| marinelpop a întrebat:

De ce ne temem de moarte?

25 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Foarte puțini se tem de moarte!

| chelstone a răspuns:

Mie nu mi-e teama, teama mi-ar fi fost daca as fi trait vesnic.

| CandyTetris a răspuns:

Personal nu am nici un fel de teama, daca e sa mor, mor, nu am nimic de pierdut si nici nu pot face mare lucru sa opresc procesul. De ce se tem oamenii in general? Probabil e teama de necunoscut, frica sa nu lase durere in urma, eventual posibilitatea de a ajunge iad(in cazul unora), unii se tem pur si simplu pentru ca asa li s-a spus, ca moartea e ceva rau.Sunt multe motive, fiecare cu motivul si frica luihappy.Tu de ce te temi?

| OOOLEOOO a răspuns:

Moartea a fost reprezentata ca un lucru rau din generatii in generatii, faptul ca moartea este ceva rau ne este bine inradacinat in subconstient astfel automan cand auzit cuvantul ''moarte'' avem o senzatie de greata si frica.

| RAY a răspuns:

Eu cum nu cred in viata de apoi sub nici o forma nu mi frica de moarte nici de vesnicia ei in scimb sunt fericit ca am existat am fost norocos ca am existat, dar as vrea sa stiu cum va evolua stiinta, ce va mai descoperi

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De ce? eu nu ma tem, orice inceput are si un sfarsit aici pe pamant

| DarkOrbitMoon a răspuns:

De ce generalizezi? Eu o iubesc.

| milan9 a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Nu ne temem atât de moarte cât ne îngrijorează răspunsul nostru în faţa veşniciei...

| martzian a răspuns:

Eu nu ma tem de moarte.

Isus spune:
"Eu sunt invierea si viata. Cine crede in Mine, chiar daca moare, va trai.
Si oricine traieste si crede in mine nu va muri niciodata. Crezi lucrul acesta?"
Ioan 11:25, 26

| Alphawolf a răspuns:

Pentru ca, pentru fiecare om in viziunea lui el este rolul principal, nu-si poate inchipui viata fara el, se crede util, indispensabil pentru cei din jurul lui... si pentru ca raman sperante neimplinite.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Pentru cei ce stiu ca nu au ascultat de Dumnezeu, raspunsul e iminent, SE TEM, dar cei ce iL asculta stiu ce ii asteapta.

| Miauti a răspuns:

Deoarece moartea inseamna uitare. Indiferent cat de multe statui ridicam, acelea vor disparea la randul lor.

Si acest raspuns il vei gasit la batrani, indiferent ca sant atei sau crestini.

| HueyFreeman a răspuns:

Buna intrebare, de ce iti este frica de moarte?

| Zenit313 a răspuns:

Este naturala frica de necunoscut...

Dar trebuie invinsa prin constientizarea realitatii!

| sodobar a răspuns:

Pentru ca nu stim ce va urma

Răspuns utilizator avertizat
| marinelpop explică:

*** w02 1/6 pag. 5 O privire mai atentă asupra unor concepţii despre moarte ***
DE-A lungul istoriei, oamenii au fost dezorientaţi şi înfricoşaţi de perspectiva sumbră a morţii. În plus, frica de moarte a fost alimentată de un amestec de idei religioase false, obiceiuri larg răspândite şi convingeri personale adânc înrădăcinate. Problema constă în faptul că frica de moarte îi împiedică pe oameni să se bucure de viaţă şi le subminează încrederea că viaţa are totuşi un scop.
Marile religii sunt principalele vinovate de răspândirea multor concepţii false despre moarte.

| consilierultau001 a răspuns:

Pentru ca nu avem credinta ca daca murim si am rait o viata dupa placul lui Dumnezeu vom ajumge in rai, si ne pare rau ca parasim aceasta lume cu prostiile ei

| DiandraDya a răspuns:

Eu nu ma tem de moarte pentru ca stiu ca, facand vointa lui Dumnezeu el ma va invia, asa cum promite in Rev 21:4, 5 si in multe alte locuri in Biblie.

| GabiTanase a răspuns:

Ptr ca suntem pacatosi. daca nu am fi si am avea putina credinta nu ne am teme.

| obelix2266 a răspuns:

Omul se teme de ceea ce nu cunoaste si nici nu-si poate imagina, viata noastra se bazeaza pe informatie si educatie iar in campul acesta nu prea este informatie, nu avem ce compara cu ce in afara de cateva povestiri care le-au facut cei ce au fost in moarte clinica nu avem argumente, lasand la o parte moartea si invierea lui ISUS.
DECI NIMENI NU SA INTORS DE ACOLO SA NE SPUNA CE ESTE SI CUM ESTE. Exista marturisiri dar toate sunt diferite.

| bumblebee010 a răspuns:

De fapt nu ne temem de moarte ci de ce va urma dupa ea(iad/rai)dar poti spune ca te temi si de moarte ca nimeni nu stie in ce fel vei muri...

| GizazCraist a răspuns (pentru bumblebee010):

De fapt frica de moarte e o frica primala care vine din instinct. Tu de ce crezi ca multor sinucigasi le e greu sa incheie ce au inceput. Acum o sa vezi multi care zic chestii genul "nu-mi e frica de moarte pentru ca stiu ca nu e nimic dupa" sau "nu-mi e frica de moarte pentru ca Isus ma iubeste" dar adearul e ca atunci cand acesti oameni vor fi fanta in fata cu moartea ei vor incepe sa se smiorcaie si sa caute o cale de scapare pentru ca aceasta "frica" nu poate fi controlata in mod constient

| DaKlazz a răspuns:

Sincer si scuze pentru expresie de fraeri. Orice om moare la un moment dat.Nu trebuie sa ne temen de asa ceva e ceva firesc. Poate ar trebui sa fim fericiti incepem o noua viata, fara datorii, pacate si alte probleme omenesti!