| LupusDei1993 a întrebat:

De ce nevoia unui Țap Ispășitor, dacă tu ai fi Creatorul Universal și ai fost responsabil de creearea acelui Țap?
Și dacă ești așa de bun și drept, de ce a fost nevoie de o rebeliune? Pentru că ești un tiran nemilos și nedrept dar vrei să fii portretizat ca un zeu binevoitor?
De ce nevoie de Țap Ispășitor când poți să-ți asumi și tu măcar un gram de responsabilitate?
Yehova NU este un zeu bun, dar din fericire, EL NU EXISTĂ!
TOATE RELIGIILE SUNT FALSE, BIBLIA INCLUSĂ!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce nevoia unui Țap Ispășitor, dacă tu ai fi Creatorul Universal și ai fost responsabil de creearea acelui Țap?
Zona vieții anorganice e perfectă, nu are păcate, nu face păcate și nu are nevoie de țapi ispășitori.
Zona vieții organice, care începe cu prima celulă, este flexibilă ca să poată supraviețui, tot timpul imperfectă, tot timpul plină de păcate, și tot timpul perfectibilă. De aceea are nevoie de cineva să o repare, să o salveze de păcate, de greșeli, acesta este rolul ispășirii. Așa că a fost zeu bine voitor că a creat viața perfectibilă,
și o persoană care să-și asume rolul de reparator, de țap ispășitor, unii zic Miel, și acesta a fost Isus. A mai fost unul Socrate, poate și alții necunoscuți. Citește O pono pono de Joe Vitale, o să mai vezi unul.

Și dacă ești așa de bun și drept, de ce a fost nevoie de o rebeliune? Pentru că ești un tiran nemilos și nedrept dar vrei să fii portretizat ca un zeu binevoitor?

De ce nevoie de Țap Ispășitor când poți să-ți asumi și tu măcar un gram de responsabilitate?
Da, chiar și-a asumat. L-a trimis pe fiul Lui, l-a sacrificat chiar, ca tu să înțelegi că ar trebui să faci la fel. Dar dacă nu ai înțeles nimic, n-ai cum.

Yehova NU este un zeu bun, dar din fericire, EL NU EXISTĂ!

Sigur că nu este nici bun nici rău, asta i-a spus el și lui Moise.
A spus. Eu sunt cel ce se sunt. Adică nici bun, nici rău, Dar tu nu ai înțeles acest verset.
Când spui că el nu există, vorbești o vorbă goală. Pentru tine existența este un obiect. Existența nu este un obiect, este o relație. Așa că ne știind despre ce vorbești, nu spui nimic.
Când Jehova spune lui Moise, Eu sunt cel ce sunt, el spune,
Eu sunt existența, acea relație de bază fundamentală, din care rezultă toate celelalte relații. Asta trebuia să înțelegi din ceea de îi spune lui Moise.
Așa că da, exact, așa cum concepi dta existența. El în mod sigur nu există, așa cum gândești tu. Cu mintea ta de muritor, nu poți concepe existența nemuritoare, cu toate că este în tine, în viața ta, acolo e nemurirea. acolo e exitența, în viața ta. Dacă preferi să îți pui ochelari de cal, ca să nu vezi decât în fața botului tău, acolo El chiar nu există. ai 101% dreptate.
TOATE RELIGIILE SUNT FALSE, BIBLIA INCLUSĂ!
Da, perfect, false din unghiul în care privești tu la ele. Un orb nu poate vedea un elefant. Sau trompa, sau coada sau sula pe pipăite, ca Arghezi, fost călugăr care și el spunea.
Vreau să te pipăi și să urlu este.
Dta vrei să îl pipăi. Dar s-ar putea să îl și vezi, ca cowboiul american care dacă vede o girafă la zoo, spune.
- Această vacă nu există!
Așa pățești dta când te ocupi de Yehova și de Bilbie. Vezi numai vaca. Ca boul.
Sper să nu mă ignori. Ca să te relaxez, eu sunt fizician ateu, dar mi-a făcut plăcere să conversez cu tine despre existență. Pace!

| LupusDei1993 explică (pentru sadrian46):

Eu nu ignor pe nimeni, ci se intampla fix invers.
Nemurirea nu exista, Universul, si el, o sa dispara la un moment dat. Sau o sa se retraga iar in Singularitate. Nu se stie exact.
Problema este ca marea majoritate a oamenilor iau textele mitologice drept surse de istorie si realitate. Dar Epoca Bronzului s-a sfarsit de mult timp.
Biblia e la fel, si ar trebui reactualizata, la fel ca Stiinta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Biblia e la fel, si ar trebui reactualizata, la fel ca Stiinta.
Da, ar trebui chiar rescrisă. Să citești Lila de R.M. Pirsig. Acolo sunt niște pagini despre partea partea statică și partea dinamică a unei culturi, și lupta dintre ele.

| RAY a răspuns (pentru LupusDei1993):

Problema este ca marea majoritate a oamenilor iau textele mitologice drept surse de istorie si realitate.

oameni accepta minciuni pentru ca sunt slabi cei slabi traiesc din minciuni, cei puternici din realitate, selectia naturala, dar cei slabi se inmultumesc in nr mai mare, de asta sunt atat de multi tampiti pe lumea asta

| Octavian199 a răspuns:

Sa vedem. Zeul evreu ba e atotputernic, ba nu e.Asta se deduce.Satana se ia la tranta cu zeul evreu, dar zeul evreu nu-i poate face nimic rolling on the floor