desi D/eu a fost mereu bun si milostiv diavolul a incercat mereu sa creeze el avantajul acestor dobitoci.deci sa nu uitam caci cel care conduce lumea asta nu mai e bunul D/zeu cel care a creat/o, ci cel care a luat/o in stapinire.Noi sintem lasati cu liberul albitru sa ne decidem intre bine/rau, intuneric/lumina.

| rocco09 a răspuns:

Deci in primul rand nu esti crestin, chiar daca ai fost dus la n ritualuri!
Liberul arbitru e limitat de mai multi factori! Nimeni din fiintele create nu e liber 100% pentru ca nimeni nu traieste prin sine! Cand respiri iti manifesti dependenta de aer cand manaci de hrana etc! Mai apoi nu ai fost "liber" sa te nasti unde vrei, Cum sa arati, care sa iti fie parintii, fratii rude etc. La ce gradinita sa mergi! samd. Altii le-au decis pentru tine Ei bine daca acel cineva care te-a creat si-a rezervat dreptu sa decida ce o sa fie cu tine dupa moarte e treaba lui! Cand creezi ceva tu decizi cat te folosesti de acel ceva! Cand o sa iti faci lumea ta s-o faci cum crezi tu ca e mai bine! Cand traiesti in lumea Lui trebuie sa te conformezi!

| Numidian explică (pentru rocco09):

Ok, deci Dumnezeu este dobitoc dupa tine, mersi de parere.

| rocco09 a răspuns (pentru Numidian):

Dumnezeu (in opiniamea) e cineva care isi rezerva dreptul sa faca ce vrea cu ceea ce El creeaza! Daca asta numesti tu dobitoc e alegerea ta!

Răspuns utilizator avertizat
| theStraightEdgeSavior a răspuns:

Nu exista dumnezeu, nu exista rai sau iad, dupa ce mori pur si simplu corpul tau se va descompune...

| charonmario a răspuns:

Dumnezeu nu obliga sa traim vesnice doar darul pe care il ofera noua tot romanu botezat de mic nu poate fi crestin pentru ca la intrebarea preoului te lapezi de satana si de ostile lui nu raspunde bebelusul care va fi botezat ci nasul lui nu raspunde bebele si spune da vreau sail urmez pe christos deci sa fiu crestinat e crestinat cu forta iar raspunsul nasului sau are valoare exact 0 daca te sinucizi am o veste proasta Iad vesnic ai 2 variante Dumnezeu sau satana punct